דרכונים

דרכונים

תוקף דרכון: יש להצטייד בדרכון שתוקפו לפחות ל-6 חודשים לפני מועד הכניסה לגיאורגיה.
עמודים ריקים בדרכון: יש לוודא שיש לכם לפחות 2 עמודים ריקים בדרכון.

אשרת כניסה

אשרת כניסה לגיאורגיה

אשרת כניסה לבעלי דרכון ישראלי: מטיילים הנושאים דרכון ישראלי פטורים מהוצאת אשרת כניסה מראש לפני נסיעתם לגיאורגיה. אישור כניסה ל-90 יום יונפק בלי תשלום בעת הכניסה.
אשרות למטיילים בעלי דרכונים זרים: מטיילים המתכוונים להיכנס לגיאורגיה עם דרכון לא ישראלי צריכים לברר אם עליהם להנפיק אשרה על פי לאומיות דרכונם. אנא ידעו אותנו על כך בעת ההרשמה ונסייע לכם בבירור הנושא.

בריאות וחיסונים

בריאות וחיסונים בטיול לגיאורגיה

אנו מנועים מלתת הנחיות למטיילים לגבי בריאות וחיסונים. בנושאים אלה אנא פנו לאתר משרד הבריאות, ללשכות הבריאות האזוריות או למרפאות המטיילים.
התייעצות עם גורמים מוסמכים: משרד הבריאות מפרסם את רשימת החיסונים הנדרשת לכל מקום, ובצדה - סייגים לחיסון על פי גיל, מצב רפואי והיסטוריית חיסונים. מטיילים יכולים למצוא עצמם מצד אחד נדרשים לחיסון כלשהו, ומן הצד האחר מנועים מלקבלו מחמת גילם, מצבם הרפואי או ההיסטוריה החיסונית שלהם. במקרה כזה הם ייאלצו לבחור בין ביטול נסיעתם ובין נסיעה לטיול בלי להתחסן חרף הסיכון הכרוך בכך. לאור זאת אנו ממליצים לכל מטייל לבדוק עם גורמים רפואיים מוסמכים את סוגיית החיסונים הנדרשים לו ואם חלות עליו הגבלות לקבלתם - עוד בטרם ההרשמה לטיול.
הרשמה מאוחרת: המלצת משרד הבריאות היא להתייעץ ולהתחסן 6-4 שבועות לפני מועד הנסיעה. מטיילים שנרשמים לטיול לאחר מועד זה חייבים להביא בחשבון שהם לא יספיקו להתייעץ בזמן או שהחיסונים שיקבלו לא יגיעו לאפקטיביות מלאה טרם נסיעתם.
למידע נוסף: יש להיכנס לדף חיסונים ולשכות בריאות.
תרופות ומרשמי רופא: משרד החוץ קובע כי לנוכח האיסור החמור בחוק הגיאורגי בהכנסת תרופות מהסוג המופיע ברשימת התרופות האסורות (עברה העלולה להביא למעצר, לנטילת דרכון ואף לעונש מאסר), יש להימנע מהבאת תרופות אלה לגיאורגיה. בכל מקרה של הכנסת תרופות, על הנוסע לוודא מראש את המגבלות בנדון. על כל מי שמכניס תרופות לגיאורגיה להצטייד גם במרשמי רופא לתרופות אלה, ולהצהיר על הכנסת התרופות בטופס ההצהרה במכס בעת הכניסה לגיאורגיה. מטיילים הנוטלים תרופות באופן קבוע (שאינן מופיעות ברשימת התרופות האסורות) צריכים להביא עמם כמות מספקת לכל תקופת הטיול. מומלץ להצטייד בשם הגנרי של התרופה למקרה שיהיה צורך לרכוש אותה בטיול.

