20 ימי מסע בין אגמים, הרים ונאות מדבר על דרך השיירות העתיקה

"דרך המשי" הוא שם שניתן רק במאה ה-19 למערך נתיבי הסחר שקשרו את סין עם אסיה התיכונה ועם אירופה. היה זה עורק מסחר מרכזי של היבשת האירו-אסייתית, המוכר בכתובים החל מהמאה ה-2 לפנה"ס ועד למאה ה-15 וממשיך לפעול במובנים מסוימים גם בימינו. היוצאים מסין אל המרחבים שממערב לה חשו כמי שמותירים את הציוויליזציה המפוארת מאחוריהם ונכנסים אל חיק אזורי סכנה ברברים. דרכי הסחר צולחות מרחבי מדבריות צחיחים של חצץ וחולות נודדים וחוצות מעברי הרים מכוסים שלגי עד. במשך אלפי שנים חלפו בהן שיירות אינספור, שנשאו עמן את תוצרת סין, הודו, פרס וארצות הים התיכון. עם השיירות נעו דיפלומטים ולוחמים, אנשי דת והוגי דעות. לא רק סחורות וכספים הועברו דרך הנתיבים הללו, אלא גם רעיונות פילוסופיים, ארכיטקטוניים, פילוסופיים, דתיים, אמנותיים וגנטיים. למערב הגיעו המצאות סיניות ששינו את ההיסטוריה של אירופה, כגון הנייר, הדפוס, אבק השריפה וכנראה גם האטריות ופירות ההדר. אל סין גופא פלשו בהדרגה רעיונות חדשים כגון בודהיזם, דת זרתוסטרא, נצרות ואסלאם. לימים שקעה "דרך המשי" ההיסטורית. נתיבי המסחר שעברו בארצות אסיה התיכונה הידלדלו ועמם דעכו מרכזי התרבות המפוארים ששכנו לאורכם. בימינו קמה הדרך העתיקה לתחייה. צמיחתה הכלכלית המהירה של סין והקמתן של רפובליקות עצמאיות באסיה התיכונה הביאו לשיקומה במתכונת מודרנית שמאפשרת נגישות יחסית לאתרים נידחים ועם זאת מאיימת להשמיד בקצב מהיר את נכסי העבר ואת ניחוחותיהם הקדמונים.


תכנית הטיול

ימים 1-2 | תל אביב - איסטנבול – בייג'ינג – לאנז'ו

נצא לסדרת טיסות מפרכת. ניפגש לקראת ערב בנתב"ג ונטוס דרך איסטנבול לבייג'ינג, ואליה נגיע למחרת בשעות הבוקר. עם הגעתנו נצא אל העיר לאנז'ו (Lanzhou). לינה וארוחת ערב במלון בלאנז'ו

יום 3 | מערות בינג לינג סה

עם בוקר נצא בנסיעה בת שלוש שעות אל מעגן סירות שנבנה על הנהר הצהוב, וממנו נצא בשיט אל אחד מאתרי הפיסול המעניינים לאורך דרך המשי: מערות בינג לינג סה. בלב רמת הלס הגדולה בעולם השתמרו לאורך קירות הערוץ מערות ובהן ציורי פרסקו צבעוניים ופסלים בודהיסטיים. ניהנה מנופו של חוף הנהר הצהוב. לינה בלאנז'ו.

יום 4 | מערות מאיג'ישאן וז'אנג-יה

בבוקר נצא ברכבת מהירה אל העיר טְיַאנשוּאִי (Tianshui). נמשיך אל המערות מאיג'ישאן (Maijishan Grottoes) הבודהיסטיות המופלאות הסמוכות לעיר, ובהן יצירות פיסול שנוצרו לאורך יותר מאלף שנה. נשוב אל טְיַאנשוּאִי ללינה ולארוחת ערב.

יום 5 | ז'אנג-יה

עם בוקר נצא לרכבת המהירה אל ז'אנג-יה (Zhangye). נגיע אחר הצהריים. נבקר במקדש בודהה הגדול ובו פסל בודהה הישן, פסל עץ שאורכו 34 מטר, הגדול מסוגו בסין. נסייר בעיר, נבקר בכיכר מרקו פולו המנציחה את השנה שבה הוא חי בעיר ונציץ אל הפגודה העתיקה ואל השוק הסמוך אליה. לינה וארוחת ערב בז'אנג-יה.

