19 יום לפנינת האנדים
מסע לפרו, אל הנופים הדרמטיים של האנדים, החוף המדברי והאגם הגבוה בעולם, אל שרידי התרבויות הפרה-קולומביאניות העשירות ואל הערים הקולוניאליות.


פרטים נוספים
19 יום לפנינת האנדים
ללא מועד יציאה
19 יום לפנינת האנדים
18 יום לפנינות האנדים ואגן האמזונס
מסע אל הנופים הדרמטיים של האנדים, החוף המדברי, ההרים מושלגים ויערות העד ומפגש עם מורשת העבר של תרבות האינקה המפוארת.


פרטים נוספים
18 יום לפנינות האנדים ואגן האמזונס
ללא מועד יציאה
18 יום לפנינות האנדים ואגן האמזונס
דרכונים

דרכונים

תוקף דרכון: יש להצטייד בדרכון שתוקפו לפחות ל-6 חודשים לפני מועד הכניסה לפרו.
עמודים ריקים בדרכון: יש לוודא שיש לכם לפחות 2 עמודים ריקים בדרכון.

אשרת כניסה

אשרת כניסה לפרו

אשרת כניסה לבעלי דרכון ישראלי: מטיילים הנושאים דרכון ישראלי פטורים מהוצאת אשרת כניסה מראש לפני נסיעתם לפרו. אישור כניסה ל-90 יום יונפק בלי תשלום בעת הכניסה לפרו.
אשרות למטיילים בעלי דרכונים זרים: מטיילים המתכוונים להיכנס לפרו עם דרכון לא ישראלי צריכים לברר אם עליהם להנפיק אשרה על פי לאומיות דרכונם. אנא ידעו אותנו על כך בעת ההרשמה ונסייע לכם בבירור הנושא.

בריאות וחיסונים

בריאות וחיסונים בטיול לפרו

אנו מנועים מלתת הנחיות למטיילים לגבי בריאות וחיסונים. בנושאים אלה אנא פנו לאתר משרד הבריאות, ללשכות הבריאות האזוריות או למרפאות המטיילים.
התייעצות עם גורמים מוסמכים: משרד הבריאות מפרסם את רשימת החיסונים הנדרשת לכל מקום, ובצדה - סייגים לחיסון על פי גיל, מצב רפואי והיסטוריית חיסונים. מטיילים יכולים למצוא עצמם מצד אחד נדרשים לחיסון כלשהו, ומן הצד האחר מנועים מלקבלו מחמת גילם, מצבם הרפואי או ההיסטוריה החיסונית שלהם. במקרה כזה הם ייאלצו לבחור בין ביטול נסיעתם ובין נסיעה לטיול בלי להתחסן חרף הסיכון הכרוך בכך. לאור זאת אנו ממליצים לכל מטייל לבדוק עם גורמים רפואיים מוסמכים את סוגיית החיסונים הנדרשים לו ואם חלות עליו הגבלות לקבלתם - עוד בטרם ההרשמה לטיול.
הרשמה מאוחרת: המלצת משרד הבריאות היא להתייעץ ולהתחסן 6-4 שבועות לפני מועד הנסיעה. מטיילים שנרשמים לטיול לאחר מועד זה חייבים להביא בחשבון שהם לא יספיקו להתייעץ בזמן או שהחיסונים שיקבלו לא יגיעו לאפקטיביות מלאה טרם נסיעתם.
למידע נוסף: יש להיכנס לדף חיסונים ולשכות בריאות.