ביטחון אישי

ביטחון אישי בגיאורגיה

גיאורגיה היא ארץ בטוחה למטיילים. עם זאת הביאו בחשבון את הדברים הבאים:
אבחזיה ודרום אוסטיה: יש להימנע מלהיכנס לשני אזורים הבדלניים, ומוטב להימנע גם מנסיעה בקרבת הגבול עמם (למשל בכבישים E60 ו-E117). לידיעתכם, החוק הגיאורגי אוסר להיכנס לגיאורגיה מרוסיה דרך דרום אוסטיה ואבחזיה. מי שמנסה להיכנס דרכן עלול למצוא את עצמו עומד לדין פלילי שעשוי לגרור עונש מאסר של עד ארבע שנים.
מעבר גבולות למדינות שכנות: אין להיכנס לגיאורגיה או לצאת ממנה לפדרציות רוסיות (דגסטן, צ'צ'ניה, אינגושטיה) דרך הגבולות היבשתיים שלה. חציית הגבול לשכנותיה האחרות - אזרבייג'ן, ארמניה וטורקיה – מותרת אך ורק במעברי גבול רשמיים.
גנבה וכייסות: מטיילים נתקלים לעתים במקרים של גנבה וכייסות. עיקר הגנבות מתרחשות במקומות הומי אדם באזורי תיירות מרכזיים. פעמים רבות הכייסים פועלים בצוות, כשאחד מסיח את דעתכם והאחר מרוקן את כיסיכם. המטרות העיקריות של הגנבים הן כסף ודרכונים. יש לשמור על ערנות ולהקפיד על נשיאת הדרכון, הכסף ושאר מסמכי הנסיעה בצמוד לגוף ובהשגחה מתמדת. הימנעו מלענוד תכשיטים המושכים את העין ומלשאת עליכם כמות גדולה של מזומנים.
רכישות: תיירים עלולים להיתקל במקרי הונאה בזמן רכישה של מוצרים בגיאורגיה.
מוניות: השתדלו לנסוע במונית מורשה.
אזהרות מסע: נכון למועד כתיבת מידע זה אין אזהרת מסע לגיאורגיה. מידע מעודכן בנושא מופיע באתר המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה ובאתר במשרד החוץ. עם זאת יודגש שגיאורגיה, כמו שאר אירופה, עלולה להיות יעד לטרור. נדרשת ערנות מוגברת במהלך השהייה בחו"ל. עליכם להיות קשובים לעדכונים בתקשורת המקומית ולהישמע להנחיות גורמי הביטחון במקום.

מזג אוויר

מזג אוויר בגיאורגיה

אקלים: בשטחה הקטן של גיאורגיה יש מגוון של סוגי אקלים, ושני העיקריים שבהם הם אקלים יבשתי במזרח המדינה וסובטרופי לח במערבה. על האקלים משפיעים רכס הקווקז הגדול שבצפון גיאורגיה, החוסם אוויר קר החודר מצפון, ורכס הקווקז הקטן שבדרום המדינה, הממתן את זרם האוויר החם והיבש המגיע מדרום. במערב המדינה ניכרת השפעת הים השחור בזרמי אוויר חמים ולחים, ואילו במזרח המדינה התנאים משתנים לאקלים יבשתי המאופיין בחורף קר ובקיץ חם. האזורים הגבוהים בגיאורגיה, המגיעים לגובה של 5,000 מטר מעל פני הים, זוכים לממטרים מרובים, לחורפים מושלגים ולמזג אוויר שיכול להיות קריר גם בקיץ.
עונות השנה בטביליסי: בטביליסי יורדים גשמים לאורך כל השנה, ובעיקר בחודש מאי.
▪ אביב – אפריל-מאי: קריר וגשום. מזג אוויר טמפרטורות ממוצעות: 18-13 מעלות צלזיוס. כמות משקעים: באפריל יורדים כ-40 מ"מ בחודש, ובחודש מאי, הגשום ביותר בשנה, יורדים כ-80 מ"מ.
▪ קיץ – יוני-אוגוסט: מזג אוויר נוח ויש ימים חמים, אך עלולים לרדת ממטרים קלים. טמפרטורות ממוצעות: 29-21 מעלות צלזיוס. חודש יוני עדיין גשום ויורדים בו כ-70 מ"מ גשם, וביולי-אוגוסט יורדים כ-45 מ"מ בחודש.
▪ סתיו – ספטמבר-אוקטובר: מזג אוויר סגרירי, לעתים מלווה ברוחות ובממטרים. טמפרטורות ממוצעות: 20-14 מעלות צלזיוס, כמות המשקעים: כ-35 מ"מ בחודש.
▪ חורף – נובמבר-מרץ: טמפרטורות ממוצעות: 8-2 מעלות צלזיוס. כמות משקעים: כ-25 מ"מ בחודש. יש סיכוי לשלג, בעיקר בחודש ינואר.

