דרכונים

דרכונים

תוקף דרכון: יש להצטייד בדרכון שתוקפו לפחות ל-6 חודשים לפני מועד הכניסה לפיליפינים.
עמודים ריקים בדרכון: יש לוודא שיש לכם לפחות 2 עמודים ריקים בדרכון.

אשרות כניסה

אשרות כניסה לפיליפינים

אשרת כניסה לבעלי דרכון ישראלי: מטיילים הנושאים דרכון ישראלי אינם נדרשים להצטייד באשרת כניסה לפיליפינים. אישור כניסה ל-59 ימים יונפק בלי תשלום בעת הכניסה לפיליפינים.
אשרות למטיילים בעלי דרכונים זרים: מטיילים המתכוונים להיכנס לפיליפינים עם דרכון לא ישראלי צריכים לברר אם עליהם להנפיק אשרה על פי לאומיות הדרכון. אנא ידעו אותנו על כך בעת ההרשמה, ונסייע לכם בבירור הנושא.

בריאות וחיסונים

בריאות וחיסונים בטיול לפיליפינים

אנו מנועים מלתת הנחיות למטיילים לגבי בריאות וחיסונים. בנושאים אלה אנא פנו לאתר משרד הבריאות, ללשכות הבריאות האזוריות או למרפאות המטיילים.
התייעצות עם גורמים מוסמכים: משרד הבריאות מפרסם את רשימת החיסונים הנדרשת לכל מקום, ובצדה - סייגים לחיסון על פי גיל, מצב רפואי והיסטוריית חיסונים. מטיילים יכולים למצוא עצמם מצד אחד נדרשים לחיסון כלשהו, ומן הצד האחר מנועים מלקבלו מחמת גילם, מצבם הרפואי או ההיסטוריה החיסונית שלהם. במקרה כזה הם ייאלצו לבחור בין ביטול נסיעתם ובין נסיעה לטיול בלי להתחסן חרף הסיכון הכרוך בכך. לאור זאת אנו ממליצים לכל מטייל לבדוק עם גורמים רפואיים מוסמכים את סוגיית החיסונים הנדרשים לו ואם חלות עליו הגבלות לקבלתם - עוד בטרם ההרשמה לטיול.
הרשמה מאוחרת: המלצת משרד הבריאות היא להתייעץ ולהתחסן 6-4 שבועות לפני מועד הנסיעה. מטיילים שנרשמים לטיול לאחר מועד זה חייבים להביא בחשבון שהם לא יספיקו להתייעץ בזמן או שהחיסונים שיקבלו לא יגיעו לאפקטיביות מלאה טרם נסיעתם.
למידע נוסף: יש להיכנס לדף חיסונים ולשכות בריאות.

