דרכונים

דרכונים

תוקף דרכון: יש להצטייד בדרכון שתוקפו לפחות ל-6 חודשים לפני מועד הכניסה לבלגיה.
עמודים ריקים בדרכון: יש לוודא שיש לכם לפחות 2 עמודים ריקים בדרכון.

אשרת כניסה

אשרת כניסה לבלגיה

אשרת כניסה לבעלי דרכון ישראלי: מטיילים הנושאים דרכון ישראלי פטורים מהוצאת אשרת כניסה מראש לפני נסיעתם לבלגיה. אישור כניסה ל-90 יום יונפק בלי תשלום בעת הכניסה לבלגיה.
אשרות למטיילים בעלי דרכונים זרים: מטיילים המתכוונים להיכנס לבלגיה עם דרכון לא ישראלי צריכים לברר אם עליהם להנפיק אשרה על פי לאומיות דרכונם. אנא ידעו אותנו על כך בעת ההרשמה ונסייע לכם בבירור הנושא.

בריאות וחיסונים

בריאות וחיסונים בטיול לבלגיה

אנו מנועים מלתת הנחיות למטיילים לגבי בריאות וחיסונים. בנושאים אלה אנא פנו לאתר משרד הבריאות, ללשכות הבריאות האזוריות או למרפאות המטיילים.
התייעצות עם גורמים מוסמכים: משרד הבריאות מפרסם את רשימת החיסונים הנדרשת לכל מקום, ובצדה - סייגים לחיסון על פי גיל, מצב רפואי והיסטוריית חיסונים. מטיילים יכולים למצוא עצמם מצד אחד נדרשים לחיסון כלשהו, ומן הצד האחר מנועים מלקבלו מחמת גילם, מצבם הרפואי או ההיסטוריה החיסונית שלהם. במקרה כזה הם ייאלצו לבחור בין ביטול נסיעתם ובין נסיעה לטיול בלי להתחסן חרף הסיכון הכרוך בכך. לאור זאת אנו ממליצים לכל מטייל לבדוק עם גורמים רפואיים מוסמכים את סוגיית החיסונים הנדרשים לו ואם חלות עליו הגבלות לקבלתם - עוד בטרם ההרשמה לטיול.
הרשמה מאוחרת: המלצת משרד הבריאות היא להתייעץ ולהתחסן 6-4 שבועות לפני מועד הנסיעה. מטיילים שנרשמים לטיול לאחר מועד זה חייבים להביא בחשבון שהם לא יספיקו להתייעץ בזמן או שהחיסונים שיקבלו לא יגיעו לאפקטיביות מלאה טרם נסיעתם.
למידע נוסף: יש להיכנס לדף חיסונים ולשכות בריאות.

ביטחון אישי

ביטחון אישי בבלגיה

בלגיה היא ארץ בטוחה למטיילים. עם זאת, בשל הפיגוע שהתרחש בשדה התעופה של בריסל ב-22 במרץ 2016 בלגיה עדיין נמצאת ברמת כוננות גבוהה. האבטחה תוגברה בכל מקום ונערכות בדיקות ביטחוניות מחמירות בשדות התעופה ובתחנות הרכבת.
אנא הביאו בחשבון את הדברים הבאים:
גנבה וכייסות: תיירים נתקלים לא פעם בבעיה של גנבה או כייסות. עיקר הגנבות מתרחשות בשדות התעופה ובמקומות הומי אדם באזורי תיירות מרכזיים. המטרות העיקריות של הגנבים הן כסף ודרכונים. יש לשמור על ערנות ולהקפיד על נשיאת הדרכון, הכסף ושאר מסמכי הנסיעה בצמוד לגוף ובהשגחה מתמדת.
גניבת תיקים ברכבות: בבלגיה דווח על מקרים רבים של גניבת תיקים מרכבות, בדרך כלל רגע לפני סגירת הדלתות. יש להשגיח על התיקים היטב.
הצגת מסמך מזהה: עליכם להיות מסוגלים להציג מסמך מזהה על פי דרישה. מומלץ לשאת את הדרכון עליכם במשך כל הביקור בבלגיה ולשמור אותו הרחק מהישג ידם של גנבים.
אזהרות מסע: נכון למועד כתיבת מידע זה אין אזהרת מסע לבלגיה. מידע מעודכן בנושא מופיע באתר המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה ובאתר במשרד החוץ. עם זאת יודגש שבלגיה, כמו שאר אירופה, עלולה להיות יעד לטרור. נדרשת ערנות מוגברת במהלך השהייה בחו"ל. עליכם להיות קשובים לעדכונים בתקשורת המקומית ולהישמע להנחיות גורמי הביטחון במקום.

