17 ימי טיול משבטי ההרים, דרך מרכז וייטנאם למקדשי אנגקור
מסע עומק ייחודי לווייטנאם וקמבודיה אל עומק התרבויות המקומיות ואל יופיו של הטבע, לצד המונומנטים האדירים מעשה ידי אדם.
מועד היציאה בהדרכת סטטוס
10/09/2024 אהד נבו יציאה מובטחת
פרטים נוספים
17 ימי טיול משבטי ההרים, דרך מרכז וייטנאם למקדשי אנגקור
יציאה מובטחת
17 ימי טיול משבטי ההרים, דרך מרכז וייטנאם למקדשי אנגקור
דרכונים

דרכונים

תוקף דרכון: יש להצטייד בדרכון שתוקפו לפחות ל-6 חודשים לפני מועד הכניסה לקמבודיה.
עמודים ריקים בדרכון: יש לוודא שיש לכם לפחות 2 עמודים ריקים בדרכון.

אשרת כניסה

אשרת כניסה לקמבודיה

אשרת כניסה לבעלי דרכון ישראלי: מטיילים הנושאים דרכון ישראלי אינם נדרשים להצטייד באשרת כניסה טרם נסיעתם לקמבודיה. אישור כניסה ל-30 יום יונפק בעת הכניסה לקמבודיה. עליכם להצטייד בדרכון ולשלם 30 דולר אמריקאי במזומן.
אשרות למטיילים בעלי דרכונים זרים: מטיילים המתכוונים להיכנס לקמבודיה עם דרכון לא ישראלי צריכים לברר אם עליהם להנפיק אשרה על פי לאומיות דרכונם. אנא ידעו אותנו על כך בעת ההרשמה ונסייע לכם בבירור הנושא.

בריאות וחיסונים

בריאות וחיסונים בטיול לקמבודיה

אנו מנועים מלתת הנחיות למטיילים לגבי בריאות וחיסונים. בנושאים אלה אנא פנו לאתר משרד הבריאות, ללשכות הבריאות האזוריות או למרפאות המטיילים.
התייעצות עם גורמים מוסמכים: משרד הבריאות מפרסם את רשימת החיסונים הנדרשת לכל מקום, ובצדה - סייגים לחיסון על פי גיל, מצב רפואי והיסטוריית חיסונים. מטיילים יכולים למצוא עצמם מצד אחד נדרשים לחיסון כלשהו, ומן הצד האחר מנועים מלקבלו מחמת גילם, מצבם הרפואי או ההיסטוריה החיסונית שלהם. במקרה כזה הם ייאלצו לבחור בין ביטול נסיעתם ובין נסיעה לטיול בלי להתחסן חרף הסיכון הכרוך בכך. לאור זאת אנו ממליצים לכל מטייל לבדוק עם גורמים רפואיים מוסמכים את סוגיית החיסונים הנדרשים לו ואם חלות עליו הגבלות לקבלתם - עוד בטרם ההרשמה לטיול.
הרשמה מאוחרת: המלצת משרד הבריאות היא להתייעץ ולהתחסן 6-4 שבועות לפני מועד הנסיעה. מטיילים שנרשמים לטיול לאחר מועד זה חייבים להביא בחשבון שהם לא יספיקו להתייעץ בזמן או שהחיסונים שיקבלו לא יגיעו לאפקטיביות מלאה טרם נסיעתם.
למידע נוסף: יש להיכנס לדף חיסונים ולשכות בריאות.

