20 ימי מסע בין אגמים, הרים ונאות מדבר על דרך השיירות העתיקה

"דרך המשי" הוא שם שניתן רק במאה ה-19 למערך נתיבי הסחר שקשרו את סין עם אסיה התיכונה ועם אירופה. היה זה עורק מסחר מרכזי של היבשת האירו-אסייתית, המוכר בכתובים החל מהמאה ה-2 לפנה"ס ועד למאה ה-15 וממשיך לפעול במובנים מסוימים גם בימינו. היוצאים מסין אל המרחבים שממערב לה חשו כמי שמותירים את הציוויליזציה המפוארת מאחוריהם ונכנסים אל חיק אזורי סכנה ברבריים. דרכי הסחר צולחות מרחבי מדבריות צחיחים של חצץ וחולות נודדים וחוצות מעברי הרים מכוסים שלגי עד. במשך אלפי שנים חלפו בהן שיירות אינספור, שנשאו עמן את תוצרת סין, הודו, פרס וארצות הים התיכון. עם השיירות נעו דיפלומטים ולוחמים, אנשי דת והוגי דעות. לא רק סחורות וכספים הועברו דרך הנתיבים הללו, אלא גם רעיונות פילוסופיים, ארכיטקטוניים, פילוסופיים, דתיים, אומנותיים וגנטיים. למערב הגיעו המצאות סיניות ששינו את ההיסטוריה של אירופה, כגון נייר, דפוס, אבק שריפה וכנראה גם אטריות ופירות הדר. אל סין גופא פלשו בהדרגה רעיונות חדשים כגון בודהיזם, דת זרתוסטרא, נצרות ואסלאם. לימים שקעה "דרך המשי" ההיסטורית. נתיבי המסחר שעברו בארצות אסיה התיכונה הידלדלו ועימם דעכו מרכזי התרבות המפוארים ששכנו לאורכם. בימינו קמה הדרך העתיקה לתחייה. צמיחתה הכלכלית המהירה של סין והקמתן של רפובליקות עצמאיות באסיה התיכונה הביאו לשיקומה במתכונת מודרנית שמאפשרת נגישות יחסית לאתרים נידחים ועם זאת מאיימת להשמיד בקצב מהיר את נכסי העבר ואת ניחוחותיהם הקדמוניים.


תכנית הטיול

ימים 1-2 | תל אביב - איסטנבול – בייג'ינג – לאנז'ו

נצא לסדרת טיסות מפרכת. ניפגש לקראת ערב בנתב"ג, נטוס דרך איסטנבול לבייג'ינג ונגיע אליה למחרת בשעות הבוקר. עם הגעתנו נצא אל העיר לאנז'ו (Lanzhou). לינה וארוחת ערב במלון בלאנז'ו.

יום 3 | מערות בינגלינג סה

עם בוקר נצא בנסיעה בת שלוש שעות אל מעגן סירות שנבנה על הנהר הצהוב, וממנו נשוט אל אחד מאתרי הפיסול המעניינים לאורך דרך המשי, מערות בינגלינג סה (Bingling se). בלב רמת הלס הגדולה בעולם השתמרו לאורך קירות הערוץ מערות ובהן ציורי פרסקו צבעוניים ופסלים בודהיסטיים. ניהנה מנופו של חוף הנהר הצהוב. לינה בלאנז'ו.

יום 4 | מערות מאיג'ישאן

בבוקר נצא ברכבת מהירה אל העיר טְיַאנשוּאִי (Tianshui). נמשיך אל המערות הבודהיסטיות המופלאות הסמוכות לעיר (Maijishan Grottoes), ובהן יצירות פיסול שנוצרו לאורך יותר מאלף שנה. נשוב אל טְיַאנשוּאִי ללינה וארוחת ערב.

יום 5 | טְיַאנשוּאִי וז'אנגיה

נצא ברכבת המהירה אל העיר ז'אנגיה (Zhangye) ונגיע בצהריים. בעבר הייתה זו עיירה קטנה, ובה מבצר ששמר על הנתיב של מסדרון חֶה-שִי. נבקר במקדש אדיר מן המאה ה-12 ובו פסל הבודהה הישֵן - הגדול בכל סין, 34 מטר אורכו. כאן, לפי המסורת, נולד הקיסר האדיר קובלאי ח'אן. נסייר בעיר ונבקר בכיכר מרקו פולו, המנציחה את השנה שבה הוא חי בעיר. לינה וארוחת ערב בז'אנגיה.

יום 6 | הפארק הגיאולוגי חולות דאן-שייה וג'יה יו גואן

נצא לטייל ברכב וברגל בנופי הרי דאן-שייה (Danxia Colourful mountain) – הרים שבהם אבן החול צבעונית. נמשיך בנסיעה אל ג'יה יו גואן (Jia Yu Guan) – "המעבר הגדול ביותר תחת השמיים". עיר-מצודה זו נמצאת באחת מהנקודות האסטרטגיות החשובות ביותר על דרך המשי. בנקודה זו נפגש מדבר גובי עם רכס צ'יליאן המושלג הנישא לגבהים של יותר מ-5,000 מטר. עם ההגעה נבקר בקבר עתיק שקירותיו מלאים ציורים המלמדים על חיי היום-יום באזור לפני 2,000 שנה ויותר. נלון בג'יה יו גואנג.