מזג אוויר

מזג אוויר בבלגיה

אקלים: האקלים בבלגיה הוא ימי ממוזג עם גשמים היורדים ברוב חודשי השנה. השנה מחולקת ל-4 עונות מובחנות, אף שהגשם אינו מרפה בשום עונה. הטמפרטורות הממוצעות בחורף יורדות לסביבות 3 מעלות צלזיוס ובקיץ עולות לסביבות 18 מעלות צלזיוס.
עונות השנה בבריסל:
▪ אביב – אפריל-יוני: קריר-נוח וגשום. טמפרטורות ממוצעות: 14 מעלות צלזיוס. כמות משקעים: כ-60 מ"מ בחודש.
▪ קיץ – יולי-אוגוסט: חמים וגשום. טמפרטורות ממוצעות: 20-18 מעלות צלזיוס. כמות משקעים: כ-60 מ"מ בחודש.
▪ סתיו – ספטמבר-אוקטובר: קריר-נוח וגשום. טמפרטורות ממוצעות: 16-13 מעלות צלזיוס. כמות משקעים: כ-70 מ"מ בחודש.
▪ חורף – נובמבר-מרץ: קר וגשום. הטמפרטורות יורדות ל-3 מעלות צלזיוס בממוצע, ובימים קרים במיוחד גם מתחת ל-0. כמות משקעים: כ-80 מ"מ בחודש.

השעה

השעה בבלגיה

אזורי זמן בבלגיה: השעה אחידה בכל רחבי בלגיה.
הפרשי השעות בין ישראל לבלגיה: השעה בבלגיה היא שעון ישראל פחות שעה (GMT+1).
שעון קיץ: בלגיה עוברת לשעון קיץ בסוף מרץ וחוזרת לשעון חורף בסוף אוקטובר. בשל ההבדלים הנהוגים במועדי שעון הקיץ בין בלגיה לישראל ייתכנו (בסמוך להתחלה ולסיום של שעון הקיץ) הבדלים של פלוס-מינוס שעה מהפרשי השעות שצוינו לעיל.

כסף

כסף בבלגיה

המטבע בבלגיה: אירו (Euro).
הוצאות צפויות במהלך הטיול: הערכת ההוצאות הצפויות בטיול תימסר בעת פגישת התדרוך.
החזקת הכסף: אנחנו ממליצים להצטייד בשני אמצעי תשלום – מזומן וכרטיס אשראי:
▪ אירו מזומן: מומלץ להצטייד מראש בשטרות של אירו. לתשומת לבכם: האירופאים אינם ששים לקבל תשלום בשטרות של 500 אירו. מומלץ להימנע משימוש בשטרות מסוג זה.
▪ כרטיס אשראי: אפשר להשתמש בכרטיסי אשראי לכל הוצאה בטיול. אפשר להשתמש בכרטיס האשראי גם למשיכת מזומנים מכספומטים. הכספומטים נפוצים בכל רחבי הארץ.

אוכל ושתייה

אוכל ושתייה בבלגיה

מים: אפשר לשתות מי ברז בבלגיה בלי חשש.
ארוחות בטיול לבלגיה: האוכל הבלגי הוא שילוב בין המטבח הצרפתי (הנפלא) לפלמי (שהוא סביר).
▪ ארוחות בוקר: אנו נוהגים לאכול את ארוחות הבוקר במלונות. הארוחות הן מסוג בופה, אם כי הבלגים ממעטים להגיש ירקות טריים וביצים (למעט ביצים קשות).
▪ ארוחות צהריים: אנחנו נוהגים לאכול ארוחות קלות במזנונים מהירים, במסעדות מקומיות או במרכולים – בהתאם לתכנית הטיול בכל יום.
▪ ארוחות ערב: אנחנו נוהגים לאכול במסעדות מקומיות או במלונות.
מזון צמחוני: בארוחות המוגשות במהלך הטיול תוכלו לבחור בין אוכל רגיל לאוכל צמחוני.
מזון מיוחד בטיול לבלגיה: מטיילים שלהם צורכי תזונה מיוחדים (כגון מזון ללא גלוטן, דל סוכר, מזון מיוחד לבעלי אלרגיות וכדומה), מתבקשים ליידע אותנו בעת ההרשמה. בקשתם תועבר לספקי השירותים השונים, אך החברה אינה מתחייבת שהמטייל אכן יקבל מזון המותאם לצרכיו. על מטיילים אלה להצטייד מראש במזון המתאים לצורכיהם המיוחדים למשך כל ימי הטיול.
מזון כשר: ארוחות כשרות יוגשו רק בטיולים שמיועדים מלכתחילה לשומרי מסורת. במקרה כזה בתנאי הטיול יצוין במפורש שהארוחות מותאמות לשומרי כשרות. מטיילים שומרי כשרות שנוסעים בטיולים שבהם אין סידורים מתאימים יוכלו להזמין מזון צמחוני.