ביטחון אישי

ביטחון אישי בפרו

פרו היא מדינה ידידותית לישראלים. סיכוני הטרור אפסיים כמעט. עם זאת הביאו בחשבון את הדברים הבאים:
התמודדות עם גובה רב: למידע מפורט על ביקור במקומות שגובהם יותר מ-3,000 מטר ראו פרטים בסעיף "מצבי חירום" להלן.
השגחה מתמדת על תיקים וארנקים: עליכם להשגיח על תיקיכם וארנקיכם בשבע עיניים. זאת לאור ריבוי המקרים של "היעלמות" חפצים ותיקים אפילו במקומות שנראים לכאורה כבטוחים (כמו באוטובוס או בלובי של מלון וכדומה).
פשיעה ברחובות: תיירים נתקלים לעתים בבעיה של גנבה, כייסות ובמקרים קיצוניים גם בשוד. אירועים מסוג זה מתרחשים גם באתרי תיירות מרכזיים כגון לימה, קוסקו, ארקיפה ובמקומות אחרים.
▪ מומלץ לוותר על ענידת שעונים יקרי ערך, תכשיטים וכדומה, ומוטב להתלבש צנוע ופשוט כדי לא למשוך את תשומת לב הגנבים.
▪ יש לשמור על ערנות ולהקפיד על נשיאת הדרכון, הכסף ושאר מסמכי הנסיעה בצמוד לגוף ובהשגחה מתמדת. באפשרותכם לשמור את הדרכון גם בכספת במלון ולשאת צילום דרכון עליכם.
▪ יש להימנע מללכת ברובעים ריקים מאדם בשעות היום ובמיוחד בשעות הלילה.
▪ יש להשתמש אך ורק במוניות רשמיות. יש להיזהר ממוניות המציעות מחיר נמוך מדי לנסיעה.
▪ בעת נסיעה במוניות ציבוריות מומלץ להיות צמוד לציוד שלכם ולהצניעו ככל האפשר.
▪ מומלץ למשוך כסף מכספומטים אך ורק במקומות סגורים כמו בתוך קניונים, בנקים וכדומה וגם זה רק בשעות אור.
▪ בכל מקרה של שוד אין להתנגד כדי להימנע מפגיעה פיזית.
נסיעה בכבישים בין-עירוניים: אנחנו ממליצים להימנע מנסיעה בשעות הלילה.
מחסומים בכבישים: לעתים, כחלק ממחאה ציבורית, נהוג לחסום כבישים. אם נתקלתם במחסום כזה יש לחפש פתרונות של נסיעה במסלולים חלופיים או להמתין בסבלנות לפתיחתו. אין "לפרוץ" מחסום כזה בשום מקרה.
אזהרות מסע: נכון למועד כתיבת מידע זה אין אזהרת מסע לפרו. מידע מעודכן בנושא מופיע באתר המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה ובאתר משרד החוץ.
הטרור של הנתיב הזוהר: המחתרת של "הנתיב הזוהר" כמעט פסקה מפעילותה. פעולות טרור בודדות עדיין מתרחשות באזורים של גידול הקוקה. יש להימנע בתוקף מכניסה לאזורים אלה.
מצב חירום באזורים מוגבלים: ממשלת פרו עשויה, אם התנאים מחייבים זאת, להכריז על משטר חירום באזור כלשהו של המדינה. במקרים כאלה ניתנות לכוחות הביטחון סמכויות מיוחדות ובאפשרותם להטיל עוצר, לחסום תנועה בכבישים ולהשעות זכויות אזרחיות שקיימות בשגרה. אם אתם מבקרים באזורים כאלה יש להישמע להנחיות של כוחות הביטחון במקום. בנוסף, עליכם לשאת את דרכונכם על גופכם ולהציגו בעת הצורך. ככלל, אנחנו נמנעים מלשלב אזורים אלה בטיולינו. במידת הצורך יימסרו למטיילים פרטים נדרשים.
מעבר הגבול לברזיל ואקוודור: במעבר הגבול היבשתי בין פרו לבוליביה, אקוודור וברזיל יש לוודא שדרכונכם הוחתם בחותמת כניסה/ יציאה. מטיילים שאין בדרכונם חותמת מתאימה צפויים לקנסות.
הליכה על שפת אגם טיטיקקה: בשל ריבוי מקרי השוד של מטיילים שטיילו בגפם על שפת אגם טיטיקקה אנחנו ממליצים להקפיד לטייל עם עוד אנשים.
טרקים בפרו: בשל ריבוי התאונות והקשיים הכרוכים בחילוץ במקרה הצורך, עליכם להימנע בתוקף מיציאה לטרק, כל טרק, באופן עצמאי. בכל מקרה יש להעדיף לעשות את הטרק בקבוצה ועם חברה מנוסה.
באגי חול: בשל ריבוי התאונות והתנערות חברות ההשכרה מאחריות במקרה של תאונה, מומלץ לוותר על השימוש בבאגי חול בעת הביקור בדיונות של איקה ואגם הואקצ'ינה.
ייצוא עלי קוקה: אין להוציא מפרו עלי קוקה או תה קוקה. הללו נחשבים במדינות רבות כסם.
ייצוא נוצות של קונדורים: אין לרכוש מזכרות שמשולבות בהן נוצות של קונדורים. החוק הפרואני אוסר ייצוא נוצות אלה.