יום 6 | אל הפארק הגיאולוגי חולות דאן-שייה ואל ג'יה יו גואן

נצא לטייל, ברכב וברגל, בנופי הרי דאן-שייה (Danxia Colourful mountain) – הרים בהם אבן החול צבעונית. נמשיך בנסיעה אל ג'יה יו גואן (Jia Yu Guan) – "המעבר הגדול ביותר תחת השמיים". עיר מצודה זו נמצאת באחת מהנקודות האסטרטגיות החשובות ביותר על דרך המשי. בנקודה זו נפגש מדבר גובי עם רכס צ'יליאן המושלג הנישא לגבהים של יותר מ-5,000 מטר. עם ההגעה נבקר בקבר עתיק שקירותיו מלאים ציורים המלמדים על חיי היום-יום באזור לפני 2,000 שנה ויותר. נלון בג'יה יו גואן.

יום 7 | מג'יה יו גואן לדוּן חואנג

בבוקר נצא לביקור במצודת ג'יה יו גואן, שהוקמה על ידי קיסרי מינג בקצה המערבי של פרוזדור חסי, שעד אליו הגיעה החומה הסינית. המצודה הייתה שער מעבר יחיד כמעט בחומה שחצצה בין סין לשבטים ה"ברברים" במערב. נטפס אל קטע מחומת סין הנודעת מימי שושלת מינג. אחר הצהריים ניסע בדרך מדברית אל העיר דוּן חואנג (Dun Huang), הנמצאת בשוליו המזרחיים של מדבר טַקְלַמַקָאן (Taklamakan Desert, שמשמעות שמו: "שהנכנס אליו לא יֵצֵא ממנו"), שערה המערבי של סין בקצה חבל גאנסו. נבקר בשוק הלילה המפורסם. הלינה בדון חואנג.

יום 8 | מערות מוגאו

היום יוקדש לביקור במערות מוגאו (Mogao caves) – אחד האתרים הבודהיסטיים החשובים ביותר בעולם. זהו הריכוז הגדול ביותר בסין של תמשיחי קיר (פרסקו) בודהיסטיים עתיקים, שצוירו בידי אומנים ונזירים במשך אלף שנים. המערות נחשבות לאתר מפתח בכל הנוגע להיכרות עם האומנות הבודהיסטית המרכז אסייתית, ובו גם התגלה מטמון תעודות כתובות השופך אור על ענייני דת, פילוסופיה ומסחר במרחב. אחר הצהריים נבקר במוזיאון המקומי. נלון בדוּן חואנג.

יום 9 | החולות המזמרים - טורפאן

בשעת בוקר מוקדמת נבקר במינג-שה – אתר "החולות המזמרים" - המוזכר גם מתיאורי המסע של מרקו פולו. אלו דיונות חול עצומות וציורויות שבליבן אגם טבעי קטן.
מאוחר יותר נצא בנסיעה ארוכה ברכבת מהירה אל נווה המדבר בשקע טורפאן (Turpan) – המקום השני הכי נמוך בעולם: -143 מטרים מתחת לפני הים. בעבר היה זה מרכז פוליטי ותרבותי חשוב, וכיום זהו מרכז לגידול ענבים. נאת מדבר רותחת זו היא שילוב בלתי נתפס של טבע ותרבות, צריחי מסגדים, מבנים מאבן חול אדומה וגפנים מוריקות. נערוך היכרות ראשונית עם בני המיעוט האויגורי ונבקר באמין מינאר – מבנה קבר המשמר סגנון ארכיטקטוני אפגני קדום. בשעות הערב נצפה במופע פולקלור.

יום 10 | ג'יאו חה וטויוק מזאר

נבקר בעיר הקדומה גִ'יַאוֹ-חה (Jiaohe, "מפגש שני הנהרות") המוכרת גם בשם התורכי יַרְקַנְד (עיר הנהר) ובשם המונגולי-תורכי יַרְחוֹטוֹ. עיר זו, שנבנתה מלבני בוץ מיובשות בשמש, שרדה במידה מרשימה. ניסע דרך "ההרים הבוערים" לכפר המשומר טוּיּוּק מַזָאר, כפר אויגורי טיפוסי שהשתמר בצורתו המקורית. סמוך לכפר נמצא קברו של קדוש, רועה צאן שהיה האוּיגוּרי הראשון שקיבל את דת האסלאם.קבר זה הוא כיום אתר חשוב לאוּיגוּרים, והם עולים אליו לרגל. נטייל בסמטאות הכפר ונסעד צהריים אצל משפחה מקומית. נשוב אל העיר טוּרפּאן לביקור במוזיאון הנהדר שלה. נצפה במומיות שהשתמרו היטב בתנאי האקלים הקיצוניים של האזור ובשלדי דינוזאורים שנמצאו באזור. לסיום נכיר את נכיר את הקרז, מערכות השקיה תת-קרקעיות קדומות שבזכותן מתקיים יישוב אנושי במקום. לינה בטורפאן.