ביטחון אישי

ביטחון אישי בפיליפינים

פיליפינים היא מדינה ידידותית לישראלים. עם זאת על המטיילים להביא בחשבון שפיליפינים הייתה בשנים האחרונות יעד להתקפות טרור מרובות והיו מקרים שתיירים נחטפו על ידי ארגוני טרור. עניין זה דורש תשומת לב וזהירות מרובה.
ביקור באיים Camiguin, Dinagat ו-Siargao: נכון למועד הכנת דף מידע זה אין בעיה לבקר באיים אלה אך יש להתעדכן לפני היציאה אליהם ולבדוק את המצב הביטחוני.
מצב חירום לאומי: פיליפינים הכריזה על מצב חירום לאומי בכל הנוגע לפשיעה. עליכם להתאזר בסבלנות, להיות ערוכים לבדיקות פתע במחסומים, לשאת עליכם את דרכונכם במשך כל תקופת הביקור בפיליפינים ולהציגו לרשויות המוסמכות בעת הצורך.
אזהרת מסע חמורה לביקור בדרום פיליפינים: נכון למועד כתיבת מידע קיימת אזהרת מסע בדרגה המחמירה ביותר (איום קונקרטי גבוה מאוד) על ביקור באי מינדנאו ובקבוצת איי סולו שבדרום פיליפינים. באי מינדנאו מתקיים משטר צבאי וכוחות הביטחון רשאים להטיל עוצר בכל רגע נתון ולעצור כל אדם ללא משפט.
אזהרה לגבי ביקור בדרום האי סבו: אנחנו ממליצים שלא לטייל בחלק הדרומי של האי סבו (מהעיירות Dalaguete ו-Badian ודרומה) בשל סיכוני טרור.
אזהרה לגבי ביקור במנילה: בשנים האחרונות העיר מנילה הייתה יעד לתקיפות טרור מרובות. על המטיילים לנקוט צעדי ערנות וזהירות מתאימים.
פיראטיות ימית בים סולו: פיליפינים היא יעד לפיראטיות ימית, בעיקר בים סולו. בכמה מהמקרים ההתקפה על הספינות הייתה כרוכה גם בשוד מזוין ובחטיפת נוסעים.
מעבורות ימיות: יש להשתדל להימנע ככל האפשר משיט במעבורות לנוכח השיעור הגבוה של תאונות וטביעות הנגרמות בשל עומס יתר ומחסור חמור בציוד הצלה.
גניבה וכייסות: שיעור הפשיעה בפיליפינים הוא גבוה. הכייסים פועלים בעיקר בתחבורה הציבורית ובמקומות הומי אדם. מומלץ לוותר על ענידת שעונים יקרי ערך ותכשיטים, ולהצניע מצלמות, סמארטפונים ומחשבים ניידים. יש לשמור על ערנות ולהקפיד על נשיאת הדרכון, הכסף ושאר מסמכי הנסיעה בצמוד לגוף ובהשגחה מתמדת.
הפגנות: הפגנות פוליטיות עלולות להידרדר לאלימות. עליכם לשמור מרחק מכל הפגנה. לידיעתכם, משרד הפנים הפיליפיני אוסר על אזרחים זרים להשתתף בהפגנות בפיליפינים.
נהיגה בפיליפינים: אנחנו ממליצים שלא לנהוג בפיליפינים. שיעור תאונות הדרכים, בעיקר בשעות הלילה, הוא גבוה.
נהיגה בכלי רכב דו-גלגליים בפיליפינים: תיירים רבים שוכרים קטנועים או אופנועים וחלקם מעורבים גם בתאונות דרכים. אנחנו ממליצים בתוקף להימנע משכירת קטנועים או אופנועים, אלא אם מתקיימים 5 תנאים: א. לנהג ניסיון רב בנהיגה בכלי רכב דו-גלגליים; ב. אתם מצוידים בקסדות מתאימות (קיימת חובת חבישת קסדה בפיליפינים); ג. הביטוח הרפואי שלכם מכסה נהיגה ברכב דו-גלגלי; ד. הנהג מצויד ברישיון נהיגה ישראלי ובינלאומי; ה. הקטנוע או האופנוע מצויד בביטוח צד ג'.

מזג אוויר

מזג אוויר בפיליפינים

אקלים: האקלים בפיליפינים הוא מונסוני-טרופי. הטמפרטורות יציבות ברוב חודשי השנה. ההבדל העיקרי בין העונות הוא ההבחנה בין העונה היבשה לרטובה. גורם אחר המשפיע על הטמפרטורות הוא הגובה מעל פני הים, המבדיל בין אזורים נמוכים וחמים לגבוהים וקרירים. הטמפרטורות בגובה פני הים הן סביב 30 מעלות צלזיוס, והן יורדות ל-28 מעלות צלזיוס בגבהים של 700-600 מטר מעל פני הים.
טייפונים: פיליפינים סובלת משיעור גבוה של סופות טייפון (כ-20 סופות בשנה). עונת הטייפונים היא בחודשים יוני עד תחילת דצמבר.
העונות המומלצות לטיולים: העונה המתאימה ביותר לטיול בפיליפינים היא העונה היבשה (בחודשים דצמבר–אפריל).
מזג אוויר במנילה: האקלים במנילה הוא טרופי. הטמפרטורות יציבות ברוב חודשי השנה, וההבדל העיקרי בין העונות הוא הגשם. השנה מחולקת לשתי עונות בלבד:
▪ העונה הרטובה (סוף מאי–סוף נובמבר): הגשמים מופיעים בתחילת מאי ונמשכים עד סוף חודש נובמבר. בשיאם (בחודשים יולי–אוגוסט) יורדים בממוצע כ-500 מ"מ גשם בחודש. הטמפרטורות יציבות למדי, והן עומדות על 32 מעלות צלזיוס בחודש מאי ויורדות לסביבות 30 מעלות צלזיוס בשאר חודשי העונה.
▪ העונה היבשה (דצמבר–אפריל): עונה יבשה ונוחה. הגשמים נפסקים כמעט לגמרי והטמפרטורות יורדות מעט לסביבות 28–30 מעלות צלזיוס. לקראת סוף העונה הטמפרטורות עולות לסביבות 32 מעלות צלזיוס.