מזג אוויר

מזג אוויר בפרו

אקלים: כמעט כל סוגי האקלים הקיימים עלי אדמות קיימים בפרו. המדינה מחולקת לשלושה אזורים גיאוגרפיים עיקריים (ועוד כמה משניים), שההבדלים ביניהם ניכרים:
▪ רצועת החוף – נמתחת במערב המדינה ומחולקת לאזורים מדבריים ואזורים פוריים. מזג האוויר בה הוא חם-מתון (בשל השפעתו הממתנת של זרם הומבולדט הקר), עם לחות גבוהה ומיעוט משקעים.
▪ רכס הרי האנדים – ברכס החוצה את פרו מצפון לדרום, שכמה מפסגותיו מתנשאות מעל לגובה של כ-6,000 מטר מעל פני הים, יש מגוון אזורי אקלים, התלויים בעיקר בגובה. העונה הגשומה מתחילה באוקטובר ושיאה הוא במרץ–אפריל. מיוני ועד ספטמבר שמשי מאוד, אך בלילות קר. באלטיפלאנו, רמה צחיחה ברכס האנדים, קר מאוד בלילה.
▪ שפלת האמזונס – אזור סובטרופי ופורה. האקלים באזור זה מתון, חמים ויש לצפות בו לגשמים לאורך השנה כולה, ובעיקר בין דצמבר לאפריל.
עונה מומלצת לטיול: העונה הנוחה ביותר לטיול בפרו היא בחודשים יוני–ספטמבר, כאשר בחוף מעונן ולח, אך לא קר, ואילו בהרים בחודשים אלה הימים שמשיים ולא גשומים. גם אפריל–מאי ואוקטובר אפשריים, אך הם פחות מתאימים לביקור באנדים ולטיולים רגליים בהם.
מזג אוויר בלימה: לימה שוכנת ברצועת החוף, והאקלים בה הוא מתון-חם ולח. המשקעים נמוכים (חודשים ספטמבר ומרץ גשומים מעט יותר), והטמפרטורות בה נעות בין 14 ל-29 מעלות צלזיוס לאורך השנה. יש בה שתי עונות עיקריות ושתי עונות מעבר קצרות.
▪ חורף (יוני–אוקטובר): עונה קרירה המלווה ברוחות, בעננות ובלחות. טמפרטורות ממוצעות: 20-18 מעלות צלזיוס. בתקופה זו ברבים מהבקרים יש טפטוף בשעות הבוקר. בחודש ספטמבר, הגשום ביותר, יורדים כ-5 מ"מ גשם.
▪ אביב (נובמבר): בחודש זה מזג האוויר מתחמם מעט. טמפרטורות ממוצעות: 22 מעלות צלזיוס.
▪ קיץ (דצמבר–אפריל): עונה חמה, לחה ושמשית. טמפרטורות ממוצעות: 26-24 מעלות צלזיוס. גם בקיץ לא יורדים כמעט גשמים למעט בחודש מרץ, שבו יורדים כ-5 מ"מ גשם.
▪ סתיו (מאי): בחודש זה מזג האוויר מתקרר מעט, והוא עשוי להיות מעט יותר גשום. טמפרטורות ממוצעות: 22 מעלות צלזיוס, כמות משקעים: 5 מ"מ.

