דרכונים

דרכונים

תוקף דרכון: יש להצטייד בדרכון שתוקפו לפחות ל-6 חודשים לפני מועד הכניסה לאיטליה.
עמודים ריקים בדרכון: יש לוודא שיש לכם לפחות 3 עמודים ריקים בדרכון.

אשרת כניסה

אשרת כניסה למונטנגרו

אשרת כניסה לבעלי דרכון ישראלי: מטיילים הנושאים דרכון ישראלי אינם נדרשים להוציא אשרת כניסה מראש לפני נסיעתם למונטנגרו. אישור כניסה ל-90 יום יונפק בלי תשלום בעת הכניסה למונטנגרו.
אשרות למטיילים בעלי דרכונים זרים: מטיילים המתכוונים להיכנס למונטנגרו עם דרכון לא ישראלי צריכים לברר אם עליהם להנפיק אשרה על פי לאומיות דרכונם. אנא ידעו אותנו על כך בעת ההרשמה ונסייע לכם בבירור הנושא.

בריאות וחיסונים

בריאות וחיסונים בטיול למונטנגרו

אנו מנועים מלתת הנחיות למטיילים לגבי בריאות וחיסונים. בנושאים אלה אנא פנו לאתר משרד הבריאות, ללשכות הבריאות האזוריות או למרפאות המטיילים.
התייעצות עם גורמים מוסמכים: משרד הבריאות מפרסם את רשימת החיסונים הנדרשת לכל מקום, ובצדה - סייגים לחיסון על פי גיל, מצב רפואי והיסטוריית חיסונים. מטיילים יכולים למצוא עצמם מצד אחד נדרשים לחיסון כלשהו, ומן הצד האחר מנועים מלקבלו מחמת גילם, מצבם הרפואי או ההיסטוריה החיסונית שלהם. במקרה כזה הם ייאלצו לבחור בין ביטול נסיעתם ובין נסיעה לטיול בלי להתחסן חרף הסיכון הכרוך בכך. לאור זאת אנו ממליצים לכל מטייל לבדוק עם גורמים רפואיים מוסמכים את סוגיית החיסונים הנדרשים לו ואם חלות עליו הגבלות לקבלתם - עוד בטרם ההרשמה לטיול.
הרשמה מאוחרת: המלצת משרד הבריאות היא להתייעץ ולהתחסן 6-4 שבועות לפני מועד הנסיעה. מטיילים שנרשמים לטיול לאחר מועד זה חייבים להביא בחשבון שהם לא יספיקו להתייעץ בזמן או שהחיסונים שיקבלו לא יגיעו לאפקטיביות מלאה טרם נסיעתם.
למידע נוסף: יש להיכנס לדף חיסונים ולשכות בריאות.

ביטחון אישי

ביטחון אישי במונטנגרו

מונטנגרו היא ארץ בטוחה ומסבירת פנים למטיילים. רמת הפשיעה בכלל והפשיעה נגד תיירים בפרט היא נמוכה. עם זאת, הביאו בחשבון את הדברים הבאים:
גנבה וכייסות: תיירים נתקלים לעיתים בבעיה של גנבה או כייסות. עיקר הגנבות מתרחשות ברכבות אל שדות התעופה ומהם, בתחבורה הציבורית ובמקומות הומי אדם באזורי תיירות מרכזיים. פעמים רבות הכייסים פועלים בצוות, כשאחד מסיח את דעתכם והאחר מרוקן את כיסיכם. המטרות העיקריות של הגנבים הן כסף ודרכונים. יש לשמור על ערנות ולהקפיד על נשיאת הדרכון, הכסף ושאר מסמכי הנסיעה בצמוד לגוף ובהשגחה מתמדת.
שימוש בכספות: אם אפשר מומלץ לשמור כסף ומסמכים בכספות בחדרכם במלון.
פריצה לרכב: אם אתם מטיילים ברכב שכור הקפידו להסתיר כל חפץ בעל ערך, בשל השיעור הגבוה של פריצות לכלי רכב חונים.
הפגנות: הפגנות יכולות להתארגן בתוך זמן קצר. עליכם לשמור מרחק מכל הפגנה.
אזהרות מסע: נכון למועד כתיבת מידע זה אין אזהרת מסע למונטנגרו. מידע מעודכן בנושא מופיע באתר המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה ובאתר במשרד החוץ. עם זאת יודגש שמונטנגרו, כמו שאר אירופה, עלולה להיות יעד לטרור. נדרשת ערנות מוגברת במהלך השהייה בחו"ל. עליכם להיות קשובים לעדכונים בתקשורת המקומית ולהישמע להנחיות גורמי הביטחון במקום.

