דרכונים

דרכונים

תוקף דרכון: יש להצטייד בדרכון שתוקפו לפחות ל-6 חודשים לפני מועד הכניסה לרוסיה.
עמודים ריקים בדרכון: יש לוודא שיש לכם לפחות 2 עמודים ריקים בדרכון.

אשרת כניסה

אשרת כניסה לרוסיה

אשרת כניסה לבעלי דרכון ישראלי: מטיילים הנושאים דרכון ישראלי פטורים מהוצאת אשרת כניסה מראש לפני נסיעתם לרוסיה. אישור כניסה ל-90 יום יונפק בלי תשלום בעת הכניסה לרוסיה.
אשרות למטיילים בעלי דרכונים זרים: מטיילים המתכוונים להיכנס לרוסיה עם דרכון לא ישראלי צריכים לברר אם עליהם להנפיק אשרה על פי לאומיות דרכונם. אנא ידעו אותנו על כך בעת ההרשמה ונסייע לכם בבירור הנושא.

בריאות וחיסונים

בריאות וחיסונים בטיול לרוסיה

אנו מנועים מלתת הנחיות למטיילים לגבי בריאות וחיסונים. בנושאים אלה אנא פנו לאתר משרד הבריאות, ללשכות הבריאות האזוריות או למרפאות המטיילים.
התייעצות עם גורמים מוסמכים: משרד הבריאות מפרסם את רשימת החיסונים הנדרשת לכל מקום, ובצדה - סייגים לחיסון על פי גיל, מצב רפואי והיסטוריית חיסונים. מטיילים יכולים למצוא עצמם מצד אחד נדרשים לחיסון כלשהו, ומן הצד האחר מנועים מלקבלו מחמת גילם, מצבם הרפואי או ההיסטוריה החיסונית שלהם. במקרה כזה הם ייאלצו לבחור בין ביטול נסיעתם ובין נסיעה לטיול בלי להתחסן חרף הסיכון הכרוך בכך. לאור זאת אנו ממליצים לכל מטייל לבדוק עם גורמים רפואיים מוסמכים את סוגיית החיסונים הנדרשים לו ואם חלות עליו הגבלות לקבלתם - עוד בטרם ההרשמה לטיול.
הרשמה מאוחרת: המלצת משרד הבריאות היא להתייעץ ולהתחסן 6-4 שבועות לפני מועד הנסיעה. מטיילים שנרשמים לטיול לאחר מועד זה חייבים להביא בחשבון שהם לא יספיקו להתייעץ בזמן או שהחיסונים שיקבלו לא יגיעו לאפקטיביות מלאה טרם נסיעתם.
למידע נוסף: יש להיכנס לדף חיסונים ולשכות בריאות.

ביטחון אישי

ביטחון אישי בטיול לרוסיה

רוסיה היא ארץ בטוחה למדי למטיילים. עם זאת הביאו בחשבון את הדברים הבאים:
גנבה וכייסות: תיירים נתקלים לא פעם בבעיה של גנבה, כייסות וחטיפת תיקים. עיקר הגנבות מתרחשות בתחנות הרכבת, בשדות התעופה (כולל באזור איסוף המזוודות) ובמקומות הומי אדם באזורי תיירות מרכזיים בעיקר במוסקבה ובסנט פטרבורג. המטרות העיקריות של הגנבים הן כסף ודרכונים. יש לשמור על ערנות ולהקפיד על נשיאת הדרכון, הכסף ושאר מסמכי הנסיעה בצמוד לגוף ובהשגחה מתמדת. בשיטוט ברחוב הימנעו מלשאת פריטים יקרי ערך ונסו לא להיראות כתיירים.
נסיעה ברכבת: יש דיווחים על מקרי גנבה רבים של תיקים מרכבות, בדרך כלל רגע לפני סגירת הדלתות. יש להשגיח על התיקים היטב.
הצגת מסמך מזהה: עליכם להיות מסוגלים להציג מסמך מזהה על פי דרישה. מומלץ לשאת את הדרכון עליכם במשך כל הביקור ברוסיה ולשמור אותו הרחק מהישג ידם של גנבים.
מעבר גבולות למדינות שכנות: אין אפשרות לחצות את הגבול לגיאורגיה או לאזרבייג'ן במעבר יבשתי.
צפון הקווקז: הפדרציות רוסיות בצפון הקווקז (דגסטן, צ'צ'ניה, אינגושטיה) עלולות להיות מסוכנות. שלטונות רוסיה נוקטים יד קשה בכל הקשור לכניסה לאזורים אלו.
אזהרות מסע: נכון למועד כתיבת מידע זה ישנה אזהרת מסע חמורה לגבי ביקור בצ'צ'ניה. המלצת המטה ללוחמה בטרור היא "להימנע מכל ביקור שהוא ולצאת את האזור לאלתר". מידע מעודכן בנושא מופיע באתר המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה ובאתר במשרד החוץ. בנוסף, רוסיה עלולה להיות יעד לטרור. נדרשת ערנות מוגברת במהלך השהייה בחו"ל. עליכם להיות קשובים לעדכונים בתקשורת המקומית ולהישמע להנחיות גורמי הביטחון במקום.