יום 7 | מג'יה יו גואן לדוּן חואנג

בבוקר ניסע אל המצודה האדירה של ג'יה-יו-גואן. המצודה נבנתה בידי שושלת מינג (ששלטה בסין בשנים 1368-1644), במקום הצר ביותר במסדרון חֶה-שִי, בין רמת טיבט להרים השחורים שבקצה מדבר גובי. שושלת מינג, שסגרה את סין מול העולם, ידועה במפעלי הבנייה האדירים שלה. נזכיר מתוכם את העיר האסורה בבייג'ינג ואת מקדש השמיים שבה, את חומת סין כפי שהיא מוכרת לנו היום ואת המצודה שאליה יצאנו, שהייתה נקודת הגבול בין סין לעולם הברברי. נערוך ביקור במצודה ונצא משערה המערבי, השער שהיציאה ממנו סמלה את עזיבת סין, את נטישת עולם התרבות. נסייר על החומות הכפולות של המצודה. נמשיך אל המוזיאון המוקדש לחומת סין האדירה. נעלה לביקור בקטע מחומת שושלת מינג, שעבר שיקום. אחר צהריים נצא למסע בן חמש שעות לדון חואנג (Dun Huang), המקום בו שמסתיים מסדרון חֶה-שִי ומתחיל המדבר "שהנכנס אליו לא יֵצֵא ממנו" (טַקְלַמַקָאן, Taklamakan). בערב נטייל בשוק הלילה המפורסם של דון חואנג. לינה וארוחת ערב בדון חואנג.

יום 8 | מערות מוגאו

חלקו הראשון של היום יוקדש למקום מופלא: מערות מוֹגָאוּ (Mogao caves). יותר מאלף מערות נחצבו כאן, שמהן שרדו 745. מתוכן, 492 מערות היו מקדשים בודהיסטיים ונותרו בהן תמשיחי הקיר ופסלים מרשימים ברמת השתמרות מדהימה. ראשית המערות בשנת 366. רוב התאים והמקדשים נבנו החל מהמאה ה-5 ועד למאה ה-14. בשנים הרבות שבהן הייתה דרך המשי פעילה הגיעו אלפים למקום. קירות המערות נצבעו בציורי קיר על ידי עולי רגל שעברו באזור. ציורי המערות והאדריכלות היו חלק מהגורמים שסייעו למדיטציה כאמצעי לייצוג המסע לחיפוש ההארה, כמכשירים לשיפור הזיכרון וככלי למידה להעברת מידע על האמונות והסיפורים הבודהיסטיים לאנשים שאינם יודעים קרוא וכתוב. שיא הפעילות ומיטב היצירה האמנותית היו בימי שושלת טאנג (ששלטה בשנים 618-907). המערות נחשבות לאתר המערות הבודהיסטיות היפה ביותר בעולם. שטח כלל הציורים משתרע על פני 42,000 מטר רבוע. בתקופה מסוימת לאחר המאה ה-11 הוקפו המערות בחומה לאחר שהפכו למאגר של כתבי קודש חשובים, פגועים ומשומשים, וכן של חפצים אישיים. עמוסי חוויות מהביקור נחזור למנוחה במלוננו. לקראת ערב נצא אל פגודת הסוס הלבן, הקשורה לנזיר הבודהיסטי החשוב קומאראג'יווה (Kumaradjiva), דמות מרכזית בהפצת הבודהיזם בסין והמתרגם הראשון של סוטרות מסנסקריט לסינית מנדרינית. לינה וארוחת ערב בדון חואנג.

יום 9 | החולות המזמרים - טורפאן

בשעת בוקר מוקדמת נבקר במינג שה – אתר "החולות המזמרים" המוזכר גם בתיאורי המסע של מרקו פולו. אלו דיונות חול עצומות וציורויות שבלבן אגם טבעי קטן. מאוחר יותר נצא בנסיעה ארוכה ברכבת מהירה, אל נווה המדבר בשקע טורפאן (Turpan) – המקום השני הכי נמוך בעולם - -143 מטרים תחת פני הים. בעבר היה זה מרכז פוליטי ותרבותי חשוב, כיום זהו מרכז לגידול ענבים. נאת מדבר רותחת זו היא שילוב בלתי נתפס של טבע ותרבות, צריחי מסגדים, מבנים מאבן חול אדומה וגפנים מוריקות. נערוך היכרות ראשונית עם בני המיעוט האויגורי ונבקר באמין מינאר – מבנה קבר המשמר סגנון ארכיקטוני אפגני קדום. בשעות הערב נצפה במופע פולקלור.