ביטחון אישי

ביטחון אישי בקמבודיה

ישראלים יכולים לטייל בקמבודיה בתחושת ביטחון גבוהה. עם זאת יש להימנע מטיולים בקרבת מתקנים צבאיים או בקרבת הגבולות שבין קמבודיה לשכנותיה ובאזורים החשודים כשדות מוקשים ישנים.
טיולים באזורים נידחים: אנחנו ממליצים בתוקף שלא לצאת לטיולים רגליים או רכובים באזורים נידחים, בכל מקום בקמבודיה, בלי ליווי של מדריך מקומי מוסמך. אנחנו ממליצים בתוקף שלא לטייל בקרבת מתקנים צבאיים, או ביישובים הסמוכים לגבולות שבין קמבודיה לשכנותיה בלי הצטיידות באישור בכתב מן המשטרה המקומית וליווי של מדריך מקומי מוסמך.
שדות מוקשים: חבלי ארץ מסוימים, בעיקר באזורי גבול, עדיין ממוקשים. יש לטייל באזורים אלו בליווי מדריך מוסמך.
גבול תאילנד-קמבודיה בסמוך למקדש Preah Vihear: במשך שנים התקיים סכסוך, שהידרדר גם לחילופי ירי בין הצבא התאילנדי לצבא הקמבודי, על השליטה במקדש Preah Vihear. בשנת 2013 בית המשפט הבינלאומי פסק שהמקדש שייך לקמבודיה, ואף על פי כן המתיחות באזור המקדש לא רפתה. אף שאין שום בעיה לבקר במקדש (מהצד הקמבודי), מומלץ, בעת הביקור במקום, לשמור על ערנות ולא להתקרב לקו הגבול.
הפגנות: הפגנות פוליטיות עלולות להידרדר לאלימות. עליכם לשמור מרחק מכל הפגנה.
גניבה וכייסות: תיירים נתקלים לעתים בבעיה של גניבה או כייסות. הכייסים פועלים בעיקר בתחבורה הציבורית. עיקר הגניבות מתרחשות באתרי תיירות כגון הטיילת לאורך הנהר בפנום פן, הרחובות הראשיים של סיהנוקוויל ובמסיבות חוף. אחת השיטות הבולטות היא חטיפת תיקים מהולכי רגל או מטיילים הנוסעים בטוקטוקים על ידי גנבים החולפים כשהם רכובים על גבי קטנוע. מומלץ להשאיר את החפצים יקרי הערך בכספת במלון, להשתמש בתיק גב ולא תיק צד, לשאת תיקי צד כשרצועתם מוצלבת על גופכם כשהתיק עצמו בצד המרוחק מן הכביש. מומלץ גם לוותר על ענידת שעונים יקרי ערך ותכשיטים, ולהצניע מצלמות, טלפונים ומחשבים ניידים. יש לשמור על ערנות ולהקפיד על נשיאת הדרכון, הכסף ושאר מסמכי הנסיעה בצמוד לגוף ובהשגחה מתמדת.
נשים המטיילות בגפן: קיימים דיווחים על הטרדה מינית של מטיילות בעיקר באזורי הבילוי והברים של סיאם ריפ וסיהנוקוויל. יש לשמור על ערנות רבה ולהימנע ככל האפשר מהליכה לבד בסמטאות ריקות מאדם ובמקומות חשוכים.
נסיעה במונית-אופנוע (Motodop): :נסיעה במונית-אופנוע אינה מומלצת ואפילו יכולה להיות מסוכנת, בשל תחזוקה גרועה של האופנועים, ונורמות נהיגה בעייתיות. בנוסף אתם מסתכנים בחטיפות תיקים (ראו סעיף גנבה וכייסות לעיל).
נהיגה בקמבודיה: אנחנו ממליצים שלא לנהוג בקמבודיה כלל בעיקר מן הטעמים הבאים: ראשית, חל איסור לנהוג בקמבודיה בלי רישיון קמבודי. באפשרותכם להנפיק רישיון מקומי במשרד התחבורה הקמבודי. לצורך זה עליכם להצטייד ברישיון הישראלי וברישיון בינלאומי, אבל הטרחה הכרוכה בהנפקת הרישיון הופכת את כל התהליך ללא-כדאי. שנית, מצב הכבישים בקמבודיה ירוד ולא קיים שילוט מתאים להכוונת הנהיגה.
רכיבה בכלי רכב דו-גלגליים בקמבודיה: תיירים רבים שוכרים כלי רכב דו-גלגליים. אנחנו ממליצים בתוקף להימנע משכירת קטנועים או אופנועים, אלא אם מתקיימים 6 תנאים: א. הנהג מצויד ברישיון נהיגה ישראלי ורישיון בינלאומי. ב. הנהג מצויד גם ברישיון נהיגה קמבודי (ראו לעיל – "נהיגה בקמבודיה"). ג. לנהג ניסיון רב ברכיבה בכלי רכב דו-גלגליים. ד. אתם מצוידים בקסדות מתאימות (חבישת קסדה היא חובה בקמבודיה). ה. הביטוח הרפואי שלכם מכסה רכיבה ברכב דו-גלגלי. ו. הקטנוע או האופנוע מצויד בביטוח צד ג'.
אזהרות מסע: נכון למועד כתיבת מידע זה אין אזהרת מסע לקמבודיה. מידע מעודכן בנושא מופיע באתר המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה ובאתר במשרד החוץ.