השעה

השעה בפרו

אזורי זמן בפרו: השעה אחידה בכל רחבי פרו.
שעון קיץ בפרו: פרו אינה מנהיגה שעון קיץ.
הפרשי שעות בין ישראל לפרו: שעון ישראל פחות 7 שעות (GMT-5). בתקופת שעון הקיץ בישראל הפרש השעות גדל בשעה, והוא עומד על שעון ישראל פחות 8 שעות.

כסף

כסף בפרו

המטבע בפרו: סול (Sol). שערי המטבע משתנים לעתים תכופות ועדכונם יימסר בעת פגישת התדרוך שתיערך לפני היציאה לטיול.
תשלום בדולרים אמריקאיים: דולרים אמריקאיים מתקבלים בברכה בכל מקום. עם זאת יש להיזהר מלקבל שטרות מזויפים כעודף.
הוצאות צפויות במהלך הטיול: הערכת ההוצאות הצפויות בטיול תימסר בעת פגישת התדרוך.
החזקת הכסף: אנחנו ממליצים להצטייד בשני אמצעי תשלום – מזומן וכרטיס אשראי:
▪ מזומנים: מומלץ להצטייד מראש בשטרות של דולרים אמריקאיים. לתשומת לבכם: בחלק מבתי המלון אי אפשר לעשות החלפת מטבעות. לאור זאת עליכם לבצע את ההחלפה אצל חלפנים מורשים או בבנקים. אי אפשר להחליף שטרות של דולרים מן הסוג הישן.
▪ כרטיס אשראי: אפשר להשתמש בכרטיסי אשראי לכל הוצאה בטיול. אפשר להשתמש בכרטיס האשראי גם למשיכת מזומנים מכספומטים, הנפוצים בעיקר בערים הגדולות.
כספומטים: לאזהרות לגבי משיכת כסף מכספומטים ראו הערה בסעיף "ביטחון אישי בעת טיול בפרו" לעיל. בחלק מהכספומטים בפרו יש ללחוץ על כפתור כדי לקבל חזרה את כרטיס האשראי.

אוכל ושתייה

אוכל ושתייה בפרו

מים: יש להימנע משתיית מי ברז. בעת שתיית משקאות קרים מומלץ להימנע מהוספת קרח. אפשר לשתות כל משקה שהורתח.
ארוחות בטיול לפרו: המטבח הפרואני, שהיה נתון להשפעות רבות – ילידיות, ספרדיות, איטלקיות, סיניות ואפריקאיות – מתבסס על שלל זנים של תפוחי אדמה הגדלים בעיקר ברכס האנדים, על זני תירס צבעוניים שמהם מכינים קמח ללחם ולמיני מאפים, ועל שפע של ירקות ופירות אקזוטיים, דגים, פירות ים ובשרים.
▪ ארוחות בוקר: אנו נוהגים לאכול את ארוחות הבוקר במלונות. הארוחות הן לרוב מסוג בופה.
▪ ארוחות צהריים: אנחנו נוהגים לאכול ארוחות קלות בדרך כלל במסעדות מקומיות, בפונדקי דרכים הנקרים בדרכנו וכדומה.
▪ ארוחות ערב: אנחנו נוהגים לאכול במסעדות מקומיות או במלונות.
נשנושים: כדאי להביא נשנושים או פירות יבשים סגורים בוואקום לשעות הנסיעה באוטובוס. שימו לב: בשום אופן אסור להכניס לפרו פירות וירקות טריים. הקבוצה כולה עלולה להיות מעוכבת על ידי הרשויות במקרה שמישהו יעשה זאת.
אוכל רחוב בפרו: אוכל הרחוב מיוצר בתנאים סניטריים ירודים. לאור זאת מומלץ להתאפק ולהימנע מאכילתו.
מזון צמחוני: בארוחות המוגשות במהלך הטיול תוכלו לבחור בין אוכל רגיל לאוכל צמחוני.
מזון מיוחד בטיול לפרו: מטיילים שלהם צורכי תזונה מיוחדים (כגון מזון ללא גלוטן, דל סוכר, מזון מיוחד לבעלי אלרגיות וכדומה), מתבקשים ליידע אותנו בעת ההרשמה. בקשתם תועבר לספקי השירותים השונים, אך החברה אינה מתחייבת שהמטייל אכן יקבל מזון המותאם לצרכיו. על מטיילים אלה להצטייד מראש במזון המתאים לצורכיהם המיוחדים למשך כל ימי הטיול.
מזון כשר: ארוחות כשרות יוגשו רק בטיולים שמיועדים מלכתחילה לשומרי מסורת. במקרה כזה בתנאי הטיול יצוין במפורש שהארוחות מותאמות לשומרי כשרות. מטיילים שומרי כשרות שנוסעים בטיולים שבהם אין סידורים מתאימים יוכלו להזמין מזון צמחוני.