מזג אוויר

מזג אוויר ברוסיה

אקלים: שטחה העצום של רוסיה כולל בתוכו כמה סוגי אקלים, אך הדומיננטי שבהם הוא אקלים יבשתי לח. הקיץ חמים עד חם, ואילו החורף קר מאוד ומגיע בחלק מהאזורים לתנאי קור קיצוניים, לשלג כבד ולטמפרטורות שצונחות למינוס 30 מעלות צלזיוס. בערים מוסקבה וסנט פטרבורג, שבהן אנחנו מטיילים, עלולים להתרחש בחודשים מאי-ספטמבר גלי חום העשויים להימשך לעתים אפילו שבועיים.
עונות השנה במוסקבה:
▪ אביב – אפריל-מאי: קריר-נוח וגשום. טמפרטורות ממוצעות: 18-10 מעלות צלזיוס. כמות משקעים: כ-50 מ"מ בחודש. יש להיערך לכך שלעתים מגיעים לאזור גלי חום שבהם הטמפרטורה עולה לסביבות 30 מעלות צלזיוס.
▪ קיץ – יוני-אוגוסט: מזג האוויר הקיצי חמים ונוח בדרך כלל. טמפרטורות ממוצעות: 23-21 מעלות צלזיוס, כמות משקעים: כ-80 מ"מ בחודש. יש להיערך לכך שלעתים מגיעים לאזור גלי חום שבהם הטמפרטורה עולה לסביבות 30 מעלות צלזיוס.
▪ סתיו – ספטמבר-אוקטובר: קריר-נוח. טמפרטורות ממוצעות: 15-8 מעלות צלזיוס. כמות משקעים: כ-60 מ"מ בחודש.
▪ חורף – נובמבר-מרץ: קר מאוד, גשום ומושלג. הטמפרטורות יורדות ל-2 עד מינוס 6 מעלות צלזיוס (ובלילה הן יכולות להגיע גם למינוס 12 מעלות צלזיוס). כמות משקעים: כ-45 מ"מ בחודש.

השעה

השעה ברוסיה

אזורי זמן ברוסיה: בשל גודלה של רוסיה היא מחולקת ל-11 אזורי זמן שונים, שהשעה בהן נעה בין GMT+12 בקצה המזרחי שלה (למשל בחצי האי קמצ'טקה) ועד GMT+2 בנקודה המערבית ביותר שלה (המובלעת הרוסית קלינינגרד, שלחוף הים הבלטי).
שעון קיץ: רוסיה אינה מנהיגה שעון קיץ.
הפרשי השעות בין ישראל לרוסיה: להלן אזורי הזמן הרלוונטיים לטיול:
השעה במוסקבה וסנט פטרבורג, שבהן אנחנו מטיילים, היא שעון ישראל ועוד שעה (GMT+3).
בתקופה שבה ישראל מנהיגה שעון קיץ הפרש השעות מצטמצם בשעה והזמן בישראל ובמוסקבה וסנט פטרבורג זהה.

