דרכונים

דרכונים

תוקף דרכון: יש להצטייד בדרכון שתוקפו לפחות ל-6 חודשים לפני מועד הכניסה לקוסטה ריקה.
עמודים ריקים בדרכון: יש לוודא שיש לכם לפחות 2 עמודים ריקים בדרכון.

אשרת כניסה

אשרת כניסה לקוסטה ריקה

אשרת כניסה לבעלי דרכון ישראלי: מטיילים הנושאים דרכון ישראלי אינם נדרשים להצטייד באשרת כניסה לקוסטה ריקה. אישור כניסה ל-30 יום יונפק בלי תשלום בעת הכניסה לקוסטה ריקה.
אשרות למטיילים בעלי דרכונים זרים: מטיילים המתכוונים להיכנס לקוסטה ריקה עם דרכון לא ישראלי צריכים לברר אם עליהם להנפיק אשרה על פי לאומיות הדרכון. אנא ידעו אותנו על כך בעת ההרשמה, ונסייע לכם בבירור הנושא.

בריאות וחיסונים

בריאות וחיסונים בטיול לקוסטה ריקה

אנו מנועים מלתת הנחיות למטיילים לגבי בריאות וחיסונים. בנושאים אלה אנא פנו לאתר משרד הבריאות, ללשכות הבריאות האזוריות או למרפאות המטיילים.
התייעצות עם גורמים מוסמכים: משרד הבריאות מפרסם את רשימת החיסונים הנדרשת לכל מקום, ובצדה - סייגים לחיסון על פי גיל, מצב רפואי והיסטוריית חיסונים. מטיילים יכולים למצוא עצמם מצד אחד נדרשים לחיסון כלשהו, ומן הצד האחר מנועים מלקבלו מחמת גילם, מצבם הרפואי או ההיסטוריה החיסונית שלהם. במקרה כזה הם ייאלצו לבחור בין ביטול נסיעתם ובין נסיעה לטיול בלי להתחסן חרף הסיכון הכרוך בכך. לאור זאת אנו ממליצים לכל מטייל לבדוק עם גורמים רפואיים מוסמכים את סוגיית החיסונים הנדרשים לו ואם חלות עליו הגבלות לקבלתם - עוד בטרם ההרשמה לטיול.
הרשמה מאוחרת: המלצת משרד הבריאות היא להתייעץ ולהתחסן 6-4 שבועות לפני מועד הנסיעה. מטיילים שנרשמים לטיול לאחר מועד זה חייבים להביא בחשבון שהם לא יספיקו להתייעץ בזמן או שהחיסונים שיקבלו לא יגיעו לאפקטיביות מלאה טרם נסיעתם.
למידע נוסף: יש להיכנס לדף חיסונים ולשכות בריאות.