מלונות

מלונות בפרו

סוגי המלונות: הפרואנים מציעים מגוון רחב של מלונות מודרניים וקולוניאליים.
מלונות מודרניים: מצוידים בכל אביזר מודרני שמוכר ממלונות אחרים בעולם, והם מציעים מבחר שירותים כדוגמת ספא, חדר כושר, בריכת שחייה, שירות חדרים 24/7 ועוד – כמקובל ברחבי העולם.
מלונות קולוניאליים: בערים הקולוניאליות בפרו אפשר לבחור להתגורר במלונות קולוניאליים – בתים הממוקמים בסמטאות קטנות בסמוך למרכז הערים, המקושטים כמיטב המסורת הספרדית-קולוניאלית. המלונות הם בדרך כלל קטנים ומציעים שירותים ברמה של 3 או 4 כוכבים. לעתים המלונות מחולקים בין כמה בניינים סמוכים. אין במלונות הללו שני חדרים זהים. חדרים אחדים גדולים ומרווחים, אחרים קטנים וצרים. אין באפשרותנו להבטיח את מידותיו של החדר שתקבלו לשימושכם.
חדרים זוגיים: ברוב החדרים הזוגיים בפרו יש שתי מיטות, ולא מיטה זוגית גדולה.

טיסות

טיסות לפרו

סוגי המלונות: הפרואנים מציעים מגוון רחב של מלונות מודרניים וקולוניאליים.
מלונות מודרניים: מצוידים בכל אביזר מודרני שמוכר ממלונות אחרים בעולם, והם מציעים מבחר שירותים כדוגמת ספא, חדר כושר, בריכת שחייה, שירות חדרים 24/7 ועוד – כמקובל ברחבי העולם.
מלונות קולוניאליים: בערים הקולוניאליות בפרו אפשר לבחור להתגורר במלונות קולוניאליים – בתים הממוקמים בסמטאות קטנות בסמוך למרכז הערים, המקושטים כמיטב המסורת הספרדית-קולוניאלית. המלונות הם בדרך כלל קטנים ומציעים שירותים ברמה של 3 או 4 כוכבים. לעתים המלונות מחולקים בין כמה בניינים סמוכים. אין במלונות הללו שני חדרים זהים. חדרים אחדים גדולים ומרווחים, אחרים קטנים וצרים. אין באפשרותנו להבטיח את מידותיו של החדר שתקבלו לשימושכם.
חדרים זוגיים: ברוב החדרים הזוגיים בפרו יש שתי מיטות, ולא מיטה זוגית גדולה.