מזג אוויר

מזג אוויר בקמבודיה

אקלים: האקלים בקמבודיה הוא טרופי וטרופי-למחצה. חם ולח בכל חודשי השנה, כשמידות החום אינן יורדות כמעט אף פעם מתחת ל-30 מעלות צלזיוס. האקלים מתחלק לשתי עונות בלבד – עונת החורף (בחודשים דצמבר–מרץ),שהיא חמה ויבשה, ועונת המונסון שהיא חמה וגשומה.
העונה המומלצת לטיולים: חודשים נובמבר–פברואר, שהם פחות חמים ופחות גשומים מיתר השנה.
מזג אוויר בפנום פן:
▪ מונסון (אפריל–אוקטובר): עונה חמה וגשומה. הטמפרטורות יציבות סביב 35 מעלות צלזיוס. הגשמים מתחילים לרדת בחודש אפריל, בכמות ממוצעת של כ-120 מ"מ בחודש, והם מתגברים מחודש לחודש עד לכמות ממוצעת של כ-320 מ"מ גשם בחודש אוקטובר.
▪ חורף (נובמבר–מרץ): עונה חמה ויבשה. הטמפרטורות יורדות לסביבות 30 מעלות צלזיוס. בתחילת העונה עדיין יורדים גשמים ספורים אך הם נפסקים לגמרי במהלך חודש נובמבר. הטמפרטורות יורדות לסביבות 30 מעלות צלזיוס. בחודש מרץ הטמפרטורות מתחילות לטפס ומתייצבות על סביבות 35 מעלות צלזיוס.

שעון

השעה בקמבודיה

אזורי זמן בקמבודיה: השעה אחידה בכל רחבי קמבודיה.
שעון קיץ בקמבודיה: קמבודיה אינה מנהיגה שעון קיץ.
הפרשי שעות בין ישראל לקמבודיה: השעה בקמבודיה מקדימה את השעה בישראל ב-5 שעות (GMT+7). בתקופת שעון הקיץ בישראל הפרש השעות מצטמצם בשעה, והוא עומד על שעון ישראל ועוד 4 שעות.

כסף

כסף בקמבודיה

המטבע בקמבודיה: ריאל (Riel). שערי המטבע משתנים לעתים תכופות ועדכונם יימסר בעת פגישת התדרוך שתיערך לפני היציאה לטיול.
הוצאות צפויות במהלך הטיול: הערכת ההוצאות הצפויות בטיול תימסר בעת פגישת התדרוך.
החזקת הכסף: מומלץ להצטייד בדולרים אמריקאיים. יש להצטייד בשטרות מהסוג החדש. אי אפשר להחליף שטרות קרועים, מקושקשים, מסומנים או ישנים.
תשלום בדולרים אמריקאיים: התשלום בשטרות של דולרים אמריקאיים נפוץ מאוד בקמבודיה ואפשר להשתמש בו במקום תשלום בריאלים.
החלפת כסף: להחלפת כסף יש להשתמש בשירותיהם של חלפני כספים מורשים (בשדה התעופה) או במלונות.
כרטיס אשראי: כרטיס אשראי נהיים בהדרגה נפוצים יותר ויותר באזורי התיירות המקובלים (פנום פן, סיאם ריפ, סיהנוקוויל). אין להסתמך על שימוש בכרטיסי אשראי מחוץ לערים הגדולות.
משיכה מכספומטים: כספומטים הולכים ונהיים נפוצים בערים הגדולות, אך הם לא קיימים בערי השדה ובאזורים פריפריאליים. במקומות שבהם יש כספומטים אפשר להשתמש רק בחלק מכרטיסי האשראי המקובלים (רשימת כרטיסי האשראי המקובלים והנדחים בכל מכשיר משתנה לפי קטגוריות שהבנקים בקמבודיה החליטו, כל בנק לעצמו). לאור זאת אנחנו ממליצים לא להסתמך על משיכת מזומן מכספומטים.