ביטחון אישי

ביטחון אישי בקוסטה ריקה

קוסטה ריקה היא מדינה ידידותית לישראלים. עם זאת, הביאו בחשבון את הדברים הבאים:
גניבה וכייסות: תיירים נתקלים לעיתים בבעיה של גניבה או כייסות. עיקר הגניבות מתרחשות ברכבות אל שדות התעופה ומהם, בתחבורה הציבורית ובמקומות הומי אדם באזורי תיירות מרכזיים. פעמים רבות הכייסים פועלים בצוות, כשאחד מסיח את דעתכם והאחר מרוקן את כיסיכם. המטרות העיקריות של הגנבים הן כסף ודרכונים. יש לשמור על ערנות ולהקפיד על נשיאת הדרכון, הכסף ושאר מסמכי הנסיעה בצמוד לגוף ובהשגחה מתמדת.
גניבת כלי רכב: אל תשאירו חפצי ערך ברכב שכור, גם לא בתא המטען, והעדיפו לחנות בחניון עם אנשי אבטחה או באזורים שוקקים ומוארים.
טיול בג'ונגלים: בטיול בג'ונגל כדאי לצאת רק עם מדריך מנוסה, לא לרדת מהשבילים המסומנים ולא לטייל בשעות החשכה.
טיול פעיל: בקוסטה ריקה נהוג לצאת לפעילויות הרפתקה כמו אומגה, שיט בקאנו או בסירות קטנות ועוד. מבין החברות המקיימות את הפעילויות הללו יש להקפיד לבחור חברה ברמה גבוהה עם צוות מנוסה.
מחלות: וירוס זיקה – קוסטה היא אחת המדינות שווירוס הזיקה התפתח בהן. המחלה מסוכנת בעיקר לנשים הרות. מומלץ להשתמש באמצעים לצמצום הסיכון לעקיצת יתושים: מריחת חומר דוחה יתושים, לבישת חולצות עם שרוולים ארוכים, מכנסיים ארוכים וכובע, ולינה בחדרים מרושתים ומרוססים או ממוזגים, או תחת כילה מרוססת בקוטל יתושים. קדחת דנגי – מאז 2013 נרשמה עלייה במספר מקרי ההידבקות בקדחת דנגי.
מוניות: מומלץ להשתמש רק במוניות מורשות, שצבען אדום ויש להן מדבקה משולשת ושלט "TAXI" צהוב מעל לגג המונית. ודאו שרישיון הנהג מוצג וברור ושהנהג מפעיל מונה.
נהיגה בקוסטה ריקה: רוב הכבישים הראשיים במצב טוב, אך בעונה הגשומה עלולים להיווצר בורות ומפולות.
אזהרת מסע: נכון למועד כתיבת מידע זה אין אזהרת מסע לקוסטה ריקה. מידע מעודכן בנושא מופיע באתר המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה ובאתר במשרד החוץ. עם זאת יודגש שקוסטה ריקה, כמו כל מדינה אחרת, עלולה להיות יעד לטרור. נדרשת ערנות מוגברת במהלך השהייה בחו"ל. עליכם להיות קשובים לעדכונים בתקשורת המקומית ולהישמע להנחיות גורמי הביטחון במקום.

מזג אוויר

מזג אוויר בקוסטה ריקה

אקלים: האקלים בקוסטה ריקה הוא טרופי ויש לה שתי עונות: הקיץ הוא העונה היבשה והחורף הוא העונה הגשומה.
▪ קיץ (דצמבר–אפריל): העונה היבשה. הטמפרטורות עומדות 27 מעלות צלזיוס, וכמות המשקעים הממוצעת עומדת על 30 מ"מ גשם בחודש.
▪ חורף (מאי–נובמבר): העונה הגשומה. עונה זו כוללת גם את עונת ההוריקנים האטלנטיים שבה הגשם יכול לרדת זמן רב בלי הפסקה. הטמפרטורות עומדות בממוצע על 26-27 מעלות צלזיוס לאורך כל העונה. כמות המשקעים הממוצעת בחודשים אלה עומדת על 260 מ"מ גשם בחודש, כאשר בספטמבר ואוקטובר הכמות עולה בממוצע ל-340 מ"מ גשם בחודש.
העונה המומלצת לטיול: העונה המתאימה ביותר לטיול ברוב קוסטה ריקה היא בקיץ, העונה היבשה, בין דצמבר לאפריל. מוטב לא להגיע בעת חופשות הפסחא וחג המולד.
מזג אוויר בסן חוסה:
▪ קיץ (דצמבר–אפריל): עונה יבשה. הטמפרטורות עולה בהדרגה מ-26 מעלות צלזיוס בדצמבר ל-30 מעלות באפריל.
▪ חורף (מאי–נובמבר): עונה גשומה. הטמפרטורות יורדות מ-29 מעלות צלזיוס במאי ועד ל-25 מעלות בנובמבר. במאי–אוגוסט ובנובמבר יורדים בממוצע 160 מ"מ גשם, בספטמבר ואוקטובר הכמות עולה ל-230 מ"מ גשם בחודש בממוצע.

שעון

השעה בקוסטה ריקה

אזורי זמן בקוסטה ריקה: השעה אחידה בכל רחבי קוסטה ריקה.
שעון קיץ בקוסטה ריקה: קוסטה ריקה אינה מנהיגה שעון קיץ.
הפרשי שעות בין ישראל לקוסטה ריקה: השעה בקוסטה ריקה מאחרת את השעה בישראל ב-8 שעות (GMT-6). בתקופת שעון הקיץ בישראל הפרש השעות גדל בשעה, והוא עומד על שעון ישראל פחות 9 שעות.

