דרכונים

דרכונים

תוקף דרכון: יש להצטייד בדרכון שתוקפו לפחות ל-6 חודשים לפני מועד הכניסה לספרד.
עמודים ריקים בדרכון: יש לוודא שיש לכם לפחות 2 עמודים ריקים בדרכון.

אשרת כניסה

אשרת כניסה לספרד

אשרת כניסה לבעלי דרכון ישראלי: מטיילים הנושאים דרכון ישראלי פטורים מהוצאת אשרת כניסה מראש לפני נסיעתם לספרד. אישור כניסה ל-90 יום יונפק בלי תשלום בעת הכניסה לספרד.
אשרות למטיילים בעלי דרכונים זרים: מטיילים המתכוונים להיכנס לספרד עם דרכון לא ישראלי צריכים לברר אם עליהם להנפיק אשרה על פי לאומיות דרכונם. אם אתם מטיילים אתנו, אנא ידעו אותנו על כך בעת ההרשמה ונסייע לכם בבירור הנושא.
כניסה לגיברלטר: בטיולים המשלבים כניסה לגיברלטר, אישור כניסה יונפק בלי תשלום בעת הכניסה.

בריאות וחיסונים

בריאות וחיסונים בטיול לספרד

אנו מנועים מלתת הנחיות למטיילים לגבי בריאות וחיסונים. בנושאים אלה אנא פנו לאתר משרד הבריאות, ללשכות הבריאות האזוריות או למרפאות המטיילים.
התייעצות עם גורמים מוסמכים: משרד הבריאות מפרסם את רשימת החיסונים הנדרשת לכל מקום, ובצדה - סייגים לחיסון על פי גיל, מצב רפואי והיסטוריית חיסונים. מטיילים יכולים למצוא עצמם מצד אחד נדרשים לחיסון כלשהו, ומן הצד האחר מנועים מלקבלו מחמת גילם, מצבם הרפואי או ההיסטוריה החיסונית שלהם. במקרה כזה הם ייאלצו לבחור בין ביטול נסיעתם ובין נסיעה לטיול בלי להתחסן חרף הסיכון הכרוך בכך. לאור זאת אנו ממליצים לכל מטייל לבדוק עם גורמים רפואיים מוסמכים את סוגיית החיסונים הנדרשים לו ואם חלות עליו הגבלות לקבלתם - עוד בטרם ההרשמה לטיול.
הרשמה מאוחרת: המלצת משרד הבריאות היא להתייעץ ולהתחסן 6-4 שבועות לפני מועד הנסיעה. מטיילים שנרשמים לטיול לאחר מועד זה חייבים להביא בחשבון שהם לא יספיקו להתייעץ בזמן או שהחיסונים שיקבלו לא יגיעו לאפקטיביות מלאה טרם נסיעתם.
למידע נוסף: יש להיכנס לדף חיסונים ולשכות בריאות.

ביטחון אישי

ביטחון אישי בספרד

ספרד היא ארץ בטוחה למטיילים. עם זאת, הביאו בחשבון את הדברים הבאים:
גנבה וכייסות: תיירים נתקלים לא פעם בבעיה של גנבה או כייסות. עיקר הגנבות מתרחשות בשדות התעופה ובמקומות הומי אדם באזורי תיירות מרכזיים. פעמים רבות הכייסים פועלים בצוות, כשאחד מסיח את דעתכם והאחר מרוקן את כיסיכם. המטרות העיקריות של הגנבים הן כסף ודרכונים. יש לשמור על ערנות ולהקפיד על נשיאת הדרכון, הכסף ושאר מסמכי הנסיעה בצמוד לגוף ובהשגחה מתמדת.
פריצה לרכב: אם אתם מטיילים ברכב שכור הקפידו להסתיר כל חפץ בעל ערך, בשל השיעור הגבוה של פריצות לכלי רכב חונים.
אזהרות מסע: נכון למועד כתיבת מידע זה אין אזהרת מסע לספרד. מידע מעודכן בנושא מופיע באתר המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה ובאתר במשרד החוץ. עם זאת יודגש שספרד, כמו שאר אירופה, עלולה להיות יעד לטרור. נדרשת ערנות מוגברת במהלך השהייה בחו"ל. עליכם להיות קשובים לעדכונים בתקשורת המקומית ולהישמע להנחיות גורמי הביטחון במקום.