אוכל ושתייה

אוכל ושתייה בקמבודיה

מים: יש להימנע משתיית מי ברז. בעת שתיית משקאות קרים מומלץ להימנע מהוספת קרח. אפשר לשתות כל משקה שהורתח (כגון תה).
ארוחות בטיול לקמבודיה: המטבח הקמבודי משלב בין מטבח טרופי דרום-מזרח אסייתי ובין השפעות צרפתיות ותאיות. הקמבודים ממעטים להשתמש במוצרי חלב. הבסיס לכל ארוחה הוא אורז ולצדו ירקות מבושלים, עוף, דגים ועוד.
▪ ארוחות בוקר: אנו נוהגים לאכול את ארוחות הבוקר במלונות. הארוחות הן מסוג בופה. המבחר סביר אך כמעט בלי מוצרי חלב.
▪ ארוחות צהריים: אנחנו נוהגים לאכול ארוחות קלות במסעדות מקומיות בצדי הדרך. מומלץ לאכול אוכל מבושל ולהימנע מאכילת ירקות לא מבושלים.
▪ ארוחות ערב: אנחנו נוהגים לאכול במסעדות מקומיות או במלונות. במסעדות האוכל הוא בהגשה לשולחן ובמלונות בסגנון מזנון בופה.
אוכל רחוב בקמבודיה: אוכל הרחוב מיוצר בתנאים סניטריים ירודים. לאור זאת מומלץ להתאפק ולהימנע מאכילתו.
מזון צמחוני: בארוחות המוגשות במהלך הטיול תוכלו לבחור בין אוכל רגיל לאוכל צמחוני.
מזון מיוחד בטיול לקמבודיה: מטיילים שלהם צורכי תזונה מיוחדים (כגון מזון ללא גלוטן, דל סוכר, מזון מיוחד לבעלי אלרגיות וכדומה), מתבקשים ליידע אותנו בעת ההרשמה. בקשתם תועבר לספקי השירותים השונים, אך החברה אינה מתחייבת שהמטייל אכן יקבל מזון המותאם לצרכיו. על מטיילים אלה להצטייד מראש במזון המתאים לצורכיהם המיוחדים למשך כל ימי הטיול.
מזון כשר: ארוחות כשרות יוגשו רק בטיולים שמיועדים מלכתחילה לשומרי מסורת. במקרה כזה בתנאי הטיול יצוין במפורש שהארוחות מותאמות לשומרי כשרות. מטיילים שומרי כשרות שנוסעים בטיולים שבהם אין סידורים מתאימים יוכלו להזמין מזון צמחוני.

מלונות

מלונות בקמבודיה

הקמבודים מציעים מבחר רחב של מלונות מודרניים, המצוידים בכל אביזר מודרני שמוכר ממלונות אחרים בעולם, והם מציעים מבחר שירותים כדוגמת ספא, חדר כושר, בריכת שחייה, שירות חדרים 24/7 ועוד – כמקובל בכל רחבי העולם.