יום 11 | לקשגאר דרך אורומצ'י

בבוקר נצא אל בירת חבל שינג'יאנג, אורומצ'י (Urumchi). נבקר במוזיאון המרהיב ובתצוגות אנתרופולוגיות המציגות את שלל העמים המתגוררים בחבל נרחב זה. אחר הצהריים נמשיך בטיסה לקשגאר (Kashgar), נאת המדבר הגדולה ביותר באסיה, שבימי קדם הייתה צומת דרכים מרכזי ביותר. קשגאר שוכנת בקצה המערבי של מדבר טַקְלַמַקָאן בשולי הרי פאמיר (Pamir mountains), ובה שבים ומתחברים שני הנתיבים של דרך המשי, המקיפים, מדרום ומצפון, את מדבר טַקְלַמַקָאן. מעיר זו יצאה שושנת דרכים לכיוונים רבים. נלון בקשגאר.

ימים 12-13 | הרי פאמיר ואגם קראקול

ימים אלו יוקדשו לטיולים בנופים הדרמטיים של הרי פאמיר (Pamir mountains). בדרכנו נעבור לאורך כפרים אויגוריים וקניונים מרהיבים, ונעפיל לאגם קראקול (Karakol lake), השוכן על גבול טג'יקיסטן, בין שני הרים גבוהים מאוד - רכס קונגור תאג (Kongur Tagh), שפסגתו (7,719 מטר מעל פני הים) היא הגבוהה בהרי פאמיר; והמוצטאג אתא (Muztagh Ata) שגובהו 7,546 מטר מעל פני הים. נמשיך דרום-מערבה, בנופי נהרות ופסגות מושלגות, הלאה לאורך דרך הקראקורם (Korakoram highway), הבנויה על בסיסה של דרך הסחר הקדומה מקשגאר למסופוטמיה. לעת ערב נגיע אל טשקורגן (Tashkorgan), "עיר האבן". בטשקורגן וסביבותיה, בקרבת הגבול הפקיסטני, חיים באוטונומיה מצומצמת בני המיעוט הטג'יקי, שאמונתם אסלאם שיעי. בשעות הצהריים של היום ה-12 נשוב לקשגאר. בלילה הראשון נלון בטשקורגן ובמשנהו בקשגאר.

יום 14 | קשגאר

נצא אל המאוזוליאום העטור אריחי קרמיקה צבעונית מזוגגת – המאוזליאום של אבאח חוג'ה. שמענו את סיפור המבנה וצפינו אל קברה של הנסיכה אִפְרַחָאן, נכדתו של אבאח חוג'ה, שהנהיגה ב-1759 מרד נגד הקיסר. המרד נכשל והיא נלכדה והובאה כשבויה אל בית הפילגשים של הקיסר צַ'יְּן-לוֹנג משושלת צ'ינג בבייג'ין. האגדה מספר שניחוח נפלא אפף אותה ולכן כינו אותה הסינים "שְיַּנְג-פֵי – הפילגש הבשומה". 25 שנה שהתה בארמון וסירבה לתת את גופה לקיסר. סופה שאולצה להתאבד בידי חמותה, אם הקיסר. הלינה בקשגאר.

יום 15 | מעבר הגבול טורוגארט, כניסה לקירגיזסטן, טאשרבאט ונארין

יום ארוך לפנינו. נצא מקשגאר בשעה מוקדמת אל מעבר ההרים טורוגארט (Torugart Border Cross), המשמש גבול בין סין לקירגיזסטן. לאחר הסידורים במעבר הגבול, המצריכים סבלנות מרובה, נמשיך לכיוון טאשרבאט (Tashrabat), מלון שיירות בדרך המשי שהשתמר בצורה טובה. נמשיך בדרכים הרריות מתפתלות אל העיר נארין (Naryn), ובה נלון.

יום 16 | אגם סונג-קול

מנארין נצא מערבה ברכב מתאים לאורך נהר הנארין. נעלה בדרך מתפתלת אל אגם סון-קול (Son-Kul) הנמצא בגובה 3,000 מטר, שמשמעות שמו בקירגיזית "האגם האחרון". נפגוש ברועים העולים לכאן עם עדריהם בחודשי הקיץ. לקראת ערב נשוב לנארין ללינה.