יום 10 | גִ'יַאוֹ-חה וטויוק מזאר

את היום נפתח בסיור מקיף בעיר הקדומה גִ'יַאוֹ-חה (Jiaohe, "מפגש שני הנהרות"), המוכרת גם בשם התורכי יַרְקַנְד (עיר הנהר) ובשם המונגולי-טורקי יַרְחוֹטוֹ. עיר זו, שכולה נבנתה מלבני בוץ מיובשות בשמש, שרדה במידה מרשימה. נעבור ברחובותיה העתיקים, נצפה בשעריה ובמקדשים הבודהיסטיים שבה. בעבר הייתה זו תחנת משמר חשובה על הנתיב הצפוני של דרך המשי, בגבולות מדבר טַקְלַמַקָאן ובירת ממלכה מקומית. מכאן ניסע דרך "ההרים הבוערים" לכפר המשומר טוּיּוּק מַזָאר, כפר אויגורי טיפוסי שהשתמר בצורתו המקורית. סמוך לכפר נמצא קברו של קדוש, רועה צאן שהיה האוּיגוּרי הראשון שקיבל את דת האסלאם. קבר זה הוא כיום אתר חשוב של עלייה לרגל בשביל האוּיגוּרים. נטייל בסמטאות הכפר ונאכל ארוחת צהריים ביתית אצל משפחה מקומית. נבקר במגדל ייבוש לצימוקים מענבי טוּרפּאן, הנחשבים למשובחים בענבים בסין כולה. נשוב אל העיר טוּרפּאן לביקור במוזיאון הנהדר שלה, שבו מומיות שהשתמרו היטב בתנאי האקלים הקיצוניים של האזור ושלדי דינוזאורים שנמצאו באזור. תחנתנו האחרונה תהיה המערכת המשומרת של הקָארֵז, דוגמה לאלפי מערכות תת-קרקעיות, שהביאו ועדיין מביאות מים לכרמי טוּרפּאן, ממורדות הרי טיאן שאן שבצפון. מערכת זו, שמקורה בעולם הפרסי, מרשימה מאוד. מערכות דומות אפשר עדיין לראות במרוקו ובמקומות נוספים. בארצנו הקטנה יש שני אתרים של מערכות דומות, בגלגל ובעין עברונה. בארץ הן ידועות בשם "פוּגָארוֹת" או "קַנָאטים".

יום 11 | לקשגאר דרך אורומצ'י

בבוקר נצא אל בירת חבל שינג'יאנג, אורומצ'י (Urumchi). נבקר במוזיאון המרהיב ובתצוגות אנתרופולוגיות המציגות את שלל העמים המתגוררים בחבל נרחב זה. אחר הצהריים נמשיך בטיסה לקשגאר (Kashgar), נאת המדבר הגדולה ביותר באסיה. קשגאר שוכנת בקצה המערבי של מדבר טַקְלַמַקָאן, בשולי הרי פאמיר (Pamir), והייתה צומת דרכים קדום מרכזי ביותר. בקשגאר שבים ומתחברים שני הנתיבים של דרך המשי, המקיפים מדרום ומצפון את מדבר טַקְלַמַקָאן. מעיר זו יצאה שושנת דרכים לכיוונים רבים. נלון בקשגאר.

ימים 12-13 | הרי פאמיר ואגם קראקול

ימים אלו יוקדשו לטיולים בנופים הדרמטיים של הרי פאמיר. בדרכנו נעבור לאורך כפרים אויגוריים וקניונים מרהיבים ונעפיל לאגם קראקול (Karakol), על גבול טג'יקיסטן, השוכן בין שני הרים גבוהים מאוד - רכס קונגור תאג (Kongur Tagh), שפסגתו המגיעה לגובה 7,719 מטר מעל פני הים היא הגבוהה בהרי פאמיר, והמוצטאג אתא (Muztagh Ata) שגובהו 7,546 מטר מעל פני הים. נמשיך דרום-מערבה, בנופי נהרות ופסגות מושלגות, הלאה לאורך דרך הקראקורם (Korakoram highway), הבנויה על בסיסה של דרך הסחר הקדומה מקשגאר למסופוטמיה. לעת ערב נגיע אל טשקורגאן (Tashkorgan), "עיר האבן". בטשקורגאן וסביבותיה, בקרבת הגבול עם פקיסטן, חיים באוטונומיה מצומצמת בני המיעוט הטג'יקי, שאמונתם אסלאם שיעי. בשעות הצהריים של היום ה-12 נשוב לקשגאר. בלילה הראשון נלון בטשקורגן ובמשנהו בקשגאר.

יום 14 | קשגאר

נצא אל המאוזוליאום העטור אריחי קרמיקה צבעונית מזוגגת – המאוזליאום של אבאח חוג'ה. נשמע את סיפור המבנה ונצפה אל קברה של הנסיכה אִפְרַחָאן, נכדתו של אבאח חוג'ה, שהנהיגה ב-1759 מרד נגד הקיסר. המרד נכשל והיא נלכדה והובאה כשבויה אל בית הפילגשים של הקיסר צַ'יְּן-לוֹנג משושלת צ'ינג בבייג'ינג. האגדה מספרת שניחוח נפלא אפף אותה, ולכן כינו אותה הסינים "שְיַּנְג-פֵי – הפילגש הבשומה". 25 שנה שהתה בארמון וסירבה לתת את גופה לקיסר. סופה שאולצה להתאבד בידי חמותה, אם הקיסר. הלינה בקשגאר.

יום 15 | מעבר הגבול טורוגארט, כניסה לקירגיזסטן, טאשרבאט ונארין

יום ארוך לפנינו. נצא מקשגאר בשעה מוקדמת אל מעבר ההרים טורוגארט (Torugart Border Cross), המשמש גבול בין סין לקירגיזסטן. לאחר הסידורים במעבר הגבול, המצריכים סבלנות מרובה, נמשיך לכיוון טאשרבאט (Tashrabat), מלון שיירות בדרך המשי, שהשתמר בצורה טובה. נמשיך בדרכים הרריות מתפתלות אל העיר נארין (Naryn), ובה נלון.