השעה

השעה בגיאורגיה

אזורי זמן בגיאורגיה: השעה אחידה בכל רחבי גיאורגיה.
שעון קיץ: גיאורגיה אינה מנהיגה שעון קיץ.
הפרשי השעות בין ישראל לגיאורגיה: השעה בגיאורגיה מקדימה את השעה בישראל בשעתיים (GMT+4). בתקופת שעון הקיץ בישראל הפרש השעות מצטמצם בשעה והוא עומד על שעון ישראל ועוד שעה.

כסף

כסף בגיאורגיה

המטבע בגיאורגיה: לארי גיאורגי (GEL).
הוצאות צפויות במהלך הטיול: הערכת ההוצאות הצפויות בטיול תימסר בעת פגישת התדרוך.
החזקת הכסף: אנחנו ממליצים להצטייד בשני אמצעי תשלום – מזומן וכרטיס אשראי:
▪ אירו או דולר מזומן: מומלץ להצטייד מראש בשטרות של אירו או דולר אמריקאי. לתשומת לבכם, האירופאים אינם ששים לקבל תשלום בשטרות של 500 אירו. מומלץ להימנע משימוש בשטרות מסוג זה.
▪ כרטיס אשראי: אפשר להשתמש בכרטיסי אשראי בטביליסי, אך שיטת תשלום זו נפוצה פחות באזורים שמחוצה לבירה. כספומטים קיימים בטביליסי ובערים אחרות, אך מוטב לא להסתמך עליהם.

אוכל ושתייה

אוכל ושתייה בגיאורגיה

מים: הימנעו משתיית מי ברז.
ארוחות בטיול לגיאורגיה: המטבח הגיאורגי מציע תבשילי בשר ודגים, לעתים בליווי רוטב שזיפים מקומי, ומפורסם במאפים שלו ובמיני כיסנים ממולאים בבשר, בגבינה או בפטריות. במנות האחרונות מוכרת הצ'ורצ'חלה, ממתק בצורת כנקניק העשוי מרכז ענבים ואגוזים.
▪ ארוחות בוקר: אנו נוהגים לאכול את ארוחות הבוקר במלונות. הארוחות הן מסוג בופה.
▪ ארוחות צהריים: אנחנו נוהגים לאכול ארוחות קלות במזנונים מהירים, במסעדות מקומיות, בבתי קפה שעל הדרך או בפיקניק – בהתאם לתכנית הטיול בכל יום.
▪ ארוחות ערב: אנחנו נוהגים לאכול במסעדות מקומיות או במלונות.
מזון צמחוני: בארוחות המוגשות במהלך הטיול תוכלו לבחור בין אוכל רגיל לאוכל צמחוני.
מזון מיוחד בטיול בגיאורגיה: מטיילים שלהם צורכי תזונה מיוחדים (כגון מזון ללא גלוטן, דל סוכר, מזון מיוחד לבעלי אלרגיות וכדומה), מתבקשים ליידע אותנו בעת ההרשמה. בקשתם תועבר לספקי השירותים השונים, אך החברה אינה מתחייבת שהמטייל אכן יקבל מזון המותאם לצרכיו. על מטיילים אלה להצטייד מראש במזון המתאים לצורכיהם המיוחדים למשך כל ימי הטיול.
מזון כשר: ארוחות כשרות יוגשו רק בטיולים שמיועדים מלכתחילה לשומרי מסורת. במקרה כזה בתנאי הטיול יצוין במפורש שהארוחות מותאמות לשומרי כשרות. מטיילים שומרי כשרות שנוסעים בטיולים שבהם אין סידורים מתאימים יוכלו להזמין מזון צמחוני.