יום 17 | קוצ'קור וקאראקול

בבוקר נצא מנארין. נבקר בעיירה קוצ'קור ונתרשם מתרבות מלאכת ייצור שטיחי הלבד המסורתית לנוודים הקירגיזים, הנקראת מלאכת השירדק. נמשיך אל חופי אגם איסיק קול (Isik-kul), שקע עצום ומלא מים, בגובה של 1,600 מטר מעל פני הים. אורכו 180 קילומטר ורוחבו 70 קילומטר, והוא נחשב לאחד משני האגמים ההרריים הגדולים בעולם. בהמשך נפגוש את הצייד בעלי העיט הזהוב ונראה כיצד צדו בעבר בעזרת עוף זה. נעלה אל שמורת הטבע המרהיבה ג'טי אוגוז (Jety-Oguz), שם שפירושו "שבעת הפרים". נטייל בתוך תצורות מרהיבות של אבן חול אדומה. עם ערב נגיע לקאראקול (Karakol). נסעד ארוחת ערב אצל משפחה סינית-מוסלמית וניהנה מקונצרט של מוזיקה קירגיזית.

יום 18 | אלטין ארשאן וקאראקול

עם בוקר נעלה בעזרת משאיות רוסיות 4X6 במעלה הקניון האלפיני המרשים אלטין ארשאן (Altin Arashan). זהו עמק גבוה, קניוני ומיוער, מוקף פסגות קרחונים, שהתברך במעיינות חמים. בתקופה הסובייטית היה העמק אתר נופש לקוסמונאוטים. כאשר נגיע למקום נבין למה נבחר דווקא המקום הזה מכל ברימת המועצות לשמש מתחם הירגעות לטייסי החלל. נטייל בשבילים ונרחץ במעיינות החמים שבכרי הדשא הגבוהים. נשוב לקאראקול. נבקר באנדרטה ובמוזיאון פרז'באלסקי (Prjevalski) המוקדשים למגלה הארצות החשוב, הרוסי ניקולאי פרז'באלסקי, שמשלחת הגילוי האחרונה שלו הסתיימה כאן והוא קבור בקצה המזרחי של אגם איסיק קול. נטייל ברחובותיה הציוריים של העיירה, המלאים בתים קטנים שכמו נלקחו מאגדות. נגיע לקתדרלה הפרבוסלבית היפה של השילוש הקדוש. נגיע למסגד של הדונגאנים, מוסלמים ממוצא סיני שנאלצו להימלט מארצם ומסגדם מזכיר מקדש סיני יותר מאשר מבנה מוסלמי טיפוסי. לינה בקאראקול.

יום 19 | מקאראקול לבישקק

בבוקר נצא לנסיעה ארוכה לאורך חופי אגם איסיק קול. נגיע אל צ'ולפון אתא (Cholpon Ata), עיירת מרפא על שפת האגם. נצא לסיור באתר הפטרוגליפים – שדה ובו מאות אבנים וסלעים שעליהם חקוקים ציורי סלע קדומים מן המאה ה-6 לפנה"ס ועד למאה הראשונה לספירה. אם מזג האוויר יאפשר, נערוך שיט על האגם. נסעד צהריים לחופיו וניסע לכיוון מגדל בוראנה (Burana), מבנה מן המאה ה-11 שעמד במרכז העיר באלאסאיגין (Balasagyn), עיר חשובה ששכנה על דרך המשי והוחרבה כליל בידי המונגולים. סמוך למגדל שדה יפה של בלבלים (bal-bals), מצבות דמויות אדם. בדרכנו מערבה נעבור בתוך כפרים שהקימו כאן בסוף המאה ה-19 איכרים שהגרו לכאן מרוסיה ומאוקראינה, שחשים בהם כאילו הגענו לפתע למזרח אירופה. לעת ערב נגיע לבירת קירגיזסטן, בישקק (Bishkek). בערב נחגוג את סיום טיולנו במסעדה מקומית וניהנה ממופע פולקלור קירגיזי.

בישקק - איסטנבול - תל אביב

נצא בטיסת בוקר מוקדמת, דרך איסטנבול לתל אביב. נחיתה בתל אביב צפויה בשעות אחר הצהריים.

תכנית הטיול

ימים 1-2 | תל אביב - איסטנבול – בייג'ינג – לאנז'ו

נצא לסדרת טיסות מפרכת. ניפגש לקראת ערב בנתב"ג ונטוס דרך איסטנבול לבייג'ינג, ואליה נגיע למחרת בשעות הבוקר. עם הגעתנו נצא אל העיר לאנז'ו (Lanzhou). לינה וארוחת ערב במלון בלאנז'ו

יום 3 | מערות בינג לינג סה

עם בוקר נצא בנסיעה בת שלוש שעות אל מעגן סירות שנבנה על הנהר הצהוב, וממנו נצא בשיט אל אחד מאתרי הפיסול המעניינים לאורך דרך המשי: מערות בינג לינג סה. בלב רמת הלס הגדולה בעולם השתמרו לאורך קירות הערוץ מערות ובהן ציורי פרסקו צבעוניים ופסלים בודהיסטיים. ניהנה מנופו של חוף הנהר הצהוב. לינה בלאנז'ו.