יום 16 | אגם סונג-קול

מנארין נצא מערבה ברכב מתאים לאורך נהר נארין. נעלה בדרך מתפתלת אל אגם סון-קול (Son-Kul) הנמצא בגובה 3,000 מטר, שמשמעות שמו בקירגיזית היא "האגם האחרון". נפגוש ברועים העולים לכאן עם עדריהם בחודשי הקיץ. לקראת ערב נשוב לנארין ללינה.

יום 17 | קוצ'קור וקאראקול

בבוקר נצא מנארין. נבקר בעיירה קוצ'קור ונתרשם מתרבות מלאכת ייצור שטיחי הלבד המסורתית לנוודים הקירגיזים הנקראת מלאכת ה"שירדק". נמשיך אל חופי אגם איסיק קול (Isik kul), שקע עצום ומלא מים, בגובה של 1,600 מטר מעל פני הים, שאורכו 180 קילומטר ורוחבו 70 קילומטר, והוא נחשב לאחד משני האגמים ההרריים הגדולים בעולם. בהמשך נפגוש את הצייד בעל העיט הזהוב ונראה כיצד צדו בעבר בעזרת עוף זה. נעלה אל שמורת הטבע המרהיבה ג'טי אוגוז (Jety Oguz), שם שפירושו "שבעת הפרים". נטייל בתוך תצורות מרהיבות של אבן חול אדומה. עם ערב נגיע לקאראקול (Karakol). נסעד ארוחת ערב אצל משפחה סינית-מוסלמית וניהנה מקונצרט של מוזיקה קירגיזית.

יום 18 | אלטין ארשאן וקאראקול

עם בוקר נעלה בעזרת משאיות רוסיות 4X6 במעלה הקניון האלפיני המרשים אלטין ארשאן (Altin Arashan). זהו עמק גבוהה קניוני ומיוער, מוקף פסגות מושלגות, שהתברך במעיינות חמים. בתקופה הסובייטית היה העמק אתר נופש לקוסמונאוטים. כאשר נגיע למקום נבין למה נבחר דווקא המקום הזה מכל ברית המועצות לשמש מתחם הירגעות לטייסי החלל. נטייל בשבילים ונרחץ במעיינות החמים שבכרי הדשא הגבוהים. נשוב לקאראקול. נבקר באנדרטה ובמוזיאון פרז'באלסקי (Prjevalski) המוקדשים למגלה הארצות הרוסי החשוב ניקולאי פרז'באלסקי שמשלחת הגילוי האחרונה שלו הסתיימה כאן, והוא קבור בקצה המזרחי של אגם איסיק קול. נטייל ברחובותיה הציוריים של העיירה, המלאים בתים קטנים שכמו נלקחו מן האגדות. נגיע לקתדרלה הפרבוסלבית היפה של השילוש הקדוש. נגיע למסגד של הדונגאנים, מוסלמים ממוצא סיני שנאלצו להימלט מארצם ומסגדם מזכיר מקדש סיני יותר מאשר מבנה מוסלמי טיפוסי. לינה בקאראקול.

יום 19 | מקאראקול לבישקק

בבוקר נצא לנסיעה ארוכה לאורך חופי אגם איסיק קול. נגיע אל צ'ולפון אתא (Cholpon- Ata), עיירת מרפא על שפת האגם. נצא לסיור באתר הפטרוגליפים – שדה ובו מאות אבנים וסלעים שעליהם חקוקים ציורי סלע קדומים מן המאה ה-6 לפנה"ס ועד למאה הראשונה לספירה. אם מזג האוויר יאפשר נצא לשיט על האגם. נסעד צהריים לחופיו וניסע לכיוון מגדל בוראנה (Burana), מבנה מן המאה ה-11 שעמד במרכז עיר חשובה על דרך המשי, העיר באלאסאגין (Balasagyn), שהוחרבה כליל בידי המונגולים. סמוך למגדל יש שדה יפה של בלבלים (bal-bals), מצבות דמויות אדם. בדרכנו מערבה נעבור בתוך כפרים שהקימו כאן בסוף המאה ה-19 איכרים שהיגרו מרוסיה ומאוקראינה, ובהם חשים כאילו מגיעים לפתע למזרח אירופה. לעת ערב נגיע לבירה בישקק (Bishkek). בערב נחגוג את סיום טיולנו במסעדה מקומית וניהנה ממופע פולקלור קירגיזי.

בישקק - איסטנבול - תל אביב

נצא בטיסת בוקר מוקדמת, דרך איסטנבול לתל אביב. נחיתה בתל אביב צפויה בשעות אחר הצהריים.

תכנית הטיול

ימים 1-2 | תל אביב - איסטנבול – בייג'ינג – לאנז'ו

נצא לסדרת טיסות מפרכת. ניפגש לקראת ערב בנתב"ג, נטוס דרך איסטנבול לבייג'ינג ונגיע אליה למחרת בשעות הבוקר. עם הגעתנו נצא אל העיר לאנז'ו (Lanzhou). לינה וארוחת ערב במלון בלאנז'ו.

יום 3 | מערות בינגלינג סה

עם בוקר נצא בנסיעה בת שלוש שעות אל מעגן סירות שנבנה על הנהר הצהוב, וממנו נשוט אל אחד מאתרי הפיסול המעניינים לאורך דרך המשי, מערות בינגלינג סה (Bingling se). בלב רמת הלס הגדולה בעולם השתמרו לאורך קירות הערוץ מערות ובהן ציורי פרסקו צבעוניים ופסלים בודהיסטיים. ניהנה מנופו של חוף הנהר הצהוב. לינה בלאנז'ו.