כסף

כסף בקוסטה ריקה

המטבע בקוסטה ריקה: קולון (Costa Rican Colón). שערי המטבע משתנים לעיתים תכופות ועדכונם יימסר בעת פגישת התדרוך שתיערך לפני היציאה לטיול.
הוצאות צפויות במהלך הטיול: הערכת ההוצאות הצפויות בטיול תימסר בעת פגישת התדרוך.
החזקת הכסף: מומלץ להצטייד בדולרים אמריקאיים. יש להצטייד בשטרות מהסוג החדש, ומוטב בשטרות קטנים יחסית (עד שטר של 20 דולר). אי אפשר להחליף שטרות קרועים, מקושקשים, מסומנים או ישנים.
כרטיס אשראי: כרטיס אשראי נהיים בהדרגה נפוצים יותר ויותר. עם זאת אין להסתמך על שימוש בכרטיסי אשראי מחוץ לערים הגדולות ולאזורי התיירות המקובלים. לא בכל מקום יקבלו כרטיסי אמריקן אקספרס.
משיכה מכספומטים: כספומטים מצויים בערים הגדולות ובאזורי התיירות המקובלים, אך אין להסתמך על משיכת מזומן מכספומטים מחוץ לערים הגדולות. מומלץ למשוך כסף אך ורק מכספומטים השייכים לבנקים. רבים מהבנקים אינם מאפשרים משיכה של יותר מ-500 דולר ביום.
המחאות נוסעים: בקוסטה לא מקובל להשתמש בהמחאות נוסעים.

אוכל ושתייה

אוכל ושתייה בקוסטה ריקה

מים: מומלץ להימנע משתיית מי ברז. בעת שתיית משקאות קרים מומלץ להימנע מהוספת קרח. אפשר לשתות כל משקה שהורתח (הקפה נחשב למצוין).
ארוחות בטיול לקוסטה ריקה: המטבח בקוסטה ריקה מבוסס על עוף, בשר או דגים, אורז ושעועית שחורה, תירס, פלנטיין ועוד פירות וירקות. יש שפע של פירות במדינה, אך כדאי לאכול בעיקר פירות שאפשר לקלפם.
▪ ארוחות בוקר: אנו נוהגים לאכול את ארוחות הבוקר במלונות. הארוחות הן לרוב מסוג בופה.
▪ ארוחות צהריים: אנחנו נוהגים לאכול ארוחות קלות במסעדות מקומיות או בפיקניק בצדי הדרך.
▪ ארוחות ערב: אנחנו נוהגים לאכול במסעדות מקומיות או במלונות.
מזון צמחוני: בארוחות המוגשות במהלך הטיול תוכלו לבחור בין אוכל רגיל לאוכל צמחוני.
מזון מיוחד בטיול לקוסטה ריקה: מטיילים שלהם צורכי תזונה מיוחדים (כגון מזון ללא גלוטן, דל סוכר, מזון מיוחד לבעלי אלרגיות וכדומה), מתבקשים ליידע אותנו בעת ההרשמה. בקשתם תועבר לספקי השירותים השונים, אך החברה אינה מתחייבת שהמטייל אכן יקבל מזון המותאם לצרכיו. על מטיילים אלה להצטייד מראש במזון המתאים לצורכיהם המיוחדים למשך כל ימי הטיול.
מזון כשר: ארוחות כשרות יוגשו רק בטיולים שמיועדים מלכתחילה לשומרי מסורת. במקרה כזה בתנאי הטיול יצוין במפורש שהארוחות מותאמות לשומרי כשרות. מטיילים שומרי כשרות שנוסעים בטיולים שבהם אין סידורים מתאימים יוכלו להזמין מזון צמחוני.