מזג אוויר

מזג אוויר במונטנגרו

אקלים: האקלים של מונטנגרו משתנה בין ים-תיכוני לאלפיני. האזורים הגובלים ברצועת החוף האדריאטי מאופיינים באקלים ים תיכוני ובטמפרטורות נוחות, להבדיל מהאזור ההררי בפנים הארץ, המאופיין באקלים אלפיני ובטמפרטורות נמוכות באופן יחסי בהשוואה לחוף. הפרש הטמפרטורות בין אזור החוף להרים עומד על 5-8 מעלות צלזיוס. השנה מחולקת ל-4 עונות מובחנות. בקיץ חם מאוד בחוף ונעים בהרים, בחורף קריר ונעים בחוף וקר מאוד בהרים. הגשמים יורדים ברוב חודשי השנה, כשעיקר הגשם יורד בחודשי הסתיו והחורף (אוקטובר–מרץ). בחודשי הקיץ (יוני–אוגוסט) יורדים גשמים אקראיים מועטים.
עונות השנה בפודגוריצה:
▪ אביב – מרץ–מאי: במרץ מזג האוויר עדיין קריר וייתכנו גשמים, באפריל ומאי חמים ונעים. טמפרטורות ממוצעות: 24-15 מעלות צלזיוס. כמות משקעים: כ-150 מ"מ בחודש במרץ ואפריל, כ-90 מ"מ בחודש מאי.
▪ קיץ – יוני–ספטמבר: חם, ייתכנו ממטרים. טמפרטורות ממוצעות: 32-27 מעלות צלזיוס. כמות משקעים: 50 מ"מ בחודש בחודשים יוני-אוגוסט, בספטמבר צפויים לרדת כ-120 מ"מ גשם.
▪ סתיו – אוקטובר–נובמבר: מזג אוויר קריר וייתכנו גשמים. טמפרטורות ממוצעות: 22-15 מעלות צלזיוס, בלילות קר. כמות משקעים: 160 מ"מ באוקטובר, 240 מ"מ בנובמבר.
▪ חורף – דצמבר–פברואר: גשום וקר. טמפרטורות ממוצעות: 11-9 מעלות צלזיוס, כמות משקעים: 180-220 מ"מ בחודש.

שעון

השעה במונטנגרו

אזורי זמן מונטנגרו: השעה אחידה בכל רחבי מונטנגרו.
הפרשי השעות בין ישראל למונטנגרו: השעה במונטנגרו היא שעון ישראל פחות שעה (GMT+1).
שעון קיץ במונטנגרו: מונטנגרו עוברת לשעון קיץ בסוף מרץ וחוזרת לשעון חורף בסוף אוקטובר. בשל ההבדלים במועדי שעון הקיץ בין מונטנגרו לישראל ייתכנו (בסמוך להתחלה ולסיום של שעון הקיץ) הבדלים של פלוס-מינוס שעה מהפרשי השעות שצוינו לעיל.

כסף

כסף במונטנגרו

המטבע במונטנגרו: המטבע של מונטנגרו הוא האירו (Euro).
הוצאות צפויות במהלך הטיול: הערכת ההוצאות הצפויות בטיול תימסר בעת פגישת התדרוך.
החזקת הכסף: מומלץ להצטייד מראש בשטרות של אירו. לתשומת לבכם: המונטנגרים אינם ששים להחליף שטרות של 500 אירו. מומלץ להימנע משימוש בשטרות מסוג זה.
כרטיס אשראי: משמש בעיקר לקניות בחנויות מסודרות ולתשלום על שירותים אישיים במלונות.
משיכה מכספומטים: לא מומלץ להסתמך על משיכת מזומן מכספומטים.