יום 4 | מערות מאיג'ישאן וז'אנג-יה

בבוקר נצא ברכבת מהירה אל העיר טְיַאנשוּאִי (Tianshui). נמשיך אל המערות מאיג'ישאן (Maijishan Grottoes) הבודהיסטיות המופלאות הסמוכות לעיר, ובהן יצירות פיסול שנוצרו לאורך יותר מאלף שנה. נשוב אל טְיַאנשוּאִי ללינה ולארוחת ערב.

יום 5 | ז'אנג-יה

עם בוקר נצא לרכבת המהירה אל ז'אנג-יה (Zhangye). נגיע אחר הצהריים. נבקר במקדש בודהה הגדול ובו פסל בודהה הישן, פסל עץ שאורכו 34 מטר, הגדול מסוגו בסין. נסייר בעיר, נבקר בכיכר מרקו פולו המנציחה את השנה שבה הוא חי בעיר ונציץ אל הפגודה העתיקה ואל השוק הסמוך אליה. לינה וארוחת ערב בז'אנג-יה.

יום 6 | אל הפארק הגיאולוגי חולות דאן-שייה ואל ג'יה יו גואן

נצא לטייל, ברכב וברגל, בנופי הרי דאן-שייה (Danxia Colourful mountain) – הרים בהם אבן החול צבעונית. נמשיך בנסיעה אל ג'יה יו גואן (Jia Yu Guan) – "המעבר הגדול ביותר תחת השמיים". עיר מצודה זו נמצאת באחת מהנקודות האסטרטגיות החשובות ביותר על דרך המשי. בנקודה זו נפגש מדבר גובי עם רכס צ'יליאן המושלג הנישא לגבהים של יותר מ-5,000 מטר. עם ההגעה נבקר בקבר עתיק שקירותיו מלאים ציורים המלמדים על חיי היום-יום באזור לפני 2,000 שנה ויותר. נלון בג'יה יו גואן.

יום 7 | מג'יה יו גואן לדוּן חואנג

בבוקר נצא לביקור במצודת ג'יה יו גואן, שהוקמה על ידי קיסרי מינג בקצה המערבי של פרוזדור חסי, שעד אליו הגיעה החומה הסינית. המצודה הייתה שער מעבר יחיד כמעט בחומה שחצצה בין סין לשבטים ה"ברברים" במערב. נטפס אל קטע מחומת סין הנודעת מימי שושלת מינג. אחר הצהריים ניסע בדרך מדברית אל העיר דוּן חואנג (Dun Huang), הנמצאת בשוליו המזרחיים של מדבר טַקְלַמַקָאן (Taklamakan Desert, שמשמעות שמו: "שהנכנס אליו לא יֵצֵא ממנו"), שערה המערבי של סין בקצה חבל גאנסו. נבקר בשוק הלילה המפורסם. הלינה בדון חואנג.

יום 8 | מערות מוגאו

היום יוקדש לביקור במערות מוגאו (Mogao caves) – אחד האתרים הבודהיסטיים החשובים ביותר בעולם. זהו הריכוז הגדול ביותר בסין של תמשיחי קיר (פרסקו) בודהיסטיים עתיקים, שצוירו בידי אומנים ונזירים במשך אלף שנים. המערות נחשבות לאתר מפתח בכל הנוגע להיכרות עם האומנות הבודהיסטית המרכז אסייתית, ובו גם התגלה מטמון תעודות כתובות השופך אור על ענייני דת, פילוסופיה ומסחר במרחב. אחר הצהריים נבקר במוזיאון המקומי. נלון בדוּן חואנג.

יום 9 | החולות המזמרים - טורפאן

בשעת בוקר מוקדמת נבקר במינג-שה – אתר "החולות המזמרים" - המוזכר גם מתיאורי המסע של מרקו פולו. אלו דיונות חול עצומות וציורויות שבליבן אגם טבעי קטן.
מאוחר יותר נצא בנסיעה ארוכה ברכבת מהירה אל נווה המדבר בשקע טורפאן (Turpan) – המקום השני הכי נמוך בעולם: -143 מטרים מתחת לפני הים. בעבר היה זה מרכז פוליטי ותרבותי חשוב, וכיום זהו מרכז לגידול ענבים. נאת מדבר רותחת זו היא שילוב בלתי נתפס של טבע ותרבות, צריחי מסגדים, מבנים מאבן חול אדומה וגפנים מוריקות. נערוך היכרות ראשונית עם בני המיעוט האויגורי ונבקר באמין מינאר – מבנה קבר המשמר סגנון ארכיטקטוני אפגני קדום. בשעות הערב נצפה במופע פולקלור.