יום 4 | מערות מאיג'ישאן

בבוקר נצא ברכבת מהירה אל העיר טְיַאנשוּאִי (Tianshui). נמשיך אל המערות הבודהיסטיות המופלאות הסמוכות לעיר (Maijishan Grottoes), ובהן יצירות פיסול שנוצרו לאורך יותר מאלף שנה. נשוב אל טְיַאנשוּאִי ללינה וארוחת ערב.

יום 5 | טְיַאנשוּאִי וז'אנגיה

נצא ברכבת המהירה אל העיר ז'אנגיה (Zhangye) ונגיע בצהריים. בעבר הייתה זו עיירה קטנה, ובה מבצר ששמר על הנתיב של מסדרון חֶה-שִי. נבקר במקדש אדיר מן המאה ה-12 ובו פסל הבודהה הישֵן - הגדול בכל סין, 34 מטר אורכו. כאן, לפי המסורת, נולד הקיסר האדיר קובלאי ח'אן. נסייר בעיר ונבקר בכיכר מרקו פולו, המנציחה את השנה שבה הוא חי בעיר. לינה וארוחת ערב בז'אנגיה.

יום 6 | הפארק הגיאולוגי חולות דאן-שייה וג'יה יו גואן

נצא לטייל ברכב וברגל בנופי הרי דאן-שייה (Danxia Colourful mountain) – הרים שבהם אבן החול צבעונית. נמשיך בנסיעה אל ג'יה יו גואן (Jia Yu Guan) – "המעבר הגדול ביותר תחת השמיים". עיר-מצודה זו נמצאת באחת מהנקודות האסטרטגיות החשובות ביותר על דרך המשי. בנקודה זו נפגש מדבר גובי עם רכס צ'יליאן המושלג הנישא לגבהים של יותר מ-5,000 מטר. עם ההגעה נבקר בקבר עתיק שקירותיו מלאים ציורים המלמדים על חיי היום-יום באזור לפני 2,000 שנה ויותר. נלון בג'יה יו גואנג.

יום 7 | מג'יה יו גואן לדוּן חואנג

בבוקר ניסע אל המצודה האדירה של ג'יה-יו-גואן. המצודה נבנתה בידי שושלת מינג (ששלטה בסין בשנים 1368-1644), במקום הצר ביותר במסדרון חֶה-שִי, בין רמת טיבט להרים השחורים שבקצה מדבר גובי. שושלת מינג, שסגרה את סין מול העולם, ידועה במפעלי הבנייה האדירים שלה. נזכיר מתוכם את העיר האסורה בבייג'ינג ואת מקדש השמיים שבה, את חומת סין כפי שהיא מוכרת לנו היום ואת המצודה שאליה יצאנו, שהייתה נקודת הגבול בין סין לעולם הברברי. נערוך ביקור במצודה ונצא משערה המערבי, השער שהיציאה ממנו סמלה את עזיבת סין, את נטישת עולם התרבות. נסייר על החומות הכפולות של המצודה. נמשיך אל המוזיאון המוקדש לחומת סין האדירה. נעלה לביקור בקטע מחומת שושלת מינג, שעבר שיקום. אחר צהריים נצא למסע בן חמש שעות לדון חואנג (Dun Huang), המקום בו שמסתיים מסדרון חֶה-שִי ומתחיל המדבר "שהנכנס אליו לא יֵצֵא ממנו" (טַקְלַמַקָאן, Taklamakan). בערב נטייל בשוק הלילה המפורסם של דון חואנג. לינה וארוחת ערב בדון חואנג.

יום 8 | מערות מוגאו

חלקו הראשון של היום יוקדש למקום מופלא: מערות מוֹגָאוּ (Mogao caves). יותר מאלף מערות נחצבו כאן, שמהן שרדו 745. מתוכן, 492 מערות היו מקדשים בודהיסטיים ונותרו בהן תמשיחי הקיר ופסלים מרשימים ברמת השתמרות מדהימה. ראשית המערות בשנת 366. רוב התאים והמקדשים נבנו החל מהמאה ה-5 ועד למאה ה-14. בשנים הרבות שבהן הייתה דרך המשי פעילה הגיעו אלפים למקום. קירות המערות נצבעו בציורי קיר על ידי עולי רגל שעברו באזור. ציורי המערות והאדריכלות היו חלק מהגורמים שסייעו למדיטציה כאמצעי לייצוג המסע לחיפוש ההארה, כמכשירים לשיפור הזיכרון וככלי למידה להעברת מידע על האמונות והסיפורים הבודהיסטיים לאנשים שאינם יודעים קרוא וכתוב. שיא הפעילות ומיטב היצירה האמנותית היו בימי שושלת טאנג (ששלטה בשנים 618-907). המערות נחשבות לאתר המערות הבודהיסטיות היפה ביותר בעולם. שטח כלל הציורים משתרע על פני 42,000 מטר רבוע. בתקופה מסוימת לאחר המאה ה-11 הוקפו המערות בחומה לאחר שהפכו למאגר של כתבי קודש חשובים, פגועים ומשומשים, וכן של חפצים אישיים. עמוסי חוויות מהביקור נחזור למנוחה במלוננו. לקראת ערב נצא אל פגודת הסוס הלבן, הקשורה לנזיר הבודהיסטי החשוב קומאראג'יווה (Kumaradjiva), דמות מרכזית בהפצת הבודהיזם בסין והמתרגם הראשון של סוטרות מסנסקריט לסינית מנדרינית. לינה וארוחת ערב בדון חואנג.