מלונות

מלונות בבלגיה

סבלות במלונות: במלונות רבים אין שירותי סבלות. מומלץ להשתמש במזוודה בעלת גלגלים, ולהעלות אותה או להורידה בכוחות עצמכם. ברוב המלונות יש מעליות המקלות על העלאת והורדת המזוודה בין הקומות השונות.
מיזוג אוויר במלונות: במלונות רבים בבלגיה מערכת מיזוג האוויר בחדרים אינה פועלת מחוץ לעונה החמה.
חדרים זוגיים: ברוב החדרים הזוגיים בבלגיה יש שתי מיטות, ולא מיטה זוגית גדולה.
חדר ליחיד: בחלק מהמלונות החדר ליחיד הוא קטן ומוצעת בו מיטת יחיד.

טיסות

טיסות לבלגיה

כרטיסי טיסה: פרטים מלאים לגבי הטיסות (מספרי טיסות, שעות, מועדים ומסלולים) יימסרו בעת פגישת התדרוך שתתקיים לפני היציאה לטיול. כרטיסי הטיסה יימסרו לכם בדוא"ל סמוך למועד היציאה.
כבודה בטיסות הבינלאומיות והפנימיות: ברוב הטיסות הבינלאומיות והפנימיות מותר לנוסע במחלקת תיירים למסור מזוודה אחת שמשקלה אינו עולה על 20 ק"ג. כל חריגה במשקל או במספר התיקים מחייבת תשלום נוסף. אנא תכננו את משקל הכבודה שלכם בהתאם.
הושבה בטיסות: מטיילים שטיסותיהם הוזמנו בטיסות אישיות רשאים בדרך כלל (על פי מדיניות חברת התעופה) לבחור את מקומות ההושבה במטוס. לעומתם, רוב חברות התעופה אינן מאפשרות למטיילים בכרטוס קבוצתי לבצע מראש הושבה במטוס. אנו נשתדל לעזור כמיטב יכולתנו, אבל עליכם להיות ערוכים לאפשרות שהקצאת המושבים תיעשה רק בעת הנפקת כרטיס העלייה למטוס.

תקשורת

תקשורת בבלגיה

קידומת בינלאומית: הקידומת של בלגיה היא 32.
טלפונים במלונות: בעת פגישת התדרוך שתתקיים לקראת הנסיעה תימסר למטיילים רשימת טלפונים ופקסים במלונות שבהם נתארח. מומלץ להשאיר את הרשימה אצל קרוביכם בארץ כדי שיוכלו להתקשר אליכם במהלך הטיול.
טלפונים סלולריים: מומלץ לרכוש מראש חבילת שיחות ומסרונים דרך חברת הסלולר שלכם.
Wi-Fi: הנגישות ל-Wi-Fi בבלגיה נפוצה למדי. בתי קפה, מסעדות ומלונות מציעים כיום גלישה חינם ללקוחותיהם. המלונות מאפשרים גלישה בלי תשלום גם באזור הלובי וגם בחדרים.
גלישה באמצעות הרשת הסלולרית: הגלישה דרך הרשת הסלולרית היא בתשלום. אם אתם מתכוונים לגלוש דרך הרשת הסלולרית עליכם לרכוש מראש דרך חברת הסלולר שלכם חבילת גלישה. אם תעדיפו להימנע מגלישה מקרית בתשלום – תאמו עם חברת הסלולר חסימת גלישה לפרק הזמן שתשהו בחו"ל.