מלונות

מלונות בקוסטה ריקה

קוסטה ריקה מציעה מבחר רחב של מלונות מודרניים, המצוידים בכל אביזר מודרני שמוכר ממלונות אחרים בעולם, והם מציעים מבחר שירותים כדוגמת ספא, חדר כושר, בריכת שחייה, שירות חדרים 24/7 ועוד – כמקובל בכל רחבי העולם. בחלק מהאתרים המרוחקים יותר במדינה נהוג ללון בלודג'ים.

טיסות

טיסות לקוסטה ריקה

כרטיסי טיסה: פרטים מלאים לגבי הטיסות (מספרי טיסות, שעות, מועדים ומסלולים) יימסרו בעת פגישת התדרוך שתתקיים לפני היציאה לטיול. כרטיסי הטיסה יימסרו לכם בדוא"ל סמוך למועד היציאה.
הושבה בטיסות הבינלאומיות: מטיילים שטיסותיהם הוזמנו בטיסות אישיות רשאים בדרך כלל (על פי מדיניות חברת התעופה) לבחור את מקומות ההושבה במטוס. לעומתם, רוב חברות התעופה אינן מאפשרות למטיילים בכרטוס קבוצתי לבצע מראש הושבה במטוס. אנו נשתדל לעזור כמיטב יכולתנו, אבל עליכם להיות ערוכים לאפשרות שהקצאת המושבים תיעשה רק בעת הנפקת כרטיס העלייה למטוס.
כבודה בטיסות הבינלאומיות והפנימיות: ברוב הטיסות הבינלאומיות והפנימיות מותר לנוסע במחלקת תיירים למסור מזוודה אחת שמשקלה אינו עולה על 20 ק"ג. כל חריגה במשקל התיקים או במספרם מחייבת תשלום נוסף. אנא תכננו את משקל הכבודה שלכם בהתאם.
נתיבי טיסה: טיסות המבוצעות על ידי חברות ישראליות עוברות בנתיבים ביטחוניים. לא כך קורה בהכרח בטיסות של חברות זרות. מטיילים שסוגיית הנתיב חשובה להם מתבקשים לבדוק אתנו את נתיבי הטיסה עוד בטרם הרשמתם לטיול.

תקשורת

תקשורת בקוסטה ריקה

קידומת בינלאומית: הקידומת של קוסטה ריקה היא 506.
טלפונים במלונות: בעת פגישת התדרוך שתתקיים לקראת הנסיעה תימסר למטיילים רשימת טלפונים ופקסים במלונות שבהם נתארח. מומלץ להשאיר את הרשימה אצל קרוביכם בארץ כדי שיוכלו להתקשר אליכם במהלך הטיול.
טלפונים סלולריים: רשת הסלולר פרושה ברוב חבלי הארץ בקוסטה ריקה למעט אזורים נידחים ודלילי אוכלוסין. מומלץ לרכוש חבילת שיחות ומסרונים דרך חברת הסלולר שלכם.
Wi-Fi: הנגישות ל-Wi-Fi בקוסטה ריקה נעשית בהדרגה נפוצה יותר ויותר. מסעדות ומלונות מציעים כיום גלישה חינם ללקוחותיהם. במלונות הגלישה היא בקומת הלובי. הגלישה בחדרי המלון בחלק מהמלונות היא חינם, ובאחרים בתשלום.
גלישה באמצעות Wi-Fi או באמצעות הרשת הסלולרית: בעוד הגלישה דרך Wi-Fi היא בחינם, הגלישה דרך הרשת הסלולרית נעשית בתשלום. אם אתם מתכוונים לגלוש דרך הרשת הסלולרית עליכם לרכוש מראש דרך חברת הסלולר שלכם חבילת גלישה. לחלופין, אם אתם רוצים להימנע מגלישה מקרית בתשלום עליכם לתאם עם חברת הסלולר חסימת גלישה לפרק הזמן שאתם שוהים בחו"ל.