יום 9 | החולות המזמרים - טורפאן

בשעת בוקר מוקדמת נבקר במינג שה – אתר "החולות המזמרים" המוזכר גם בתיאורי המסע של מרקו פולו. אלו דיונות חול עצומות וציורויות שבלבן אגם טבעי קטן. מאוחר יותר נצא בנסיעה ארוכה ברכבת מהירה, אל נווה המדבר בשקע טורפאן (Turpan) – המקום השני הכי נמוך בעולם - -143 מטרים תחת פני הים. בעבר היה זה מרכז פוליטי ותרבותי חשוב, כיום זהו מרכז לגידול ענבים. נאת מדבר רותחת זו היא שילוב בלתי נתפס של טבע ותרבות, צריחי מסגדים, מבנים מאבן חול אדומה וגפנים מוריקות. נערוך היכרות ראשונית עם בני המיעוט האויגורי ונבקר באמין מינאר – מבנה קבר המשמר סגנון ארכיקטוני אפגני קדום. בשעות הערב נצפה במופע פולקלור.

יום 10 | גִ'יַאוֹ-חה וטויוק מזאר

את היום נפתח בסיור מקיף בעיר הקדומה גִ'יַאוֹ-חה (Jiaohe, "מפגש שני הנהרות"), המוכרת גם בשם התורכי יַרְקַנְד (עיר הנהר) ובשם המונגולי-טורקי יַרְחוֹטוֹ. עיר זו, שכולה נבנתה מלבני בוץ מיובשות בשמש, שרדה במידה מרשימה. נעבור ברחובותיה העתיקים, נצפה בשעריה ובמקדשים הבודהיסטיים שבה. בעבר הייתה זו תחנת משמר חשובה על הנתיב הצפוני של דרך המשי, בגבולות מדבר טַקְלַמַקָאן ובירת ממלכה מקומית. מכאן ניסע דרך "ההרים הבוערים" לכפר המשומר טוּיּוּק מַזָאר, כפר אויגורי טיפוסי שהשתמר בצורתו המקורית. סמוך לכפר נמצא קברו של קדוש, רועה צאן שהיה האוּיגוּרי הראשון שקיבל את דת האסלאם. קבר זה הוא כיום אתר חשוב של עלייה לרגל בשביל האוּיגוּרים. נטייל בסמטאות הכפר ונאכל ארוחת צהריים ביתית אצל משפחה מקומית. נבקר במגדל ייבוש לצימוקים מענבי טוּרפּאן, הנחשבים למשובחים בענבים בסין כולה. נשוב אל העיר טוּרפּאן לביקור במוזיאון הנהדר שלה, שבו מומיות שהשתמרו היטב בתנאי האקלים הקיצוניים של האזור ושלדי דינוזאורים שנמצאו באזור. תחנתנו האחרונה תהיה המערכת המשומרת של הקָארֵז, דוגמה לאלפי מערכות תת-קרקעיות, שהביאו ועדיין מביאות מים לכרמי טוּרפּאן, ממורדות הרי טיאן שאן שבצפון. מערכת זו, שמקורה בעולם הפרסי, מרשימה מאוד. מערכות דומות אפשר עדיין לראות במרוקו ובמקומות נוספים. בארצנו הקטנה יש שני אתרים של מערכות דומות, בגלגל ובעין עברונה. בארץ הן ידועות בשם "פוּגָארוֹת" או "קַנָאטים".

יום 11 | לקשגאר דרך אורומצ'י

בבוקר נצא אל בירת חבל שינג'יאנג, אורומצ'י (Urumchi). נבקר במוזיאון המרהיב ובתצוגות אנתרופולוגיות המציגות את שלל העמים המתגוררים בחבל נרחב זה. אחר הצהריים נמשיך בטיסה לקשגאר (Kashgar), נאת המדבר הגדולה ביותר באסיה. קשגאר שוכנת בקצה המערבי של מדבר טַקְלַמַקָאן, בשולי הרי פאמיר (Pamir), והייתה צומת דרכים קדום מרכזי ביותר. בקשגאר שבים ומתחברים שני הנתיבים של דרך המשי, המקיפים מדרום ומצפון את מדבר טַקְלַמַקָאן. מעיר זו יצאה שושנת דרכים לכיוונים רבים. נלון בקשגאר.