כסף

כסף ברוסיה

המטבע ברוסיה: רובל.
הוצאות צפויות במהלך הטיול: הערכת ההוצאות הצפויות בטיול תימסר בעת פגישת התדרוך.
החזקת הכסף: אנחנו ממליצים להצטייד בשני אמצעי תשלום – מזומן וכרטיס אשראי:
▪ מזומן: מומלץ להצטייד מראש בשטרות של אירו או דולר אמריקאי. אי אפשר להחליף שטרות קרועים, מקושקשים, מסומנים או ישנים. לתשומת לבכם: האירופאים אינם ששים לקבל תשלום בשטרות של 500 אירו. מומלץ להימנע משימוש בשטרות מסוג זה. שימו לב: תשלום על רכישה או שירות בדולרים או באירו אינו חוקי. יש להחליף כסף רק בבנקים, במלונות ובשדה התעופה. החלפת כסף אצל סוחרים ברחוב נחשבת לעברה.
▪ כרטיס אשראי: אפשר להשתמש בכרטיסי אשראי בערים הגדולות, אך אמצעי זה פחות יעיל בתשלום בשווקים, במסעדות קטנות וביישובים כפריים. אפשר להשתמש בכרטיס האשראי גם למשיכת מזומנים מכספומטים, אך אלה קיימים רק בערים הגדולות.

אוכל ושתייה

אוכל ושתייה ברוסיה

מים: בחלק האירופי של רוסיה אפשר לשתות מי ברז ללא חשש. בחבלי הארץ של רוסיה האסייתית יש לנקוט משנה זהירות בכל הנוגע לשתיית מים.
ארוחות בטיול לרוסיה: איכותו של האוכל המוגש בארוחות ברוסיה נמוכה מהרמה המוכרת לנו ממקומות אחרים. כך גם לגבי הכמות: האוכל– בייחוד בכל הקשור לירקות ובשר – מוגש לעתים במשורה. הדברים נכונים גם לגבי מלונות ומסעדות בסטנדרט גבוה. אנא קבלו זאת בהבנה כחלק בלתי נפרד מחוויית הטיול וההיכרות עם הארץ שבה אתם מטיילים.
▪ ארוחות בוקר: אנו נוהגים לאכול את ארוחות הבוקר במלונות. הארוחות הן מסוג בופה, אם כי הרוסים ממעטים להגיש ירקות טריים.
▪ ארוחות צהריים: אנחנו נוהגים לאכול ארוחות קלות במזנונים מהירים, במסעדות מקומיות או במרכולים – בהתאם לתכנית הטיול בכל יום.
▪ ארוחות ערב: אנחנו נוהגים לאכול במסעדות מקומיות או במלונות.
מזון צמחוני: בארוחות המוגשות במהלך הטיול תוכלו לבחור בין אוכל רגיל לאוכל צמחוני.
מזון מיוחד בטיול לרוסיה: מטיילים שלהם צורכי תזונה מיוחדים (כגון מזון ללא גלוטן, דל סוכר, מזון מיוחד לבעלי אלרגיות וכדומה), מתבקשים ליידע אותנו בעת ההרשמה. בקשתם תועבר לספקי השירותים השונים, אך החברה אינה מתחייבת שהמטייל אכן יקבל מזון המותאם לצרכיו. על מטיילים אלה להצטייד מראש במזון המתאים לצורכיהם המיוחדים למשך כל ימי הטיול.
מזון כשר: ארוחות כשרות יוגשו רק בטיולים שמיועדים מלכתחילה לשומרי מסורת. במקרה כזה בתנאי הטיול יצוין במפורש שהארוחות מותאמות לשומרי כשרות. מטיילים שומרי כשרות שנוסעים בטיולים שבהם אין סידורים מתאימים יוכלו להזמין מזון צמחוני.