צילום

צילום בבלגיה

בעיקרון אפשר לצלם כמעט בכל מקום. עם זאת, באתרים רבים מופיעות הנחיות משולטות בנוגע לצילום, שלעתים אוסרות על שימוש בפלאש ולעתים אוסרות על צילום בכלל. יש לכבד זאת. אם יש ספק לגבי הרשות לצלם – אנא בדקו זאת עם בעלי התפקיד במקום.

חשמל

חשמל בבלגיה

החשמל בבלגיה: 220 וולט, השקעים הם על פי התקן האירופי (שני פינים עגולים עבים או דקים).

המלצות להתנהגות

המלצות להתנהגות בבלגיה

להלן כמה כללים להתנהגות שאנו ממליצים לאמץ מתוך כבוד למארחים ומתוך רצון לחוות טוב יותר את אורח החיים בבלגיה.
ביקור בכנסיות: בביקור בכנסייה או במנזר יש להימנע מלבוש חשוף. אם אתם נקלעים לכנסייה בשעת מיסה, נהגו בכבוד באירוע. אל תשוטטו ואל תצלמו. התנהגות כ"תייר" בזמן תפילה נחשבת לבוטה.
רישום במלונות: מלונות חייבים למסור לרשויות את פרטי הדרכון של כל אורחיהם. בעת הכניסה למלון תידרשו להציג את הדרכונים ולמלא טפסים. עליכם להמתין בלובי עד להחזרת הדרכונים מפקידי הקבלה.
במסעדות: קריאה לאנשי שירות בנקישה באצבעות או בצעקה נחשבת לגסות רוח ועלולה לגרור התעלמות.
טיפים: נהוג לתת טיפים לסבלים (כ-2 אירו לכל מזוודה), לחדרנים (כ-1 אירו ליום), למלצרים (כ-5% ממחיר הארוחה, ותוספת אם תרצו להודות על שירות טוב) ולנהגי מוניות (טיפ קטן של עיגול הסכום כלפי מעלה).

מצבי חירום

מצבי חירום בבלגיה

כיצד לפעול במצבי חירום: בכל מקרה חירום עליכם להיעזר קודם כל במדריך הטיול, במדריכים המקומיים או בנציגים שלנו. במקביל דווחו למשרדנו בדחיפות את פרטי המקרה כדי שנוכל לסייע מרחוק. אם מדובר בעניינים רפואיים או משפטיים חמורים יש לערב גם את שגרירות ישראל הקרובה.
טלפונים בחירום: מספר הטלפון לשירותי חירום בבלגיה הוא 112.
מרכז מצב במשרד החוץ: מרכז המצב של משרד החוץ משמש כמרכז שליטה, דיווח ותיאום במצבי שגרה וחירום. מרכז המצב מאויש תמיד ומסוגל לתת מענה ראשוני לפניות.
טלפון: 972-2-5303155, פקס: 972-2-5303896, דוא"ל: matzav@mfa.gov.il.

אנטוורפן, בלגיה

אנטוורפן

אנטוורפן (Antwerpen בהולנדית, Anvers בצרפתית) היא העיר הגדולה בפלנדריה. העיר שוכנת על גדות הנהר סכלדה (Schelde), בקרבת השפך שלו לים הצפוני. אנטוורפן היא עיר נמל חשובה ומרכז לתעשיית היהלומים. בעיר קהילה יהודית גדולה, ורבים מחבריה מועסקים בתעשיית היהלומים. במאה ה-19 זכתה העיר לכינוי "פריז הקטנה", אולם זוהרה הועם עם השנים. הרובע הדרומי (Antwerpen Zuid) היה מוזנח במשך שנים, אולם כיום הוא נחשב לאזור אורבני תוסס ומתפתח, ויש בו גלריות ומרכזי תרבות. פרויקט המגורים "הדרום החדש" (Nieuw Zuid), שתכנונו הוא בר קיימא, הוא דוגמה אחת להתפתחות האזור. בעיר יש כמה מוזיאונים מעניינים, כמו המוזיאון המלכותי לאמנות (KMSKA) עם ציורים של רובנס, ואן דייק וטיציאן ותערוכות מתחלפות; המוזיאון לאמנות עכשווית (MHKA) השוכן במבנה ששימש בעבר אסם; מוזיאון היהלומים; ומומו (MoMu), מוזיאון אופנה מעניין.