ימים 12-13 | הרי פאמיר ואגם קראקול

ימים אלו יוקדשו לטיולים בנופים הדרמטיים של הרי פאמיר. בדרכנו נעבור לאורך כפרים אויגוריים וקניונים מרהיבים ונעפיל לאגם קראקול (Karakol), על גבול טג'יקיסטן, השוכן בין שני הרים גבוהים מאוד - רכס קונגור תאג (Kongur Tagh), שפסגתו המגיעה לגובה 7,719 מטר מעל פני הים היא הגבוהה בהרי פאמיר, והמוצטאג אתא (Muztagh Ata) שגובהו 7,546 מטר מעל פני הים. נמשיך דרום-מערבה, בנופי נהרות ופסגות מושלגות, הלאה לאורך דרך הקראקורם (Korakoram highway), הבנויה על בסיסה של דרך הסחר הקדומה מקשגאר למסופוטמיה. לעת ערב נגיע אל טשקורגאן (Tashkorgan), "עיר האבן". בטשקורגאן וסביבותיה, בקרבת הגבול עם פקיסטן, חיים באוטונומיה מצומצמת בני המיעוט הטג'יקי, שאמונתם אסלאם שיעי. בשעות הצהריים של היום ה-12 נשוב לקשגאר. בלילה הראשון נלון בטשקורגן ובמשנהו בקשגאר.

יום 14 | קשגאר

נצא אל המאוזוליאום העטור אריחי קרמיקה צבעונית מזוגגת – המאוזליאום של אבאח חוג'ה. נשמע את סיפור המבנה ונצפה אל קברה של הנסיכה אִפְרַחָאן, נכדתו של אבאח חוג'ה, שהנהיגה ב-1759 מרד נגד הקיסר. המרד נכשל והיא נלכדה והובאה כשבויה אל בית הפילגשים של הקיסר צַ'יְּן-לוֹנג משושלת צ'ינג בבייג'ינג. האגדה מספרת שניחוח נפלא אפף אותה, ולכן כינו אותה הסינים "שְיַּנְג-פֵי – הפילגש הבשומה". 25 שנה שהתה בארמון וסירבה לתת את גופה לקיסר. סופה שאולצה להתאבד בידי חמותה, אם הקיסר. הלינה בקשגאר.

יום 15 | מעבר הגבול טורוגארט, כניסה לקירגיזסטן, טאשרבאט ונארין

יום ארוך לפנינו. נצא מקשגאר בשעה מוקדמת אל מעבר ההרים טורוגארט (Torugart Border Cross), המשמש גבול בין סין לקירגיזסטן. לאחר הסידורים במעבר הגבול, המצריכים סבלנות מרובה, נמשיך לכיוון טאשרבאט (Tashrabat), מלון שיירות בדרך המשי, שהשתמר בצורה טובה. נמשיך בדרכים הרריות מתפתלות אל העיר נארין (Naryn), ובה נלון.

יום 16 | אגם סונג-קול

מנארין נצא מערבה ברכב מתאים לאורך נהר נארין. נעלה בדרך מתפתלת אל אגם סון-קול (Son-Kul) הנמצא בגובה 3,000 מטר, שמשמעות שמו בקירגיזית היא "האגם האחרון". נפגוש ברועים העולים לכאן עם עדריהם בחודשי הקיץ. לקראת ערב נשוב לנארין ללינה.

יום 17 | קוצ'קור וקאראקול

בבוקר נצא מנארין. נבקר בעיירה קוצ'קור ונתרשם מתרבות מלאכת ייצור שטיחי הלבד המסורתית לנוודים הקירגיזים הנקראת מלאכת ה"שירדק". נמשיך אל חופי אגם איסיק קול (Isik kul), שקע עצום ומלא מים, בגובה של 1,600 מטר מעל פני הים, שאורכו 180 קילומטר ורוחבו 70 קילומטר, והוא נחשב לאחד משני האגמים ההרריים הגדולים בעולם. בהמשך נפגוש את הצייד בעל העיט הזהוב ונראה כיצד צדו בעבר בעזרת עוף זה. נעלה אל שמורת הטבע המרהיבה ג'טי אוגוז (Jety Oguz), שם שפירושו "שבעת הפרים". נטייל בתוך תצורות מרהיבות של אבן חול אדומה. עם ערב נגיע לקאראקול (Karakol). נסעד ארוחת ערב אצל משפחה סינית-מוסלמית וניהנה מקונצרט של מוזיקה קירגיזית.

יום 18 | אלטין ארשאן וקאראקול

עם בוקר נעלה בעזרת משאיות רוסיות 4X6 במעלה הקניון האלפיני המרשים אלטין ארשאן (Altin Arashan). זהו עמק גבוהה קניוני ומיוער, מוקף פסגות מושלגות, שהתברך במעיינות חמים. בתקופה הסובייטית היה העמק אתר נופש לקוסמונאוטים. כאשר נגיע למקום נבין למה נבחר דווקא המקום הזה מכל ברית המועצות לשמש מתחם הירגעות לטייסי החלל. נטייל בשבילים ונרחץ במעיינות החמים שבכרי הדשא הגבוהים. נשוב לקאראקול. נבקר באנדרטה ובמוזיאון פרז'באלסקי (Prjevalski) המוקדשים למגלה הארצות הרוסי החשוב ניקולאי פרז'באלסקי שמשלחת הגילוי האחרונה שלו הסתיימה כאן, והוא קבור בקצה המזרחי של אגם איסיק קול. נטייל ברחובותיה הציוריים של העיירה, המלאים בתים קטנים שכמו נלקחו מן האגדות. נגיע לקתדרלה הפרבוסלבית היפה של השילוש הקדוש. נגיע למסגד של הדונגאנים, מוסלמים ממוצא סיני שנאלצו להימלט מארצם ומסגדם מזכיר מקדש סיני יותר מאשר מבנה מוסלמי טיפוסי. לינה בקאראקול.