שעון

השעה בפיליפינים

אזורי זמן בפיליפינים: השעה אחידה בכל רחבי פיליפינים.
שעון קיץ בפיליפינים: פיליפינים אינה מנהיגה שעון קיץ.
הפרשי שעות בין ישראל לפיליפינים: השעה בפיליפינים מקדימה את השעה בישראל ב-6 שעות (GMT+8). בתקופת שעון הקיץ בישראל הפרש השעות מצטמצם בשעה, והוא עומד על שעון ישראל ועוד 5 שעות.

כסף

כסף בפיליפינים

המטבע בפיליפינים: פסו פיליפיני (Philippino Peso). שערי המטבע משתנים לעיתים תכופות ועדכונם יימסר בעת פגישת התדרוך שתיערך לפני היציאה לטיול.
הכנסת פסו פיליפיני לפיליפינים: רשויות המכס מתירות הכנסת מטבע מקומי (פסו פיליפיני) עד לסכום מקסימלי של 50,000 פסו. אם בכוונתכם להכניס סכום גבוה יותר של מטבע מקומי עליכם להצטייד באישור מתאים מהבנק המרכזי של הפיליפינים ולהציגו בעת הכניסה לפיליפינים.
הוצאות צפויות במהלך הטיול: הערכת ההוצאות הצפויות בטיול תימסר בעת פגישת התדרוך.
החזקת הכסף: מומלץ להצטייד בדולרים אמריקאיים. יש להצטייד בשטרות מהסוג החדש. אי אפשר להחליף שטרות קרועים, מקושקשים, מסומנים או ישנים.
כרטיס אשראי: כרטיס אשראי נהיים בהדרגה נפוצים יותר ויותר. עם זאת אין להסתמך על שימוש בכרטיסי אשראי מחוץ לערים הגדולות ולאזורי התיירות המוכרים.
משיכה מכספומטים: כספומטים הולכים ונהיים נפוצים בערים הגדולות ובאזורי התיירות המוכרים. עם זאת אין להסתמך על משיכת מזומן מכספומטים מחוץ לערים הגדולות. מומלץ למשוך כסף אך ורק מכספומטים השייכים לבנקים.

אוכל ושתייה

אוכל ושתייה בפיליפינים

מים: יש להימנע לגמרי משתיית מי ברז. בעת שתיית משקאות קרים מומלץ להימנע מהוספת קרח. אפשר לשתות כל משקה שהורתח (כגון תה).
ארוחות בטיול לפיליפינים: המטבח הפיליפיני אינו נחשב לאחד המטבחים הטובים באסיה, אף שהאוכל בהחלט טעים. הבסיס לכל ארוחה הוא אורז ולצדו ירקות מבושלים, עוף, דגים, פירות ים ועוד.
▪ ארוחות בוקר: אנו נוהגים לאכול את ארוחות הבוקר במלונות. הארוחות הן מסוג בופה. המבחר גדול, אם כי היצע הירקות הוא דל (מוגשים יותר פירות מאשר ירקות) והיצע מוצרי החלב דל.
▪ ארוחות צהריים: אנו נוהגים לאכול ארוחות קלות במסעדות מקומיות בצדי הדרך.
▪ ארוחות ערב: אנחנו נוהגים לאכול במסעדות מקומיות או במלונות. במסעדות האוכל הוא בהגשה לשולחן ובמלונות בסגנון מזנון בופה.
אוכל רחוב בפיליפינים: הקפידו לאכול במקומות שבהם האוכל נעשה במקום, ורצוי אפילו לנגד עיניכם, מחומרי גלם טריים.
מזון צמחוני: בארוחות המוגשות במהלך הטיול תוכלו לבחור בין אוכל רגיל לאוכל צמחוני.
מזון מיוחד בטיול לפיליפינים: מטיילים שלהם צורכי תזונה מיוחדים (כגון מזון ללא גלוטן, דל סוכר, מזון מיוחד לבעלי אלרגיות וכדומה), מתבקשים ליידע אותנו בעת ההרשמה. בקשתם תועבר לספקי השירותים השונים, אך החברה אינה מתחייבת שהמטייל אכן יקבל מזון המותאם לצרכיו. על מטיילים אלה להצטייד מראש במזון המתאים לצורכיהם המיוחדים למשך כל ימי הטיול.
מזון כשר: ארוחות כשרות יוגשו רק בטיולים שמיועדים מלכתחילה לשומרי מסורת. במקרה כזה בתנאי הטיול יצוין במפורש שהארוחות מותאמות לשומרי כשרות. מטיילים שומרי כשרות שנוסעים בטיולים שבהם אין סידורים מתאימים יוכלו להזמין מזון צמחוני.