צילום

צילום בקוסטה ריקה

בעיקרון אפשר לצלם כמעט בכל מקום. עם זאת, באתרים רבים מופיעות הנחיות משולטות בנוגע לצילום, שלעיתים אוסרות על שימוש בפלאש ולעיתים אוסרות על צילום בכלל. יש לכבד זאת. אם יש ספק לגבי הרשות לצלם – אנא בדקו זאת עם בעלי התפקיד במקום.
צילום מתקנים רגישים: יש להימנע בתוקף מצילום מתקנים רגישים כגון מוסדות ממשלתיים, מחנות צבא, שדות תעופה, תחנות גבול, סכרים, גשרים, אנשי צבא ומשטרה וכדומה.

חשמל

חשמל בקוסטה ריקה

החשמל בקוסטה ריקה: 120 וולט.
שקעים: בקוסטה ריקה נהוגים שני סוגים – האחד הוא שקע בעל שני פינים שטוחים והאחר הוא בעל שני פינים שטוחים ופין שלישי עגול. מומלץ להצטייד במתאם לשקעים.

המלצות להתנהגות

המלצות להתנהגות בקוסטה ריקה

להלן כמה כללים להתנהגות שכדאי לאמץ מתוך כבוד למארחים וגם כדי לחוות טוב יותר את אורח החיים בקוסטה ריקה.
קוד לבוש: בעת ביקור במקומות מקודשים יש להתלבש בלבוש צנוע. לבוש חושפני (מכנסיים קצרים או כתפיים גלויות – אצל גברים ונשים כאחד) נחשב בוטה ועלול לגרור גינוי.
חופים: אין להשתזף בעירום, ואין ללבוש בגד-ים כשיוצאים החוצה מאזור החוף.
שמירת טבע: קוסטה ריקה ידועה בגישה האקולוגית המתקדמת שלה. אסור לקטוף פרחים, לאסוף צדפות או לעשות כל פעולה אחרת הפוגעת בצמחים ובבעלי החיים במדינה. קנסות מוטלים על עבריינים בתחום זה.
טיפים: בעיקרון לא מצפים לטיפים בעבור שירות בקוסטה ריקה, שכן במחיר כלולה כבר תוספת של 10% על השירות. לחדרנים נהוג לתת דולר ליום ולנושאי מזוודות דולר למזוודה.
אמירת שלום: הביטוי המקובל בקוסטה ריקה לאמירת שלום (וגם ל"הכול בסדר") הוא Pura Vida, שמשמעותו "חיים טהורים".

מצבי חירום

מצבי חירום בקוסטה ריקה

פגעי טבע בקוסטה ריקה: קוסטה ריקה חשופה לרעידות אדמה, התפרצויות געשיות, שיטפונות ומפולות בוץ וסלעים. בכל מקרה של התראה יש לפעול לפי ההנחיות של הרשויות המקומיות.
▪ שיטפונות ומפולות: העונה הגשומה נמשכת ממאי עד נובמבר. בפרק זמן זה עלולים להתרחש גם סופות הוריקן, שיטפונות ומפולות.
▪ התפרצויות געשיות ורעשי אדמה: קוסטה ריקה שוכנת באזור פעיל מבחינה סיסמית, יש בה הרי געש פעילים ומדי פעם מתרחשים בה רעשי אדמה והתפרצויות געשיות.
כיצד לפעול במצבי חירום: בכל מקרה חירום עליכם להיעזר קודם כל במדריך הטיול, במדריכים המקומיים או בנציגים שלנו. במקביל דווחו למשרדנו בדחיפות את פרטי המקרה כדי שנוכל לסייע מרחוק. אם מדובר בעניינים רפואיים או משפטיים חמורים יש לערב גם את שגרירות ישראל הקרובה.
מספרי חירום: במקרה הצורך אפשר להזמין אמבולנס על ידי חיוג למספר 911 או 128. למשטרה חייגו 911.
בתי חולים: רמת בתי החולים בקוסטה ריקה, בעיקר באלה הפרטיים בסן חוסה, היא טובה.
מרכז מצב במשרד החוץ: מרכז המצב של משרד החוץ משמש כמרכז שליטה, דיווח ותיאום במצבי שגרה וחירום. מרכז המצב מאויש תמיד ומסוגל לתת מענה ראשוני לפניות.
טלפון: 972-2-5303155, פקס: 972-2-5303896, דוא"ל: matzav@mfa.gov.il.