יום 19 | מקאראקול לבישקק

בבוקר נצא לנסיעה ארוכה לאורך חופי אגם איסיק קול. נגיע אל צ'ולפון אתא (Cholpon- Ata), עיירת מרפא על שפת האגם. נצא לסיור באתר הפטרוגליפים – שדה ובו מאות אבנים וסלעים שעליהם חקוקים ציורי סלע קדומים מן המאה ה-6 לפנה"ס ועד למאה הראשונה לספירה. אם מזג האוויר יאפשר נצא לשיט על האגם. נסעד צהריים לחופיו וניסע לכיוון מגדל בוראנה (Burana), מבנה מן המאה ה-11 שעמד במרכז עיר חשובה על דרך המשי, העיר באלאסאגין (Balasagyn), שהוחרבה כליל בידי המונגולים. סמוך למגדל יש שדה יפה של בלבלים (bal-bals), מצבות דמויות אדם. בדרכנו מערבה נעבור בתוך כפרים שהקימו כאן בסוף המאה ה-19 איכרים שהיגרו מרוסיה ומאוקראינה, ובהם חשים כאילו מגיעים לפתע למזרח אירופה. לעת ערב נגיע לבירה בישקק (Bishkek). בערב נחגוג את סיום טיולנו במסעדה מקומית וניהנה ממופע פולקלור קירגיזי.

בישקק - איסטנבול - תל אביב

נצא בטיסת בוקר מוקדמת, דרך איסטנבול לתל אביב. נחיתה בתל אביב צפויה בשעות אחר הצהריים.

מועדים ומחירים
x

לטיול זה טרם נקבע מועד יציאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם כשייקבע מועד
מידע על הטיול
הערות חשובות
 • על המטיילים להביא בחשבון ששירותי התיירות באסיה התיכונה הם בעלי אופי מקומי וברמה נמוכה, ושהטיול כולל נסיעות ארוכות ובכבישים משובשים ולינה בבתי הארחה.
 • ייתכנו שינויים בתוכנית בהתאם למזג האוויר ותנאי השטח.
 • התמודדות עם גובה: בכמה מימי הטיול נשהה בגובה של יותר מ-3,000 מטר מעל פני הים. בגבהים אלו עלולים להופיע סימפטומים של מחלת גבהים (A.M.S). אנו ניצור תנאים נוחים להתאקלמות לגובה (לאנשים בעלי בריאות תקינה). מטיילים שיש בלבם ספק לגבי תגובתם הפיזיולוגית לגובה צריכים להתייעץ ברופא לפני הטיול.
מה כלול?
 • טיסות בינלאומיות בחברת טורקיש איירליינס ועוד 2 טיסות פנימיות כמפורט בתוכנית הטיול.
 • מסי נמל והיטלי דלק, כמפורט ב"מחיר הטיול" לעיל.
 • לינה: בתי מלון מדרגה ראשונה ותיירות טובה או הטובים בנמצא.
 • כלכלה: בסין: חצי פנסיון - ארוחות בוקר וערב לאורך כל הטיול; בקירגיזסטן: פנסיון מלא (3 ארוחות ביום).
 • תחבורה: אוטובוס ממוזג בהעברות ובסיורים כמפורט בתוכנית. ביום מס' 18 ניסע ברכבי שטח מקומיים.
 • רכבות יום: בחלק מימי הטיול בסין ניסע ברכבות מהירות בקרונות ישיבה ממוזגים.
 • הדרכה: מדריך מצוות "אדמה מסעות וטיולים" – ד"ר שמעון גת, ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.
 • אשרת כניסה לקירגיזסטן: נדרשת אשרת כניסה לקירגיזסטן. אנו נדאג להנפקת אשרת כניסה קבוצתית. לשם הנפקת האשרה תתבקשו להעביר למשרדנו בעת ההרשמה צילום דרכון ברור.
 • דמי כניסה: לאתרים המפורטים בתוכנית.
 • תשר: לנותני השירותים השונים.
מה לא כלול?
 • תוספת ליחיד בחדר בסך 1,045 דולר.
 • אשרת כניסה לסין: דרושה אשרת כניסה לסין. אפשר להנפיק את האשרה באמצעות משרדנו במחיר של 65 דולר. עליכם להצטייד בדרכון בר תוקף לפחות שנה מיום הכניסה לסין עם לפחות 2 דפים ריקים, תמונה עדכנית ולמלא טפסים במשרדנו.
 • דמי טיפול בסך 50 דולר לנוסע על שינוי בכרטיסי הטיסה הקבוצתיים (כגון הושבה במטוס, שדרוג בנקודות או בכסף למחלקות מסוג פרימיום וביזנס, שינוי מועדי היציאה והחזרה, כרטוס מוקדם לצורך שדרוג עצמי וכל סוג אחר של שינוי בכרטיסי הטיסה). לתשומת לבכם, דמי הטיפול הם בנוסף לסכום שדורשות חברות התעופה עבור השינוי.
 • מים מינרליים ושתייה בארוחות.
 • ביטוח רפואי: על הנוסע לעשות ביטוח בריאות ומטען. הביטוח הוא חובה! החברה אינה אחראית לכל נזק שייגרם למטייל במהלך הטיול.
תנאי רישום וביטול
 • על הטיול חלים התנאים המפורטים ב"דף תנאים כלליים לטיולי אדמה מסעות וטיולים" המצורף להלן.