יום 10 | ג'יאו חה וטויוק מזאר

נבקר בעיר הקדומה גִ'יַאוֹ-חה (Jiaohe, "מפגש שני הנהרות") המוכרת גם בשם התורכי יַרְקַנְד (עיר הנהר) ובשם המונגולי-תורכי יַרְחוֹטוֹ. עיר זו, שנבנתה מלבני בוץ מיובשות בשמש, שרדה במידה מרשימה. ניסע דרך "ההרים הבוערים" לכפר המשומר טוּיּוּק מַזָאר, כפר אויגורי טיפוסי שהשתמר בצורתו המקורית. סמוך לכפר נמצא קברו של קדוש, רועה צאן שהיה האוּיגוּרי הראשון שקיבל את דת האסלאם.קבר זה הוא כיום אתר חשוב לאוּיגוּרים, והם עולים אליו לרגל. נטייל בסמטאות הכפר ונסעד צהריים אצל משפחה מקומית. נשוב אל העיר טוּרפּאן לביקור במוזיאון הנהדר שלה. נצפה במומיות שהשתמרו היטב בתנאי האקלים הקיצוניים של האזור ובשלדי דינוזאורים שנמצאו באזור. לסיום נכיר את נכיר את הקרז, מערכות השקיה תת-קרקעיות קדומות שבזכותן מתקיים יישוב אנושי במקום. לינה בטורפאן.

יום 11 | לקשגאר דרך אורומצ'י

בבוקר נצא אל בירת חבל שינג'יאנג, אורומצ'י (Urumchi). נבקר במוזיאון המרהיב ובתצוגות אנתרופולוגיות המציגות את שלל העמים המתגוררים בחבל נרחב זה. אחר הצהריים נמשיך בטיסה לקשגאר (Kashgar), נאת המדבר הגדולה ביותר באסיה, שבימי קדם הייתה צומת דרכים מרכזי ביותר. קשגאר שוכנת בקצה המערבי של מדבר טַקְלַמַקָאן בשולי הרי פאמיר (Pamir mountains), ובה שבים ומתחברים שני הנתיבים של דרך המשי, המקיפים, מדרום ומצפון, את מדבר טַקְלַמַקָאן. מעיר זו יצאה שושנת דרכים לכיוונים רבים. נלון בקשגאר.

ימים 12-13 | הרי פאמיר ואגם קראקול

ימים אלו יוקדשו לטיולים בנופים הדרמטיים של הרי פאמיר (Pamir mountains). בדרכנו נעבור לאורך כפרים אויגוריים וקניונים מרהיבים, ונעפיל לאגם קראקול (Karakol lake), השוכן על גבול טג'יקיסטן, בין שני הרים גבוהים מאוד - רכס קונגור תאג (Kongur Tagh), שפסגתו (7,719 מטר מעל פני הים) היא הגבוהה בהרי פאמיר; והמוצטאג אתא (Muztagh Ata) שגובהו 7,546 מטר מעל פני הים. נמשיך דרום-מערבה, בנופי נהרות ופסגות מושלגות, הלאה לאורך דרך הקראקורם (Korakoram highway), הבנויה על בסיסה של דרך הסחר הקדומה מקשגאר למסופוטמיה. לעת ערב נגיע אל טשקורגן (Tashkorgan), "עיר האבן". בטשקורגן וסביבותיה, בקרבת הגבול הפקיסטני, חיים באוטונומיה מצומצמת בני המיעוט הטג'יקי, שאמונתם אסלאם שיעי. בשעות הצהריים של היום ה-12 נשוב לקשגאר. בלילה הראשון נלון בטשקורגן ובמשנהו בקשגאר.

יום 14 | קשגאר

נצא אל המאוזוליאום העטור אריחי קרמיקה צבעונית מזוגגת – המאוזליאום של אבאח חוג'ה. שמענו את סיפור המבנה וצפינו אל קברה של הנסיכה אִפְרַחָאן, נכדתו של אבאח חוג'ה, שהנהיגה ב-1759 מרד נגד הקיסר. המרד נכשל והיא נלכדה והובאה כשבויה אל בית הפילגשים של הקיסר צַ'יְּן-לוֹנג משושלת צ'ינג בבייג'ין. האגדה מספר שניחוח נפלא אפף אותה ולכן כינו אותה הסינים "שְיַּנְג-פֵי – הפילגש הבשומה". 25 שנה שהתה בארמון וסירבה לתת את גופה לקיסר. סופה שאולצה להתאבד בידי חמותה, אם הקיסר. הלינה בקשגאר.