מלונות

מלונות ברוסיה

סבלות במלונות: ברוב המלונות יש שירותי סבלות, אך מומלץ להשתמש במזוודה בעלת גלגלים, שתוכלו להעלות אותה או להורידה בכוחות עצמכם. במלונות הכפריים לרוב אין מעליות.
מיזוג אוויר במלונות: במלונות רבים ברוסיה יש מערכת מיזוג אוויר בחדרים, אך לרוב היא אינה פועלת מחוץ לעונה החמה, ולעתים היא לא מצליחה לקרר כראוי.
חדרים זוגיים: בחלק מהחדרים הזוגיים ברוסיה יש שתי מיטות, ובאחרים יש מיטה זוגית גדולה.
חדר ליחיד: ברוב מהמלונות החדר ליחיד הוא קטן ומוצעת בו מיטת יחיד.

טיסות

טיסות לרוסיה

כרטיסי טיסה: פרטים מלאים לגבי הטיסות (מספרי טיסות, שעות, מועדים ומסלולים) יימסרו בעת פגישת התדרוך שתתקיים לפני היציאה לטיול. כרטיסי הטיסה יימסרו לכם בדוא"ל סמוך למועד היציאה.
כבודה בטיסות הבינלאומיות: ברוב הטיסות הבינלאומיות מותר לנוסע במחלקת תיירים למסור מזוודה אחת שמשקלה אינו עולה על 20 ק"ג. כל חריגה במשקל או במספר התיקים מחייבת תשלום נוסף. אנא תכננו את משקל הכבודה שלכם בהתאם.
הושבה בטיסות: מטיילים שטיסותיהם הוזמנו בטיסות אישיות רשאים בדרך כלל (על פי מדיניות חברת התעופה) לבחור את מקומות ההושבה במטוס. לעומתם, רוב חברות התעופה אינן מאפשרות למטיילים בכרטוס קבוצתי לבצע מראש הושבה במטוס. אנו נשתדל לעזור כמיטב יכולתנו, אבל עליכם להיות ערוכים לאפשרות שהקצאת המושבים תיעשה רק בעת הנפקת כרטיס העלייה למטוס.

תקשורת

תקשורת ברוסיה

קידומת בינלאומית: הקידומת של רוסיה היא 7.
טלפונים במלונות: בעת פגישת התדרוך שתתקיים לקראת הנסיעה תימסר למטיילים רשימת טלפונים ופקסים במלונות שבהם נתארח. מומלץ להשאיר את הרשימה אצל קרוביכם בארץ כדי שיוכלו להתקשר אליכם במהלך הטיול.
טלפונים סלולריים: מומלץ לרכוש מראש חבילת שיחות ומסרונים דרך חברת הסלולר שלכם.
Wi-Fi: הגלישה ב-Wi-Fi אפשרית בעיקר בערים הגדולות. יש בתי קפה ומסעדות המציעים גלישה חינם ללקוחותיהם. המלונות מאפשרים גלישה, לעתים בחינם ולעתים בתשלום, לפעמים רק באזור הלובי ולפעמים גם בחדרים.
גלישה באמצעות הרשת הסלולרית: הגלישה דרך הרשת הסלולרית היא בתשלום. אם אתם מתכוונים לגלוש דרך הרשת הסלולרית עליכם לרכוש מראש דרך חברת הסלולר שלכם חבילת גלישה. אם תעדיפו להימנע מגלישה מקרית בתשלום – תאמו עם חברת הסלולר חסימת גלישה לפרק הזמן שתשהו בחו"ל.

צילום

צילום ברוסיה

בעיקרון אפשר לצלם כמעט בכל מקום. עם זאת, באתרים רבים מופיעות הנחיות משולטות בנוגע לצילום, שלעתים אוסרות על שימוש בפלאש ולעתים אוסרות על צילום בכלל. יש לכבד זאת. אם יש ספק לגבי הרשות לצלם – אנא בדקו זאת עם בעלי התפקיד במקום.
צילום בתשלום: יש מקומות שבהם הצילום מותר בתשלום, למשל במוזיאון הארמיטאז' שבסנט פטרבורג. על המעוניינים לצלם שם להישמע לדרישה זו.
צילום מתקנים רגישים: הימנעו מצילום מתקנים רגישים כגון מוסדות ממשלתיים, מחנות צבא, שדות תעופה, תחנות גבול, סכרים, גשרים, אנשי צבא ומשטרה וכדומה. צילום מסוג זה יכול לגרור החרמת המצלמה ואפילו מעצר.