אוכל ושתייה

אוכל ושתייה במונטנגרו

מים: לא מומלץ לשתות מי ברז.
עישון במסעדות: לידיעתכם, העישון במונטנגרו נפוץ גם במקומות ציבוריים כגון בתי קפה ומסעדות.
ארוחות בטיול למונטנגרו: האוכל במונטנגרו מבוסס על המטבח הבלקני – מבחר סלטים, ממולאים, מאפים וכדומה. האוכל האופייני באזורי החוף עושה שימוש רב בדגים ובפירות ים. להבדיל, באזורים ההרריים הפנימיים נעשה שימוש רב בבשר ובגבינות צאן. מוצרים דיאטטיים הם נדירים ולא מקובלים.
▪ ארוחות בוקר: אנו נוהגים לאכול את ארוחות הבוקר במלונות. הארוחות הן מסוג בופה, והתפריט במלונות השונים דומה למדי: ירקות ופירות העונה, ביצים, מאפים ובורקסים, לחם, גבינות וממרחים.
▪ ארוחות צהריים: אנחנו נוהגים לאכול ארוחות קלות במסעדות מקומיות.
▪ ארוחות ערב: אנחנו נוהגים לאכול במסעדות מקומיות או במלונות.
מזון צמחוני: בארוחות המוגשות במהלך הטיול תוכלו לבחור בין אוכל רגיל לאוכל צמחוני.
מזון מיוחד בטיול למונטנגרו: מטיילים שלהם צורכי תזונה מיוחדים (כגון מזון ללא גלוטן, דל סוכר, מזון מיוחד לבעלי אלרגיות וכדומה), מתבקשים ליידע אותנו בעת ההרשמה. על מטיילים אלה להצטייד מראש במזון המתאים לצורכיהם המיוחדים למשך כל ימי הטיול.
מזון כשר: ארוחות כשרות יוגשו רק בטיולים שמיועדים מלכתחילה לשומרי מסורת. במקרה כזה בתנאי הטיול יצוין במפורש שהארוחות מותאמות לשומרי כשרות. מטיילים שומרי כשרות שנוסעים בטיולים שבהם אין סידורים מתאימים יוכלו להזמין מזון צמחוני.

מלונות

מלונות במונטנגרו

בתי המלון הם במגוון רמות – מבתי מלון "קומוניסטיים" שהופרטו, דרך יזמות פרטית ברמות שונות. רמת בתי המלון נמוכה מהמקובלת במדינות מערביות.
סבלות במלונות: ברוב המלונות יש שירותי סבלות אבל מומלץ להשתמש במזוודה בעלת גלגלים, כדי שתהיה לכם האפשרות להעלות אותה או להורידה בכוחות עצמכם.
מיזוג אוויר במלונות: ברוב המלונות יש מיזוג האוויר, אך הוא עשוי שלא לפעול מחוץ לעונה החמה.
מתקנים במלונות: לא בכל המלונות במונטנגרו יש מעליות. בנוסף, בהרבה מלונות החדרים אינם מצוידים בטלפון, וילון, מעמד למזוודות, וילון או דלת במקלחון.
חדרים זוגיים: בחדרים הזוגיים במונטנגרו יש לעתים שתי מיטות ולעתים מיטה זוגית גדולה.
חדר ליחיד: בחלק מהמלונות החדר ליחיד הוא קטן ומוצעת בו מיטת יחיד.

טיסות

טיסות למונטנגרו

כרטיסי טיסה: פרטים מלאים לגבי הטיסות (מספרי טיסות, שעות, מועדים ומסלולים) יימסרו בעת פגישת התדרוך שתתקיים לפני היציאה לטיול. כרטיסי הטיסה יימסרו לכם בדוא"ל סמוך למועד היציאה.
כבודה בטיסות בינלאומיות: ברוב הטיסות הבינלאומיות מותר להעביר מזוודה אחת במשקל של עד 23 ק"ג. חריגה במשקל או במספר התיקים תגרור תשלום נוסף.
הושבה בטיסות: מטיילים שטיסותיהם הוזמנו בטיסות אישיות רשאים לבחור את מקומות ההושבה במטוס. לעומת זאת, רוב חברות התעופה אינן מאפשרות למטיילים בכרטוס קבוצתי לבצע מראש הושבה במטוס. אנו נשתדל לעזור אבל עליכם להיות ערוכים לאפשרות שהקצאת המושבים תיעשה רק בעת הנפקת כרטיס העלייה למטוס.

תקשורת

תקשורת במונטנגרו

קידומת בינלאומית: הקידומת של מונטנגרו היא 382.
טלפונים במלונות: בעת פגישת התדרוך שתתקיים לקראת הנסיעה תימסר למטיילים רשימת טלפונים ופקסים במלונות שבהם נתארח. מומלץ להשאיר את הרשימה אצל קרוביכם בארץ כדי שיוכלו להתקשר אליכם במהלך הטיול.
טלפונים סלולריים: במרבית האזורים (למעט בכפרים נידחים בהרים) יש קליטה סלולרית. מומלץ לרכוש מראש חבילת שיחות ומסרונים דרך חברת הסלולר שלכם.
Wi-Fi: יש נגישות ל-Wi-Fi ברוב המלונות (בלובי ובחלקם גם בחדרים), בתי הקפה והמסעדות, בעיקר בערים הגדולות.
גלישה באמצעות הרשת הסלולרית: הגלישה דרך הרשת הסלולרית היא בתשלום. אם אתם מתכוונים לגלוש דרך הרשת הסלולרית עליכם לרכוש מראש דרך חברת הסלולר שלכם חבילת גלישה. אם תעדיפו להימנע מגלישה מקרית בתשלום – תאמו עם חברת הסלולר חסימת גלישה לפרק הזמן שתשהו בחו"ל.