תקשורת

תקשורת בפרו

קידומת בינלאומית: הקידומת של פרו היא 51.
טלפונים במלונות: בעת פגישת התדרוך שתתקיים לקראת הנסיעה תימסר למטיילים רשימת טלפונים ופקסים במלונות שבהם נתארח. מומלץ להשאיר את הרשימה אצל קרוביכם בארץ כדי שיוכלו להתקשר אליכם במהלך הטיול.
טלפונים סלולריים: רשת הסלולר פרושה ברוב חבלי הארץ בפרו למעט אזורים נידחים ודלילי אוכלוסין. מומלץ לרכוש חבילת שיחות ומסרונים דרך חברת הסלולר שלכם.
Wi-Fi: הנגישות ל-Wi-Fi בפרו נעשית בהדרגה נפוצה יותר ויותר. מסעדות ומלונות מציעים כיום גלישה חינם ללקוחותיהם. במלונות הגלישה היא בקומת הלובי. הגלישה בחדרי המלון בחלק מהמלונות היא חינם, ובאחרים בתשלום.
גלישה באמצעות Wi-Fi או באמצעות הרשת הסלולרית: בעוד הגלישה דרך Wi-Fi היא בחינם, הגלישה דרך הרשת הסלולרית נעשית בתשלום. אם אתם מתכוונים לגלוש דרך הרשת הסלולרית עליכם לרכוש מראש דרך חברת הסלולר שלכם חבילת גלישה. לחלופין, אם אתם רוצים להימנע מגלישה מקרית בתשלום עליכם לתאם עם חברת הסלולר חסימת גלישה לפרק הזמן שאתם שוהים בחו"ל.

צילום

צילום בפרו

בעיקרון אפשר לצלם כמעט בכל מקום. עם זאת, באתרים רבים (בעיקר בכנסיות ובמוזיאונים) מופיעות הנחיות משולטות בנוגע לצילום, שלעתים אוסרות על שימוש בפלאש ולעתים אוסרות על צילום בכלל. יש לכבד זאת. אם יש ספק לגבי הרשות לצלם – אנא בדקו זאת עם בעלי התפקיד במקום.
צילום בני אדם: אנשים רבים בפרו, ברובם ממוצא אינדיאני, אינם אוהבים להצטלם. הם יכולים למחות בהינף יד ואפילו להפגין כעס. אנא כבדו את רצונם ואל תצלמו בכפייה.
צילום מתקנים רגישים: יש להימנע בתוקף מצילום מתקנים רגישים כגון מוסדות ממשלתיים, מחנות צבא, שדות תעופה, תחנות גבול, סכרים, גשרים, אנשי צבא ומשטרה וכדומה.

חשמל

חשמל בפרו

החשמל בפרו: 220 וולט.
בפרו ניתן לפגוש שלושה סוגי שקעים: שני סוגים שקעים זהים לאלה שבארצות הברית (שני פינים שטוחים או שניים שטוחים ואחד חצי עגול ועבה להארקה). ושקע נוסף על פי התקן האירופי – שני פינים עגולים רגילים.
מתאם שקעים: בשל חוסר האחידות בסוגי השקעים בפרו מומלץ להצטייד במתאם שקעים לשקע אמריקאי ולאירופאי, או מתאם שקעים אוניברסלי.

המלצות להתנהגות

המלצות להתנהגות בפרו

להלן כמה כללים להתנהגות שאנו ממליצים לאמץ מתוך כבוד למארחים ומתוך רצון לחוות טוב יותר את אורח החיים בפרו.
ביקור בכנסיות: בביקור בכנסייה או במנזר יש להימנע מלבוש חשוף. אם אתם נקלעים לכנסייה בשעת מיסה, נהגו בכבוד באירוע. אל תשוטטו ואל תצלמו. התנהגות כ"תייר" בזמן תפילה נחשבת לבוטה.
רישום במלונות: מלונות חייבים למסור לרשויות את פרטי הדרכון של כל אורחיהם. בעת הכניסה למלון תידרשו להציג את הדרכונים ולמלא טפסים. עליכם להמתין בלובי עד להחזרת הדרכונים מפקידי הקבלה.
במסעדות: קריאה לאנשי שירות בנקישה באצבעות או בצעקה נחשבת לגסות רוח ועלולה לגרור התעלמות.
טיפים: נהוג לתת טיפים לסבלים (כ-1 דולר לכל מזוודה), לחדרנים (כ-1 דולר ליום) ולמלצרים (כ-10% ממחיר הארוחה, ותוספת אם תרצו להודות על שירות טוב).