מזג אוויר

מזג אוויר בספרד

אקלים: האקלים ברוב ספרד הוא ים תיכוני, להוציא את רכס הפירנאים שהאקלים בו הוא אלפיני ואת האיים הקנריים שהאקלים בהם הוא סוב-טרופי.
עונות השנה במדריד:
▪ אביב – אפריל-מאי: רוב הימים נאים, אף שייתכנו פרקי גשם קצרים. טמפרטורות ממוצעות: 28-22 מעלות צלזיוס. כמות משקעים: כ-40 מ"מ בחודש.
▪ קיץ – יוני-ספטמבר: עונה יבשה וחמה. טמפרטורות ממוצעות: 33-28 מעלות צלזיוס.
▪ סתיו – אוקטובר-נובמבר: רוב הימים נאים, אף שייתכנו פרקי גשם קצרים (בעיקר בנובמבר). טמפרטורות ממוצעות: 25-18 מעלות צלזיוס. כמות משקעים: כ-40 מ"מ בחודש.
▪ חורף – דצמבר-מרץ: גשום וקריר. הטמפרטורות יורדות ל-10-5 מעלות צלזיוס. כמות משקעים: כ-60 מ"מ בחודש.
האקלים ברכס הפירנאים: הטמפרטורות בפירנאים נמוכות בכ-12-10 מעלות לעומת אלה של מדריד (בכל עונה בהתאמה). עיקר הגשמים יורדים בחודשים אוקטובר-מאי, עם כמות משקעים הולכת וגוברת בחלק המערבי של ההרים בשל קרבתם לאוקיינוס האטלנטי.
האקלים באיים הקנריים: בשל קרבתם של האיים הקנריים לקו המשווה האקלים בהם הוא סוב-טרופי עם טמפרטורות ממוצעות של 30-22 מעלות צלזיוס כל השנה. השנה נחלקת לעונה רטובה (נובמבר-אפריל) ולעונה יבשה (מאי-אוקטובר).
שינויים במזג האוויר: הקפידו להתעדכן לגבי מזג האוויר. שינויים במזג האוויר עשויים להתרחש במהירות והטמפרטורות עלולות לעלות או לצנוח בתוך זמן קצר.

שעה

השעה בספרד

אזורי זמן: לספרד שני אזורי זמן:
▪ ביבשת ובאיים הבלאריים: שעון ישראל פחות שעה (GMT+1).
▪ באיים הקנריים: שעון ישראל פחות שעתיים (GMT+0).
שעון קיץ: ספרד עוברת לשעון קיץ בסוף מרץ וחוזרת לשעון חורף בסוף אוקטובר. בשל ההבדלים הנהוגים במועדי שעון הקיץ בין ספרד לישראל ייתכנו (בסמוך להתחלה ולסיום של שעון הקיץ) הבדלים של פלוס-מינוס שעה מהפרשי השעות שצוינו לעיל.

כסף

כסף בספרד

המטבע בספרד: אירו (Euro).
הוצאות צפויות במהלך הטיול: הערכת ההוצאות הצפויות בטיול תימסר בעת פגישת התדרוך.
החזקת הכסף: אנחנו ממליצים להצטייד בשני אמצעי תשלום – מזומן וכרטיס אשראי:
▪ אירו מזומן: מומלץ להצטייד מראש בשטרות של אירו. לתשומת לבכם: האירופאים אינם ששים לקבל תשלום בשטרות של 500 אירו. מומלץ להימנע משימוש בשטרות מסוג זה.
▪ כרטיס אשראי: אפשר להשתמש בכרטיסי אשראי לכל הוצאה בטיול. ניתן להשתמש בכרטיס האשראי גם למשיכת מזומנים מכספומטים. הכספומטים נפוצים בעיקר בערים הגדולות.