מלונות

מלונות בגיאורגיה

מיזוג אוויר במלונות: במלונות בגיאורגיה יש מערכת מיזוג אוויר בחדרים, אך לא תמיד היא פועלת כראוי.
סבלות במלונות: בחלק מהמלונות אין שירותי סבלות. מומלץ להשתמש במזוודה בעלת גלגלים כדי שתוכלו להעלות אותה או להורידה בכוחות עצמכם. מעליות קיימות בחלק מהמלונות, אך לעתים הן אטיות.
חדרים זוגיים: ברוב החדרים הזוגיים בגיאורגיה יש שתי מיטות, ולא מיטה זוגית גדולה.
חדר ליחיד: בחלק מהמלונות החדר ליחיד הוא קטן ומוצעת בו מיטת יחיד.

טיסות

טיסות לגיאורגיה

כרטיסי טיסה: פרטים מלאים לגבי הטיסות (מספרי טיסות, שעות, מועדים ומסלולים) יימסרו בעת פגישת התדרוך שתתקיים לפני היציאה לטיול. כרטיסי הטיסה יימסרו לכם בדוא"ל סמוך למועד היציאה.
כבודה בטיסות הבינלאומיות: ברוב הטיסות הבינלאומיות מותר לנוסע במחלקת תיירים למסור מזוודה אחת שמשקלה אינו עולה על 20 ק"ג. כל חריגה במשקל או במספר התיקים מחייבת תשלום נוסף. אנא תכננו את משקל הכבודה שלכם בהתאם.
הושבה בטיסות: מטיילים שטיסותיהם הוזמנו בטיסות אישיות רשאים בדרך כלל (על פי מדיניות חברת התעופה) לבחור את מקומות ההושבה במטוס. לעומתם, רוב חברות התעופה אינן מאפשרות למטיילים בכרטוס קבוצתי לבצע מראש הושבה במטוס. אנו נשתדל לעזור כמיטב יכולתנו, אבל עליכם להיות ערוכים לאפשרות שהקצאת המושבים תיעשה רק בעת הנפקת כרטיס העלייה למטוס.

תקשורת

תקשורת בגיאורגיה

קידומת בינלאומית: הקידומת של גיאורגיה היא 995.
טלפונים במלונות: בעת פגישת התדרוך שתתקיים לקראת הנסיעה תימסר למטיילים רשימת טלפונים ופקסים במלונות שבהם נתארח. מומלץ להשאיר את הרשימה אצל קרוביכם בארץ כדי שיוכלו להתקשר אליכם במהלך הטיול.
טלפונים סלולריים: מומלץ לרכוש מראש חבילת שיחות ומסרונים דרך חברת הסלולר שלכם.
Wi-Fi: רבים מבתי הקפה, המסעדות והמלונות בערים הגדולות מציעים כיום גלישה ב-Wi-Fi חינם ללקוחותיהם, לעתים רק בלובי ולעתים גם בחדרים. המלונות מאפשרים גלישה בלי תשלום גם באזור הלובי וגם בחדרים.
גלישה באמצעות הרשת הסלולרית: הגלישה דרך הרשת הסלולרית היא בתשלום. אם אתם מתכוונים לגלוש דרך הרשת הסלולרית עליכם לרכוש מראש דרך חברת הסלולר שלכם חבילת גלישה. אם תעדיפו להימנע מגלישה מקרית בתשלום – תאמו עם חברת הסלולר חסימת גלישה לפרק הזמן שתשהו בחו"ל.