צילום

צילום במונטנגרו

בעיקרון אפשר לצלם כמעט בכל מקום. עם זאת, אם נתקלים בהנחיות משולטות בנוגע לצילום יש לכבד זאת. אם יש ספק לגבי הרשות לצלם – אנא בדקו זאת עם בעלי התפקיד במקום.
צילום מתקנים רגישים: יש להימנע בתוקף מצילום מתקנים רגישים כגון מוסדות ממשלתיים, מחנות צבא, שדות תעופה, תחנות גבול, סכרים, גשרים, אנשי צבא ומשטרה וכדומה. צילום מסוג זה יכול לגרור החרמת המצלמה ואפילו מעצר.

חשמל

חשמל במונטנגרו

230 וולט, השקעים הם על פי התקן האירופי (שני פינים עגולים).

המלצות להתנהגות

המלצות להתנהגות במונטנגרו

להלן כמה כללים להתנהגות שאנו ממליצים לאמץ מתוך כבוד למארחים ומתוך רצון לחוות טוב יותר את אורח החיים במונטנגרו.
ביקור במבני דת: אם אתם נקלעים לכנסייה בשעת מיסה, נהגו בכבוד באירוע. אל תשוטטו ואל תצלמו. התנהגות כ"תייר" בזמן תפילה נחשבת לבוטה. בביקור בכנסייה, במנזר, בבית כנסת או במסגד יש להימנע מלבוש חשוף.
ביקור באתרי מורשת חשובים: אנא כבדו את המקום שבו אתם מבקרים והימנעו מהשלכת אשפה, אכילה ושתייה בקרבת כנסיות וכדומה.
לבוש באתרי נופש: בגדי הים נועדו רק לשימוש בחוף. אנא הקפידו שלא להסתובב ברחובות כשאתם לבושים רק בבגד ים.
רישום במלונות: ברוב המלונות בעת הכניסה תידרשו להציג את הדרכונים ולמלא טפסים, ואז להמתין בלובי עד להחזרת הדרכונים מפקידי הקבלה.
טיפים: השארת תשר במסעדות הופכת למקובלת, ונהוג להשאיר 10% מהחשבון. לנהגי מוניות לא נהוג להשאיר טיפ בדרך כלל, אלא אם קיבלתם עזרה מן הנהג.

מצבי חירום

מצבי חירום במונטנגרו

פגעי טבע במונטנגרו: מונטנגרו חשופה למגוון סיכונים של פגעי טבע, ובהם רעידות אדמה, שריפת יערות ושיטפונות פתאומיים. במידת הצורך אזהרות משודרות בכל אמצעי התקשורת. במקרה של התראה יש לפעול לפי הנחיות הרשויות המקומיות.
▪ רעידות אדמה: מונטנגרו ממוקמת באזור פעיל מבחינה סיסמית, אם כי הרעידות הן בדרך כלל חלשות.
▪ שריפת יערות: בחודשי הקיץ מתחוללות לעיתים שריפות ביערות. יש להתעדכן ולבחור נתיב נסיעה בהתאם.
▪ שיטפונות: בעקבות גשמים חזקים קיימים סיכונים של שיטפונות פתע והתמוטטויות בוץ וסלעים. יש להתעדכן ולבחור נתיב נסיעה בהתאם.
כיצד לפעול במצבי חירום: בכל מקרה חירום עליכם להיעזר קודם כל במדריך הטיול, במדריכים המקומיים או בנציגים שלנו. במקביל דווחו למשרדנו בדחיפות את פרטי המקרה כדי שנוכל לסייע מרחוק. אם מדובר בעניינים רפואיים או משפטיים חמורים יש לערב גם את שגרירות ישראל הקרובה.
מספרי חירום: במקרה חירום אפשר להתקשר למספר החירום הכללי – 112, למשטרה – 122, למכבי אש – 123 או לאמבולנס – 124.
מרכז מצב במשרד החוץ: מרכז המצב של משרד החוץ משמש כמרכז שליטה, דיווח ותיאום במצבי שגרה וחירום. מרכז המצב מאויש תמיד ומסוגל לתת מענה ראשוני לפניות.
טלפון: 972-2-5303155, פקס: 972-2-5303896, דוא"ל: matzav@mfa.gov.il.