אוכל ושתייה

אוכל ושתייה בספרד

מים: אפשר לשתות מי ברז בספרד בלי חשש.
ארוחות בטיול לספרד: האוכל בספרד טעים. המטבח הספרדי עושה שימוש נרחב בבשר חזיר ובפירות ים.
▪ ארוחות בוקר: אנו נוהגים לאכול את ארוחות הבוקר במלונות. הארוחות הן מסוג בופה, אם כי הספרדים ממעטים להגיש ירקות טריים וביצים (למעט ביצים קשות).
▪ ארוחות צהריים: אנחנו נוהגים לאכול ארוחות קלות במזנונים מהירים, במסעדות מקומיות או במרכולים – בהתאם לתכנית הטיול בכל יום.
▪ ארוחות ערב: אנחנו נוהגים לאכול במסעדות מקומיות או במלונות. לידיעתכם, הספרדים נוהגים לאכול בשעות הערב המאוחרות.
מזון צמחוני: בארוחות המוגשות במהלך הטיול תוכלו לבחור בין אוכל רגיל לבין אוכל צמחוני.
מזון מיוחד בטיול לספרד: מטיילים שלהם צורכי תזונה מיוחדים (כגון מזון ללא גלוטן, דל סוכר, מזון מיוחד לבעלי אלרגיות וכדומה), מתבקשים ליידע אותנו בעת ההרשמה. בקשתם תועבר לספקי השירותים השונים, אך החברה אינה מתחייבת שהמטייל אכן יקבל מזון המותאם לצרכיו. על מטיילים אלה להצטייד מראש במזון המתאים לצורכיהם המיוחדים למשך כל ימי הטיול.
מזון כשר: ארוחות כשרות יוגשו רק בטיולים שמיועדים מלכתחילה לשומרי מסורת. במקרה כזה בתנאי הטיול יצוין במפורש שהארוחות מותאמות לשומרי כשרות. מטיילים שומרי כשרות שנוסעים בטיולים שבהם אין סידורים מתאימים יוכלו להזמין מזון צמחוני.

מלונות

מלונות בספרד

סבלות במלונות: במלונות רבים אין שירותי סבלות. מומלץ להשתמש במזוודה בעלת גלגלים, ולהעלות אותה או להורידה בכוחות עצמכם. ברוב המלונות יש מעליות המקלות על העלאת והורדת המזוודה בין הקומות השונות.
מיזוג אוויר במלונות: במלונות רבים בספרד מערכת מיזוג האוויר בחדרים אינה פועלת מחוץ לעונה החמה.
חדרים זוגיים: ברוב החדרים הזוגיים בספרד יש שתי מיטות, ולא מיטה זוגית גדולה.
חדר ליחיד: בחלק מהמלונות החדר ליחיד הוא קטן ומוצעת בו מיטת יחיד.

טיסות

טיסות לספרד

כרטיסי טיסה: פרטים מלאים לגבי הטיסות (מספרי טיסות, שעות, מועדים ומסלולים) יימסרו בעת פגישת התדרוך שתתקיים לפני היציאה לטיול. כרטיסי הטיסה יימסרו לכם בדוא"ל סמוך למועד היציאה.
כבודה בטיסות הבינלאומיות והפנימיות: ברוב הטיסות הבינלאומיות והפנימיות מותר לנוסע במחלקת תיירים למסור מזוודה אחת שמשקלה אינו עולה על 20 ק"ג. כל חריגה במשקל או במספר התיקים מחייבת תשלום נוסף. אנא תכננו את משקל הכבודה שלכם בהתאם.

תקשורת

תקשורת בספרד

קידומת בינלאומית: הקידומת של ספרד היא 34.
טלפונים במלונות: בעת פגישת התדרוך שתתקיים לקראת הנסיעה תימסר למטיילים רשימת טלפונים ופקסים במלונות שבהם נתארח. מומלץ להשאיר את הרשימה אצל קרוביכם בארץ כדי שיוכלו להתקשר אליכם במהלך הטיול.
טלפונים סלולריים: מומלץ לרכוש מראש חבילת שיחות ומסרונים דרך חברת הסלולר שלכם.
Wi-Fi: הנגישות ל-Wi-Fi בספרד נפוצה למדי. בתי קפה, מסעדות ומלונות מציעים כיום גלישה חינם ללקוחותיהם. המלונות מאפשרים גלישה בלי תשלום גם באזור הלובי וגם בחדרים.
גלישה באמצעות הרשת הסלולרית: הגלישה דרך הרשת הסלולרית היא בתשלום. אם אתם מתכוונים לגלוש דרך הרשת הסלולרית עליכם לרכוש מראש דרך חברת הסלולר שלכם חבילת גלישה. אם תעדיפו להימנע מגלישה מקרית בתשלום – תאמו עם חברת הסלולר חסימת גלישה לפרק הזמן שתשהו בחו"ל.