חשמל

חשמל ברוסיה

החשמל ברוסיה: 220 וולט, השקעים הם על פי התקן האירופי (שני פינים עגולים עבים או דקים).

המלצות להתנהגות

המלצות להתנהגות ברוסיה

להלן כמה כללים להתנהגות שאנו ממליצים לאמץ מתוך כבוד למארחים ומתוך רצון לחוות טוב יותר את אורח החיים ברוסיה.
ביקור בכנסיות: בביקור בכנסייה או במנזר יש להימנע מלבוש חשוף. אם אתם נקלעים לכנסייה בשעת מיסה, נהגו בכבוד באירוע. אל תשוטטו ואל תצלמו. התנהגות כ"תייר" בזמן תפילה נחשבת לבוטה.
רישום במלונות: מלונות חייבים למסור לרשויות את פרטי הדרכון של כל אורחיהם. בעת הכניסה למלון תידרשו להציג את הדרכונים ולמלא טפסים.
טיפים: נהוג לתת טיפים לסבלים (100-20 רובל לכל מזוודה), לחדרנים (כ-50 רובל), למלצרים (כ-10% ממחיר הארוחה, ותוספת אם תרצו להודות על שירות טוב) ולנהגי מוניות (לא נהוג להשאיר טיפ, אך אפשר לעגל את הסכום כלפי מעלה).

מצבי חירום

מצבי חירום ברוסיה

זיהום אוויר: מוסקבה סובלת לעתים מזיהום אוויר המושפע מתנאי מזג האוויר. יש להישמע להוראות החזאים.
כיצד לפעול במצבי חירום: בכל מקרה חירום עליכם להיעזר קודם כל במדריך הטיול, במדריכים המקומיים או בנציגים שלנו. במקביל דווחו למשרדנו בדחיפות את פרטי המקרה כדי שנוכל לסייע מרחוק. אם מדובר בעניינים רפואיים או משפטיים חמורים יש לערב גם את שגרירות ישראל הקרובה.
טלפונים בחירום: מספר הטלפון לשירותי חירום ברוסיה הוא 112.
מרכז מצב במשרד החוץ: מרכז המצב של משרד החוץ משמש כמרכז שליטה, דיווח ותיאום במצבי שגרה וחירום. מרכז המצב מאויש תמיד ומסוגל לתת מענה ראשוני לפניות.
טלפון: 972-2-5303155, פקס: 972-2-5303896, דוא"ל: matzav@mfa.gov.il.

"המפקד" (1942), אחד מתצלומיו המוכרים ביותר של מקס אלפרט, שצולם בחזרית מול אוקראינה | צילום: מקס אלפרט, RIA Novosti archive, image #543 / Alpert / CC-BY-SA 3.0

צלמים בשירות המהפכה

אחרי מהפכת אוקטובר פרח תחום הצילום בברית המועצות. צלמים, רבים מהם יהודים, תיעדו את חיי האדם הפשוט ואת התעשייה המתפתחת

מאת: תמר שנקר | פורסם ב-01 בפברואר 2018

בשנת 2015 הוצגה במוזיאון היהודי בניו יורק התערוכה "כוחה של תמונה: צילום סובייטי מוקדם, קולנוע סובייטי מוקדם" (אוצרת: סוזן תומרקין גודמן). התערוכה הוקדשה לצלמים וקולנוע...

תחנת קומסומולסקאיה, המטרו של מוסקבה

תחנה מרכזית מוסקבה

נברשות גרנדיוזיות, שיש מהרי אורל וסצנות אלימות מתוך ספריו של דוסטוייבסקי. המטרו של מוסקבה הוא לא סתם עוד רכבת תחתית

מאת: תמר שנקר | פורסם ב-07 באוגוסט 2016

ב-15 במאי 1935 בשעה שבע בבוקר בדיוק החלה לפעול רכבת המטרו של מוסקבה. קו אחד בלבד נסע אז לאורך 11 קילומטר ועצר ב-13 תחנות. על פי הערכות, 285 אלף בני אדם נסעו ברכבת באות...