יום 15 | מעבר הגבול טורוגארט, כניסה לקירגיזסטן, טאשרבאט ונארין

יום ארוך לפנינו. נצא מקשגאר בשעה מוקדמת אל מעבר ההרים טורוגארט (Torugart Border Cross), המשמש גבול בין סין לקירגיזסטן. לאחר הסידורים במעבר הגבול, המצריכים סבלנות מרובה, נמשיך לכיוון טאשרבאט (Tashrabat), מלון שיירות בדרך המשי שהשתמר בצורה טובה. נמשיך בדרכים הרריות מתפתלות אל העיר נארין (Naryn), ובה נלון.

יום 16 | אגם סונג-קול

מנארין נצא מערבה ברכב מתאים לאורך נהר הנארין. נעלה בדרך מתפתלת אל אגם סון-קול (Son-Kul) הנמצא בגובה 3,000 מטר, שמשמעות שמו בקירגיזית "האגם האחרון". נפגוש ברועים העולים לכאן עם עדריהם בחודשי הקיץ. לקראת ערב נשוב לנארין ללינה.

יום 17 | קוצ'קור וקאראקול

בבוקר נצא מנארין. נבקר בעיירה קוצ'קור ונתרשם מתרבות מלאכת ייצור שטיחי הלבד המסורתית לנוודים הקירגיזים, הנקראת מלאכת השירדק. נמשיך אל חופי אגם איסיק קול (Isik-kul), שקע עצום ומלא מים, בגובה של 1,600 מטר מעל פני הים. אורכו 180 קילומטר ורוחבו 70 קילומטר, והוא נחשב לאחד משני האגמים ההרריים הגדולים בעולם. בהמשך נפגוש את הצייד בעלי העיט הזהוב ונראה כיצד צדו בעבר בעזרת עוף זה. נעלה אל שמורת הטבע המרהיבה ג'טי אוגוז (Jety-Oguz), שם שפירושו "שבעת הפרים". נטייל בתוך תצורות מרהיבות של אבן חול אדומה. עם ערב נגיע לקאראקול (Karakol). נסעד ארוחת ערב אצל משפחה סינית-מוסלמית וניהנה מקונצרט של מוזיקה קירגיזית.

יום 18 | אלטין ארשאן וקאראקול

עם בוקר נעלה בעזרת משאיות רוסיות 4X6 במעלה הקניון האלפיני המרשים אלטין ארשאן (Altin Arashan). זהו עמק גבוה, קניוני ומיוער, מוקף פסגות קרחונים, שהתברך במעיינות חמים. בתקופה הסובייטית היה העמק אתר נופש לקוסמונאוטים. כאשר נגיע למקום נבין למה נבחר דווקא המקום הזה מכל ברימת המועצות לשמש מתחם הירגעות לטייסי החלל. נטייל בשבילים ונרחץ במעיינות החמים שבכרי הדשא הגבוהים. נשוב לקאראקול. נבקר באנדרטה ובמוזיאון פרז'באלסקי (Prjevalski) המוקדשים למגלה הארצות החשוב, הרוסי ניקולאי פרז'באלסקי, שמשלחת הגילוי האחרונה שלו הסתיימה כאן והוא קבור בקצה המזרחי של אגם איסיק קול. נטייל ברחובותיה הציוריים של העיירה, המלאים בתים קטנים שכמו נלקחו מאגדות. נגיע לקתדרלה הפרבוסלבית היפה של השילוש הקדוש. נגיע למסגד של הדונגאנים, מוסלמים ממוצא סיני שנאלצו להימלט מארצם ומסגדם מזכיר מקדש סיני יותר מאשר מבנה מוסלמי טיפוסי. לינה בקאראקול.

יום 19 | מקאראקול לבישקק

בבוקר נצא לנסיעה ארוכה לאורך חופי אגם איסיק קול. נגיע אל צ'ולפון אתא (Cholpon Ata), עיירת מרפא על שפת האגם. נצא לסיור באתר הפטרוגליפים – שדה ובו מאות אבנים וסלעים שעליהם חקוקים ציורי סלע קדומים מן המאה ה-6 לפנה"ס ועד למאה הראשונה לספירה. אם מזג האוויר יאפשר, נערוך שיט על האגם. נסעד צהריים לחופיו וניסע לכיוון מגדל בוראנה (Burana), מבנה מן המאה ה-11 שעמד במרכז העיר באלאסאיגין (Balasagyn), עיר חשובה ששכנה על דרך המשי והוחרבה כליל בידי המונגולים. סמוך למגדל שדה יפה של בלבלים (bal-bals), מצבות דמויות אדם. בדרכנו מערבה נעבור בתוך כפרים שהקימו כאן בסוף המאה ה-19 איכרים שהגרו לכאן מרוסיה ומאוקראינה, שחשים בהם כאילו הגענו לפתע למזרח אירופה. לעת ערב נגיע לבירת קירגיזסטן, בישקק (Bishkek). בערב נחגוג את סיום טיולנו במסעדה מקומית וניהנה ממופע פולקלור קירגיזי.