צילום

צילום בספרד

בעיקרון אפשר לצלם כמעט בכל מקום. עם זאת, באתרים רבים מופיעות הנחיות משולטות בנוגע לצילום, שלעתים אוסרות על שימוש בפלאש ולעתים אוסרות על צילום בכלל. יש לכבד זאת. אם יש ספק לגבי הרשות לצלם – אנא בדקו זאת עם בעלי התפקיד במקום.

חשמל

חשמל בספרד

220 וולט, השקעים הם על פי התקן האירופי (שני פינים עגולים עבים או דקים).

המלצות להתנהגות

המלצות להתנהגות בספרד

להלן כמה כללים להתנהגות שאנו ממליצים לאמץ מתוך כבוד למארחים ומתוך רצון לחוות טוב יותר את אורח החיים בספרד.
ביקור בכנסיות: בביקור בכנסייה או במנזר יש להימנע מלבוש חשוף. אם אתם נקלעים לכנסייה בשעת מיסה, נהגו בכבוד באירוע. אל תשוטטו ואל תצלמו. התנהגות כ"תייר" בזמן תפילה נחשבת לבוטה.
רישום במלונות: מלונות חייבים למסור לרשויות את פרטי הדרכון של כל אורחיהם. בעת הכניסה למלון תידרשו להציג את הדרכונים ולמלא טפסים. עליכם להמתין בלובי עד להחזרת הדרכונים מפקידי הקבלה.
במסעדות: קריאה לאנשי שירות בנקישה באצבעות או בצעקה נחשבת לגסות רוח ועלולה לגרור התעלמות.
טיפים: נהוג לתת טיפים לסבלים (כ-2 אירו לכל מזוודה), לחדרנים (כ-1 אירו ליום), למלצרים (כ-5% ממחיר הארוחה, ותוספת אם תרצו להודות על שירות טוב) ולנהגי מוניות (טיפ קטן של עיגול הסכום כלפי מעלה).
לבוש באתרי נופש: בגדי הים נועדו רק לשימוש בחוף הים. תיירים שמסתובבים ברחובות כשהם לבושים רק בבגדי-ים צפויים לקנסות.

מצבי חירום

מצבי חירום בספרד

כיצד לפעול במצבי חירום: בכל מקרה חירום עליכם להיעזר קודם כל במדריך הטיול, במדריכים המקומיים או בנציגים שלנו. במקביל דווחו למשרדנו בדחיפות את פרטי המקרה כדי שנוכל לסייע מרחוק. אם מדובר בעניינים רפואיים או משפטיים חמורים יש לערב גם את שגרירות ישראל הקרובה.
טלפונים בחירום: מספר הטלפון לשירותי חירום בספרד הוא 112. אפשר לצלצל 091 למשטרה ו-061 למקרה חירום רפואי.
מרכז מצב במשרד החוץ: מרכז המצב של משרד החוץ משמש כמרכז שליטה, דיווח ותיאום במצבי שגרה וחירום. מרכז המצב מאויש תמיד ומסוגל לתת מענה ראשוני לפניות.
טלפון: 972-2-5303155, פקס: 972-2-5303896, דוא"ל: matzav@mfa.gov.il.

עיר האמנויות והמדעים בוולנסיה, ספרד

חולם בספרדית, בונה בבינלאומית

האדריכל הספרדי סנטיאגו קלטראווה העניק לעיר הולדתו ולנסיה כמה מבנים מונומנטליים. עבודותיו יוצאות הדופן פזורות ברחבי העולם, וגם בישראל

מאת: תמר שנקר | פורסם ב-02 באוגוסט 2016

בלב העיר ולנסיה, העיר השלישית בגודלה בספרד, הנמצאת באנדלוסיה, נמצא מתחם המכונה עיר האמנויות והמדעים (Ciudad de las Artes y las Ciencias). המתחם המוקדש למדע ולאמנויות ה...