טיסות

טיסות לקמבודיה

כרטיסי טיסה: פרטים מלאים לגבי הטיסות (מספרי טיסות, שעות, מועדים ומסלולים) יימסרו בעת פגישת התדרוך שתתקיים לפני היציאה לטיול. כרטיסי הטיסה יימסרו לכם בדוא"ל סמוך למועד היציאה.
הושבה בטיסות הבינלאומיות: מטיילים שטיסותיהם הוזמנו בטיסות אישיות רשאים בדרך כלל (על פי מדיניות חברת התעופה) לבחור את מקומות ההושבה במטוס. לעומתם, רוב חברות התעופה אינן מאפשרות למטיילים בכרטוס קבוצתי לבצע מראש הושבה במטוס. אנו נשתדל לעזור כמיטב יכולתנו, אבל עליכם להיות ערוכים לאפשרות שהקצאת המושבים תיעשה רק בעת הנפקת כרטיס העלייה למטוס.
כבודה בטיסות הבינלאומיות והפנימיות: ברוב הטיסות הבינלאומיות והפנימיות מותר לנוסע במחלקת תיירים למסור מזוודה אחת שמשקלה אינו עולה על 20 ק"ג. כל חריגה במשקל או במספר התיקים מחייבת תשלום נוסף. אנא תכננו את משקל הכבודה שלכם בהתאם.
נתיבי טיסה: טיסות המבוצעות על ידי חברות ישראליות עוברות בנתיבים ביטחוניים. לא כך קורה בהכרח בטיסות של חברות זרות. מטיילים שסוגיית הנתיב חשובה להם מתבקשים לבדוק אתנו את נתיבי הטיסה עוד בטרם הרשמתם לטיול.

תקשורת

תקשורת בקמבודיה

קידומת בינלאומית: הקידומת של קמבודיה היא 855.
טלפונים במלונות: בעת פגישת התדרוך שתתקיים לקראת הנסיעה תימסר למטיילים רשימת טלפונים ופקסים במלונות שבהם נתארח. מומלץ להשאיר את הרשימה אצל קרוביכם בארץ כדי שיוכלו להתקשר אליכם במהלך הטיול.
טלפונים סלולריים: רשת הסלולר פרושה ברוב חבלי הארץ בקמבודיה למעט אזורים נידחים ודלילי אוכלוסין. מומלץ לרכוש חבילת שיחות ומסרונים דרך חברת הסלולר שלכם.
Wi-Fi: הנגישות ל-Wi-Fi בקמבודיה נעשית בהדרגה נפוצה יותר ויותר (למעט באזורים נידחים ואיים מבודדים). בכל אזורי התיירות המקובלים מסעדות ומלונות מציעים כיום גלישה חינם ללקוחותיהם. במלונות הגלישה היא בקומת הלובי. חלק מהמלונות מאפשרים גישה ל-Wi-Fi גם בחדרים.
גלישה באמצעות Wi-Fi או באמצעות הרשת הסלולרית: בעוד הגלישה דרך Wi-Fi היא בחינם, הגלישה דרך הרשת הסלולרית נעשית בתשלום. אם אתם מתכוונים לגלוש דרך הרשת הסלולרית עליכם לרכוש מראש דרך חברת הסלולר שלכם חבילת גלישה. לחלופין, אם אתם רוצים להימנע מגלישה מקרית בתשלום עליכם לתאם עם חברת הסלולר חסימת גלישה לפרק הזמן שאתם שוהים בחו"ל.

צילום

צילום בקמבודיה

בעיקרון אפשר לצלם כמעט בכל מקום. עם זאת, באתרים רבים מופיעות הנחיות משולטות בנוגע לצילום, שלעתים אוסרות על שימוש בפלאש ולעתים אוסרות על צילום בכלל. יש לכבד זאת. אם יש ספק לגבי הרשות לצלם – אנא בדקו זאת עם בעלי התפקיד במקום.
פרויקט צילום חריג: אם בכוונתכם לבצע צילומים מרובים במסגרת פרויקט צילום רחב היקף כלשהו, ו/או משתמשים בציוד צילום מקצועי (הדורש שימוש בחצובות, תאורה מלאכותית וכדומה) מומלץ להצטייד מראש באישור בכתב מטעם משרדי המושלים המחוזיים או רשויות התיירות המתאימות.
צילום מתקנים רגישים: יש להימנע בתוקף מצילום מתקנים רגישים כגון מוסדות ממשלתיים, מחנות צבא, שדות תעופה, תחנות גבול, סכרים, גשרים, אנשי צבא ומשטרה וכדומה.