בישקק - איסטנבול - תל אביב

נצא בטיסת בוקר מוקדמת, דרך איסטנבול לתל אביב. נחיתה בתל אביב צפויה בשעות אחר הצהריים.

מועדים ומחירים
x

לטיול זה טרם נקבע מועד יציאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם כשייקבע מועד
מידע על הטיול
הערות חשובות
 • על המטיילים להביא בחשבון ששירותי התיירות באסיה התיכונה הם בעלי אופי מקומי וברמה נמוכה, ושהטיול כולל נסיעות ארוכות ובכבישים משובשים ולינה בבתי הארחה.
 • ייתכנו שינויים בתוכנית בהתאם למזג האוויר ותנאי השטח.
 • התמודדות עם גובה: בחלק מימי הטיול נשהה בגובה של יותר מ-3,000 מטר מעל פני הים. בגבהים אלו עלולים להופיע סימפטומים של מחלת גבהים (A.M.S). אנו ניצור תנאים נוחים להתאקלמות לגובה (לאנשים בעלי בריאות תקינה). על מטיילים שיש בלבם ספק לגבי תגובתם הפיזיולוגית לגובה להתייעץ ברופא לפני הטיול.
מה כלול?
 • טיסות בינלאומיות בחברת טורקיש איירליינס ועוד 2 טיסות פנימיות, כמפורט בתכנית הטיול.
 • מסי נמל והיטלי דלק, כמפורט ב"מחיר הטיול" לעיל.
 • לינה: בתי מלון מדרגה ראשונה ותיירות טובה או הטובים בנמצא.
 • כלכלה: בסין: חצי פנסיון - ארוחות בוקר וערב לאורך כל הטיול; בקירגיזסטן - פנסיון מלא (3 ארוחות ביום).
 • תחבורה: אוטובוס ממוזג בהעברות ובסיורים כמפורט בתכנית. ביום מס' 18 ניסע ברכבי שטח מקומיים.
 • רכבות יום: בחלק מימי הטיול בסין ניסע ברכבות מהירות בקרונות ישיבה ממוזגים.
 • הדרכה: מדריך מצוות "אדמה מסעות וטיולים" – ד"ר שמעון גת, ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.
 • דמי כניסה: לאתרים המפורטים בתכנית.
 • תשר: לנותני השירותים השונים.
 • אשרת כניסה לסין: דרושה אשרת כניסה לסין. אפשר להנפיק את האשרה באמצעות משרדנו במחיר המפורט לעיל. עליכם להצטייד בדרכון בתוקף לפחות לשנה מיום הכניסה לסין עם לפחות 2 דפים ריקים, תמונה עדכנית ולמלא טפסים במשרדנו.
 • אשרת כניסה לקירגיזסטן: נדרשת אשרת כניסה לקירגיזסטן. אנו נדאג להנפקת אשרת כניסה קבוצתית. לשם הנפקת האשרה תתבקשו להעביר למשרדנו בעת ההרשמה צילום דרכון ברור.
מה לא כלול?
 • תוספת ליחיד בחדר בסך 1,045 דולר.
 • דמי טיפול בסך 50 דולר לנוסע על שינוי בכרטיסי הטיסה הקבוצתיים (כגון: הושבה במטוס, שדרוג בנקודות או בכסף למחלקות מסוג פרימיום וביזנס, שינוי מועדי היציאה והחזרה, כרטוס מוקדם לצורך שדרוג עצמי, וכל סוג אחר של שינוי בכרטיסי הטיסה). לתשומת לבכם, דמי הטיפול הם בנוסף לסכום שדורשות חברות התעופה עבור השינוי.
 • מים מינרליים ושתייה בארוחות.
 • ביטוח רפואי: על הנוסע לעשות ביטוח בריאות ומטען. הביטוח הוא חובה! החברה אינה אחראית לכל נזק שייגרם למטייל במהלך הטיול.
תנאי רישום וביטול
 • על הטיול חלים התנאים המפורטים ב"דף תנאים כלליים לטיולי אדמה מסעות וטיולים" המצורף להלן.