מצבי חירום

מצבי חירום בפרו

התמודדות עם גובה רב: בעת ביקור ברכס האנדים ובאלטיפלאנו בפרו (שהביקור בהם כרוך בעלייה לגבהים של 3,000–5,000 מטר מעל פני הים) יש להביא בחשבון את סוגיית ההתמודדות עם הגובה. בגבהים כאלה כמות החמצן באוויר מידלדלת ובשל כך עלולים להופיע תסמינים של מחלת גבהים. אנו נשתדל ליצור תנאים נוחים להתאקלמות לגובה. תנאים אלה אמורים להתאים לאנשים בעלי בריאות תקינה. מטיילים שיש ספק בלבם לגבי התמודדותם עם הגובה, נדרשים להתייעץ עם רופא טרם הרשמתם לטיול.
פגעי טבע בפרו: פרו חשופה למגוון סיכונים של פגעי טבע, ובכללם רעידות אדמה, צונאמי, שיטפונות והתמוטטות בוץ וסלעים. בכל מקרה של התראה יש לפעול לפי ההנחיות של הרשויות המקומיות.
▪ רעידות אדמה: פרו ממוקמת באזור פעיל מבחינה סיסמית. רעידות האדמה יכולות להתרחש בכל רגע נתון. במקרה של רעידת אדמה יש להתרחק מחלונות, לנסות להיכנס לאזור מוגן בבניינים (האזור המוגן מסומן באות S) ובעת שהיה בחוץ, להתרחק מבניינים, קווי מתח ועצים.
▪ צונאמי: אזורים הקרובים לחוף בפרו חשופים לצונאמי שעלול להתרחש בעקבות רעידת אדמה תת-ימית.
▪ שיטפונות פתע והתמוטטויות בוץ וסלעים: בעונה הגשומה (מאמצע אוקטובר ועד אפריל – ראו סעיף "מזג אוויר" לעיל) הנחלים גואים וקיימת סכנה, במיוחד באזורים ההרריים, של שיטפונות פתע והתמוטטויות בוץ וסלעים. גשרים יכולים להתמוטט, כבישים יכולים להיחסם ואזורים נידחים יכולים להיות מנותקים לימים רבים.
כיצד לפעול במצבי חירום: בכל מקרה חירום עליכם להיעזר קודם כל במדריך הטיול, במדריכים המקומיים או בנציגים שלנו. במקביל דווחו למשרדנו בדחיפות את פרטי המקרה כדי שנוכל לסייע מרחוק. אם מדובר בעניינים רפואיים או משפטיים חמורים יש לערב גם את שגרירות ישראל הקרובה.
טלפונים בחירום: משרד התיירות הפרואני מקיים שירות סיוע טלפוני בטלפון 01-574-8000. מספרי הטלפון לשירותי חירום בפרו הם 105 למשטרה ולאמבולנס, ו-117 או 141 לאמבולנס.
מרכז מצב במשרד החוץ: מרכז המצב של משרד החוץ משמש כמרכז שליטה, דיווח ותיאום במצבי שגרה וחירום. מרכז המצב מאויש תמיד ומסוגל לתת מענה ראשוני לפניות.
טלפון: 972-2-5303155, פקס: 972-2-5303896, דוא"ל: matzav@mfa.gov.il.

אתר מוריי, פרו

תחנת ניסיונות חקלאית ענקית

המכון וולקני של פרו

מאת: תמר שנקר | פורסם ב-07 באוגוסט 2016


ברום הרי האנדים, במרחק של כ-50 קילומטר מצפון-מערב לעיר קוסקו בפרו ובגובה של כ-3,500 מטר מעל פני הים נמצא האתר מוריי (Moray). זהו אתר ארכיאולוגי ייחודי מתקופת האינקה, ה...