חשמל

חשמל בקמבודיה

החשמל בקמבודיה: 220 וולט. השקעים המקובלים הם אירופיים (שני פינים עגולים) או אמריקאיים (שני פינים שטוחים). לעתים רחוקות מוצאים גם שקעים בריטיים (שלושה פינים שטוחים בשקע גדול מאוד).
מתאם שקעים: מומלץ להצטייד במתאם המעביר מאירופי (2 פינים עגולים) לאמריקאי (2 פינים שטוחים).

המלצות להתנהגות

המלצות להתנהגות בקמבודיה

להלן כמה כללים להתנהגות שמן הראוי לאמץ מתוך כבוד למארחים וגם כדי לחוות טוב יותר את אורח החיים בקמבודיה.
קוד לבוש: הקמבודים פרסמו קוד לבוש הקובע את צורת הלבוש הנדרשת ממבקרים באתרים דתיים ואתרים ארכאולוגיים, כדוגמת אנגקור. על פי הקוד המטיילים נדרשים ללבוש מכנסיים/חצאיות ארוכים (כאלו שמכסים את הברכיים לפחות) וחולצות שמכסות את הכתפיים ויש להן לפחות שרוול קצר. לבוש חושפני (מכנסיים קצרים או כתפיים גלויות – אצל גברים ונשים כאחד) נחשב בוטה ועלול למנוע מכם כניסה לביקור באתר.
הקפת מבנים באתרים בודהיסטיים: בעת הקפת מבנים או חפצים מקודשים במקדשים בודהיסטיים ההליכה נעשית עם כיוון השעון.

מצבי חירום

מצבי חירום בקמבודיה

פגעי טבע בקמבודיה: קמבודיה חשופה למגוון סיכונים של פגעי טבע, ובכללם טייפונים, שיטפונות פתע והתמוטטויות בוץ וסלעים. בכל מקרה של התראה יש לפעול לפי ההנחיות של הרשויות המקומיות.
▪ טייפונים: קמבודיה חשופה לפגיעת טייפונים וסופות טרופיות. עונת הטייפונים נמשכת בחודשים אפריל–נובמבר.
▪ שיטפונות פתע והתמוטטויות בוץ וסלעים: בעונת המונסון (ראו מזג אוויר לעיל) קיימת סכנה של שיטפונות פתע והתמוטטויות בוץ וסלעים.
כיצד לפעול במצבי חירום: בכל מקרה חירום עליכם להיעזר קודם כול במדריך הטיול, במדריכים המקומיים או בנציגים שלנו. במקביל דווחו למשרדנו בדחיפות את פרטי המקרה כדי שנוכל לסייע מרחוק. אם מדובר בעניינים רפואיים או משפטיים חמורים יש לערב גם את שגרירות ישראל הקרובה.
הזעקת עזרה: במקרה הצורך אפשר להזמין משטרה בטלפון 117, מכבי אש בטלפון 118, אמבולנס בטלפון 119. למרבה הצער, תחנות המשטרה וכיבוי האש פעמים רבות סגורות, וגם אם הן פתוחות לא תמיד עונים לטלפון וגם אם כבר עונים לטלפון בדרך כלל האדם שעונה אינו מבין אנגלית.
בתי חולים: בתי החולים בקמבודיה מציעים שירותי רפואה ברמה ירודה. במקרה הצורך מומלץ, לאחר קבלת עזרה ראשונה בבית חולים מקומי, להעביר את המאושפז ללא דיחוי לבית חולים בבנגקוק או בארץ.
מרכז מצב במשרד החוץ: מרכז המצב של משרד החוץ משמש כמרכז שליטה, דיווח ותיאום במצבי שגרה וחירום. מרכז המצב מאויש תמיד ומסוגל לתת מענה ראשוני לפניות.
טלפון: 972-2-5303155, פקס: 972-2-5303896, דוא"ל: matzav@mfa.gov.il.