ברוז'

ברוז'

ברוז' (Brugge בהולנדית, Bruges בצרפתית, Brügge בגרמנית) היא עיר יפה שנוסדה במאה התשיעית לספירה במערב פלנדריה, ותעלות מים עתיקות זורמות בה. במהלך המאה ה-12 נפרץ מוצא ישיר אל הים (ה"זווין", Zwin). בסוף המאה ה-19 הוחלט לשפץ את המבנים ההיסטוריים במרכז העיר, מה שמשך תשומת לב אל העיר. באותה תקופה נבנתה זֶבּרִיחֶה ("ברוז' של הים" - Zeebrugge), עיר נמל חדשה, במקביל לבניית נמל חדש בברוז' עצמה. העיר העתיקה של ברוז', שנותרה כמעט ללא שינוי, מושכת אליה רבבות תיירים. באתרים המעניינים בעיר אפשר למצוא את כיכר השוק (de Markt), שבשוליה ניצב מגדל התצפית (Belfort) ובו 366 מדרגות שבראשן תצפית מרהיבה. בכנסיית הגבירה שלנו נמצא פסל "המדונה והילד" של מיכלאנג'לו. בקפלת "הדם הקדוש" יש בקבוקון המכיל, על פי המסורת, טיפות מדמו של ישו. אתרים ייחודיים נוספים הם מוזיאון הצ'יפס (FrietMuseum) ומוזיאון השוקולד.

בריסל

בריסל

בריסל (Brussel בהולנדית, Bruxelles בצרפתית, Brüssel בגרמנית) היא בירת בלגיה. מחוז בריסל הוא אחד משלושת המחוזות המרכיבים את הפדרציה של בלגיה, יחד עם ולוניה ופלנדריה. בריסל היא מובלעת דו-לשונית במחוז הפלמי החד-לשוני. בעיר נמצאים מוסדות של האיחוד האירופי. בשנת 580 לספירה בנה הקדוש גרגוריוס קפלה בסמוך לנהר סן, ובמקום החל להתפתח יישוב. מקובל להתייחס לשנת 979 לספירה כשנת ההקמה של העיר. ה"מנקן פיס" (Manneken Pis, "הילד המשתין"), פסל עשוי ברונזה מן המאה ה-17, הוא אחד מסמלי העיר. כיכר העיר הוא אתר מוכר נוסף, ובה ניצב מבנה העירייה המרשים. האטומיום (Atomium), מבנה שגובהו 103 מטר, עשוי תשעה כדורי ענק המחוברים ביניהם. המבנה שימש את תערוכת האקספו העולמית שנערכה ב-1958. אתרים מעניינים נוספים: שער העצמאות (Arc de Triomphe) שבפארק היובל; קתדרלת סן מישל וגודול (Cathédrale saints Michel et Gudule), עם חלונות ויטראז' יפים ושני צריחים; בית המשפט העליון (Palais de justice) וכיפתו המוזהבת. בעיר יש כמה מוזיאונים מעניינים לביקור: מוזיאון ההיסטוריה של הטבע (Museum des Sciences Naturelles), מוזיאון מכוניות (Autoworld) המוזיאון לאמנות (Musées Royaux des Beaux Arts), ומוזיאון הקומיקס – שהרי בבלגיה נוצרו כמה דמויות קומיקס ואנימציה ידועות, כגון טינטין והדרדסים. פארק בריסל (Brussels Parc) הוא ריאה ירוקה בסמוך לארמון המלוכה.

גנט

גנט

גנט (Gent בהולנדית, Gand בצרפתית) היא עיר במחוז פלנדריה. העיר נוסדה באופן רשמי במאה השביעית לספירה, והיא יושבת בסמוך לנהר לייה (Leie). יש בעיר מוזיאונים מעניינים, ובהם המוזיאון לאמנות מודרנית (Stedelijk Museum voor Actuele Kunst), מוזיאון המתמחה באמנות פלמית, וכמה מוזיאונים ייחודיים כגון המוזיאון לחקר הפסיכיאטריה, מוזיאון עיצוב, מוזיאון לתעשיית הטקסטיל ומצודת גרוונסטין (Gravensteen), שבעבר שימשה את משמר העיר וכיום מוקדשת בחלקה להיסטוריה של העינויים. מגדל הפעמון של קתדרלת באוו הקדוש (Sint Baafsplein) מספק תצפית יפה על העיר. שכונת פטרשול (Patershol) היא המרכז הקולינרי של העיר, עם ברים ומסעדות, והיא מקום מצוין לשתות בו בירה בלגית.