מלונות

מלונות בפיליפינים

פיליפינים מציעה מבחר רחב של מלונות מודרניים, המצוידים בכל אביזר מודרני שמוכר ממלונות אחרים בעולם, והם מציעים מבחר שירותים כדוגמת ספא, חדר כושר, בריכת שחייה, שירות חדרים 24/7 ועוד – כמקובל בכל רחבי העולם.

טיסות

טיסות בפיליפינים

כרטיסי טיסה: פרטים מלאים לגבי הטיסות (מספרי טיסות, שעות, מועדים ומסלולים) יימסרו בעת פגישת התדרוך שתתקיים לפני היציאה לטיול. כרטיסי הטיסה יימסרו לכם בדוא"ל סמוך למועד היציאה.
הושבה בטיסות הבינלאומיות: מטיילים שטיסותיהם הוזמנו בטיסות אישיות רשאים בדרך כלל (על פי מדיניות חברת התעופה) לבחור את מקומות ההושבה במטוס. לעומתם, רוב חברות התעופה אינן מאפשרות למטיילים בכרטוס קבוצתי לבצע מראש הושבה במטוס. אנו נשתדל לעזור כמיטב יכולתנו, אבל עליכם להיות ערוכים לאפשרות שהקצאת המושבים תיעשה רק בעת הנפקת כרטיס העלייה למטוס.
כבודה בטיסות הבינלאומיות והפנימיות: ברוב הטיסות הבינלאומיות והפנימיות מותר לנוסע במחלקת תיירים למסור מזוודה אחת שמשקלה אינו עולה על 20 ק"ג. כל חריגה במשקל התיקים או במספרם מחייבת תשלום נוסף. אנא תכננו את משקל הכבודה שלכם בהתאם.
נתיבי טיסה: טיסות המבוצעות על ידי חברות ישראליות עוברות בנתיבים ביטחוניים. לא כך קורה בהכרח בטיסות של חברות זרות. מטיילים שסוגיית הנתיב חשובה להם מתבקשים לבדוק אתנו את נתיבי הטיסה עוד בטרם הרשמתם לטיול.

תקשורת

תקשורת בפיליפינים

קידומת בינלאומית: הקידומת של פיליפינים היא 63.
טלפונים במלונות: בעת פגישת התדרוך שתתקיים לקראת הנסיעה תימסר למטיילים רשימת טלפונים ופקסים במלונות שבהם נתארח. מומלץ להשאיר את הרשימה אצל קרוביכם בארץ כדי שיוכלו להתקשר אליכם במהלך הטיול.
טלפונים סלולריים: רשת הסלולר פרושה ברוב חבלי הארץ בפיליפינים למעט אזורים נידחים ודלילי אוכלוסין. מומלץ לרכוש חבילת שיחות ומסרונים דרך חברת הסלולר שלכם.
Wi-Fi: הנגישות ל-Wi-Fi בפיליפינים נעשית בהדרגה נפוצה יותר ויותר. מסעדות ומלונות מציעים כיום גלישה חינם ללקוחותיהם. במלונות הגלישה היא בקומת הלובי. הגלישה בחדרי המלון בחלק מהמלונות היא חינם, ובאחרים בתשלום.
גלישה באמצעות Wi-Fi או באמצעות הרשת הסלולרית: בעוד הגלישה דרך Wi-Fi היא בחינם, הגלישה דרך הרשת הסלולרית נעשית בתשלום. אם אתם מתכוונים לגלוש דרך הרשת הסלולרית עליכם לרכוש מראש דרך חברת הסלולר שלכם חבילת גלישה. לחלופין, אם אתם רוצים להימנע מגלישה מקרית בתשלום עליכם לתאם עם חברת הסלולר חסימת גלישה לפרק הזמן שאתם שוהים בחו"ל.