צילום

צילום בגיאורגיה

בעיקרון אפשר לצלם כמעט בכל מקום, אך יש להתייחס ברגישות בעת שמצלמים בכנסיות ובמנזרים. ידועים מקרים שבהם נאסר על מבקרים לצלם בארמון הנשיאותי. באתרים רבים מופיעות הנחיות משולטות בנוגע לצילום, שלעתים אוסרות על שימוש בפלאש ולעתים אוסרות על צילום בכלל. יש לכבד זאת. אם יש ספק לגבי הרשות לצלם – אנא בדקו זאת עם בעלי התפקיד במקום.
צילום מתקנים רגישים: אין לצלם מתקנים צבאיים, תחנות כוח וכדומה, ואין לצלם תמונות באזורי גבול רגישים.

חשמל

חשמל בגיאורגיה

החשמל בגיאורגיה: 220 וולט, השקעים הם על פי התקן האירופי (שני פינים עגולים). כדאי להצטייד במתאם לשקעים החשמליים משלושה פינים לשני פינים.

המלצות להתנהגות

המלצות להתנהגות בגיאורגיה

להלן כמה כללים להתנהגות שאנו ממליצים לאמץ מתוך כבוד למארחים ומתוך רצון לחוות טוב יותר את אורח החיים בגיאורגיה.
ביקור בכנסיות: בביקור בכנסייה, במנזר או בבית כנסת יש להימנע מלבוש חשוף (לא מכנסיים קצרים ולא גופיות). אם אתם נקלעים לכנסייה בשעת מיסה, נהגו בכבוד באירוע. אל תשוטטו ואל תצלמו. התנהגות כ"תייר" בזמן תפילה נחשבת לבוטה.
טיפים: נהוג לתת טיפים לסבלים (2-1 לארי למזוודה), לחדרנים (כ-5 לארי ליום), למלצרים (10% ממחיר הארוחה, ותוספת אם תרצו להודות על שירות טוב). לנהגי מוניות אפשר לעגל את הסכום כלפי מעלה.
לבוש באתרי נופש: בגדי הים נועדו רק לשימוש בחוף. אנא הקפידו שלא להסתובב ברחובות כשאתם לבושים רק בבגד ים.

מצבי חירום

מצבי חירום בגיאורגיה

פגעי טבע בגיאורגיה: גיאורגיה ממוקמת באזור פעיל מבחינה סיסמית, ורעשי אדמה פוקדים אותה מדי כמה ימים.
כיצד לפעול במצבי חירום: בכל מקרה חירום עליכם להיעזר קודם כל במדריך הטיול, במדריכים המקומיים או בנציגים שלנו. במקביל דווחו למשרדנו בדחיפות את פרטי המקרה כדי שנוכל לסייע מרחוק. אם מדובר בעניינים רפואיים או משפטיים חמורים יש לערב גם את שגרירות ישראל הקרובה.
בתי חולים: מחוץ לטביליסי בתי החולים אינם מצוידים במכשור רפואי מתקדם. במקרים מסוימים, לאחר קבלת עזרה ראשונה בבית חולים מקומי, מומלץ להעביר את המאושפז לבית חולים בארץ.
טלפונים בחירום: מספר הטלפון לשירותי חירום בגיאורגיה הוא 112.
מרכז מצב במשרד החוץ: מרכז המצב של משרד החוץ משמש מרכז שליטה, דיווח ותיאום במצבי שגרה וחירום. מרכז המצב מאויש תמיד ומסוגל לתת מענה ראשוני לפניות.
טלפון: 972-2-5303155, פקס: 972-2-5303896, דוא"ל: matzav@mfa.gov.il.