חיסונים ולשכות בריאות

על פי הוראת ייחוד העיסוק בפקודת הרופאים, אנו מנועים מלתת הנחיות למטיילים לגבי בריאות וחיסונים. בנושאים אלה עליכם לפנות ללשכות הבריאות האזוריות או למרפאות המטיילים.
 
לידיעתכם, האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות מפרסם קובץ הנחיות לגבי חיסונים בשם "תדרוך למרפאות ליוצאים לחו"ל". התדרוך מפרט את רשימת החיסונים המומלצים לביקור בכל ארץ בעולם על פי ניתוח גורמי התחלואה אפשריים, ובהבחנה לפי משך הטיולים ורמת החשיפה. ההחלטה על מתן חיסון, על השלמת חיסונים ועל טיפול מונע ניתנת לכל אדם באופן אישי במרפאות המטיילים ובלשכות הבריאות האזוריות. לצפיה בתדרוך לחצו על הקישור הבא:
 
בתדריך זה משרד הבריאות מפרסם גם סייגים לחיסון על פי גיל, מצב רפואי והיסטוריית חיסונים. כך, למשל, הם ממליצים לעתים שלא לחסן נשים בהיריון, או אנשים מתחת לסף גיל מסוים או מעל סף גיל מסוים – הכול לפי אופיו של החיסון ורמת הסיכון הכרוכה בקבלת החיסון עצמו. מטיילים יכולים למצוא עצמם, מחד גיסא, נדרשים לחיסון כלשהו, ומאידך גיסא מנועים מלקבלו מחמת גילם, מצבם הרפואי או ההיסטוריה החיסונית שלהם. במקרה כזה הם ייאלצו לבחור בין ביטול נסיעתם לנסיעה לטיול בלי להתחסן, חרף הסיכון הכרוך בכך.
 
לאור זאת אנחנו ממליצים לכל מטייל לבדוק עם גורמים רפואיים מוסמכים את סוגיית החיסונים הנדרשים לו ואם חלות עליו הגבלות לקבלתם עוד בטרם ההרשמה לטיול.
 
זאת ועוד, המלצת משרד הבריאות היא להתייעץ ולהתחסן 6-4 שבועות לפני מועד הנסיעה. יוצא מכך, שמטייל שנרשם לטיול מאוחר ממועד זה לא יספיק להתייעץ בזמן או שהחיסונים שיקבל לא יגיעו לאפקטיביות מלאה טרם נסיעתו.

להלן רשימת לשכות הבריאות האזוריות הפרוסות ברחבי הארץ. בכל המרפאות (למעט המרפאה באסף הרופא, בבית החולים בילינסון ובבית החולים רמב"ם) יש לתאם את הביקור מראש ב"קול הבריאות": 5400*, או 08-6241010.
 
צפת - רח' החלוץ 100
עכו - רח' נוי דוד 17, ​קומת קרקע, חדר 13
טבריה - רחוב אלחדיף 40
נצרת - רח' 1100 בניין 1
עפולה - רח' ירושלים 4, חדר 1
חיפה - שדרות הפלי"ם 15 א, קריית הממשלה, קומה 18
חיפה - בית חולים רמב"ם, 04-7772360
חדרה - רח' הלל יפה 13, קומה 5
נתניה - רח' רותם 129
פתח תקוה - תחנה לבריאות המשפחה, רח' אחד העם 33
פתח תקוה - בית חולים בילינסון, 03-9378215
ראשון לציון/ באר יעקב - המרכז הרפואי  אסף הרופא, 08-9779610
רמלה - רח' מס דני 3
רחובות - רח' אופנהיימר 10, קומה 4,  חדר 420, פארק המדע
תל אביב - רח' הארבעה 12, קומה 1, חדר 103
ירושלים - רח' יפו 86
אשקלון - המרכז הרפואי ע"ש ברזילי,  רח' ההסתדרות 3
אילת - הקניון האדום, המרכז העירוני