צילום

צילום בפיליפינים

בעיקרון אפשר לצלם כמעט בכל מקום. עם זאת, באתרים רבים מופיעות הנחיות משולטות בנוגע לצילום, שלעיתים אוסרות על שימוש בפלאש ולעיתים אוסרות על צילום בכלל. יש לכבד זאת. אם יש ספק לגבי הרשות לצלם – אנא בדקו זאת עם בעלי התפקיד במקום.
צילום מתקנים רגישים: יש להימנע בתוקף מצילום מתקנים רגישים כגון מוסדות ממשלתיים, מחנות צבא, שדות תעופה, תחנות גבול, סכרים, גשרים, אנשי צבא ומשטרה וכדומה.

חשמל

חשמל בפיליפינים

החשמל בפיליפינים: 220 וולט.
שקעי החשמל בפיליפינים: שקעי החשמל הם משני סוגים: האחד בעל שני פינים שטוחים, כמו שקעים אמריקאיים, אבל מותאמים ל-220 וולט. בנוסף אפשר למצוא גם שקעים על פי התקן האירופי – שני פינים עגולים רגילים. מומלץ להצטייד במתאם לשקע אמריקאי (2 פינים שטוחים).

המלצות להתנהגות

המלצות להתנהגות בפיליפינים

קוד ההתנהגות הפיליפיני שונה מזה הישראלי. להלן כמה כללים להתנהגות שמן הראוי לאמץ מתוך כבוד למארחים וגם כדי לחוות טוב יותר את אורח החיים בפיליפינים.
קוד לבוש בכנסיות: בעת ביקור בכנסיות מטיילים נדרשים להתלבש בלבוש צנוע. לבוש חושפני (מכנסיים קצרים או כתפיים גלויות – אצל גברים ונשים כאחד) נחשב כלבוש שאינו הולם את קדושת המקום.

מצבי חירום

מצבי חירום בפיליפינים

פגעי טבע בפיליפינים: פיליפינים חשופה למגוון סיכונים של פגעי טבע, ובהם רעידות אדמה, התפרצויות וולקניות, טייפונים, שיטפונות פתע והתמוטטות סלעים. הרשות המטאורולוגית הפיליפינית עוקבת אחר מוקדי הסיכון ובמידת הצורך משדרת אזהרות בכל אמצעי התקשורת. במקרה של התראה יש לפעול לפי הנחיות הרשויות המקומיות. עם זאת ראוי לציין, בצער, שרשויות ההצלה בפיליפינים אינן מצליחות להתמודד עם אסונות בקנה מידה גדול, בשל היעדר תשתיות מתאימות וקשיים בניהול מבצעי הצלה מורכבים.
▪ רעידות אדמה: פיליפינים ממוקמת באזור פעיל מאוד מבחינה סיסמית, ורעידות אדמה הן עניין יומיומי. בכל חדר במלון תמצאו הוראות להתנהגות במקרה של רעידת אדמה.
▪ הרי געש: בפיליפינים יש עשרות הרי געש פעילים הנתונים במעקב מתמיד.
▪ טייפונים: עונת הטייפונים היא בעיקר בחודשים יוני–דצמבר.
▪ שיטפונות פתע והתמוטטויות בוץ וסלעים: בעונת הגשם קיימת סכנה, במיוחד באזורים ההרריים, של שיטפונות פתע והתמוטטויות בוץ וסלעים. כבישים עלולים להיחסם ואזורים שלמים יכולים להישאר מנותקים.
כיצד לפעול במצבי חירום: בכל מקרה חירום עליכם להיעזר קודם כל במדריך הטיול, במדריכים המקומיים או בנציגים שלנו. במקביל דווחו למשרדנו בדחיפות את פרטי המקרה כדי שנוכל לסייע מרחוק. אם מדובר בעניינים רפואיים או משפטיים חמורים יש לערב גם את שגרירות ישראל הקרובה.
הזעקת אמבולנסים: במקרה הצורך אפשר להזמין אמבולנס על ידי חיוג למספר 911.
בתי חולים: בתי החולים בפיליפינים, למעט בתי חולים פרטיים במנילה, אינם מצוידים במכשור רפואי מתקדם. במקרה הצורך מומלץ, לאחר קבלת עזרה ראשונה בבית חולים מקומי, להעביר את המאושפז בהקדם לבית חולים פרטי במנילה.
מרכז מצב במשרד החוץ: מרכז המצב של משרד החוץ משמש כמרכז שליטה, דיווח ותיאום במצבי שגרה וחירום. מרכז המצב מאויש תמיד ומסוגל לתת מענה ראשוני לפניות.
טלפון: 972-2-5303155, פקס: 972-2-5303896, דוא"ל: matzav@mfa.gov.il.