המלצות להתנהגות בטרקים

טרק הוא אחת הצורות הנפלאות לטייל. הוא מאפשר להכיר מקום דרך הרגליים, בקצב הליכה, להיות חלק מן הנוף והמקום שבו אתם מטיילים. יחד עם זאת הטרקים נערכים, לא אחת, באזורים דלי אוכלוסין, בשבילים נידחים ובאזורי טבע בעלי תנאים קיצוניים. חלקם כרוך גם בעלייה לגבהים של אלפי מטרים מעל פני הים. במקרים רבים אין באזורים הללו שירותים רפואיים מספקים ואמצעי תחבורה שיאפשרו מתן עזרה וחילוץ בשעת הצורך. לאור כל אלו היציאה לטרק יכולה להיות גם מסוכנת ועליכם לעשות זאת לאחר בדיקה יסודית ושיקול דעת רציני.

טרק הוא אחת ההנאות הגדולות שאפשר להעלות על הדעת בעולם הטיולים, אבל יש לנהוג בחכמה. טרק יכול להיות חוויית חיים שתנצרו בלבכם לנצח, ויכול להיות סכנת חיים. ההבדל בין השניים תלוי במידה רבה בכם, ולא רק באיתני הטבע.

אם תדעו לשמור על כמה כללי יסוד תוכלו לצמצם באורח משמעותי את רמות הסיכון שנלוות ליציאה לטבע:

בחרו את הטרק לפי רמת קושי שמתאימה ליכולתכם הפיזית.
לעולם, אבל לעולם, אל תצאו לטרק לבד. דאגו שתהיו לפחות שלושה אנשים יחד (כולל הצוות המקומי המלווה) - כדי שבמקרה הצורך אחד יוכל לטפל בפצוע ואחר יזעיק עזרה. אם אתם יוצאים לטרק באזור נידח, דאגו להיות חלק מקבוצה גדולה בהרבה.
דאגו שיהיה לכם ביטוח רפואי שכולל חילוץ אווירי. בררו לגבי אפשרויות החילוץ מהשטח ובררו מראש לגבי קשר עם מוקד חירום של הגורם המחלץ.
השאירו מידע אצל קרובי משפחה או חברים על תכניותכם.
לעולם, אבל לעולם, אל תצאו לטרק בעונה שאינה מומלצת (על אחת כמה וכמה אם הטרק מטפס לגובה של יותר מ-3,000 מטר מעל פני הים).
הקפידו לבדוק את תנאי מזג האוויר הצפויים לכם בטרק: בררו מהן העונות המתאימות, שאלו אנשים שחזרו זה עתה מהטרק, התייעצו עם המקומיים שאתם עוברים בכפריהם וחיקרו אנשים שבאים מולכם בשביל. תכננו כל יום מחדש לפי מזג האוויר הצפוי. הביאו בחשבון אפשרות לשינויי מזג אוויר פתאומי.

הצטיידו כהלכה! בידקו את זמינות האוכל ומקומות לינה בדרך. הצטיידו במזון, לבוש חם, נעלי הליכה טובות, תרופות, מפות וספרים, שקי שינה, אוהלים בלתי חדירים לגשם וציוד לגשם או שלג כנדרש.

לכו בשבילים ואל תחפשו קיצורי דרך. זכרו: "חכם השביל מן ההולך בו".
 
בהליכה השתדלו לשמור על קשר עין עם המטיילים האחרים שאתכם. אם זה לא אפשרי, תכננו נקודות עצירה ומפגש בהמשך הדרך (רצוי אחת לשעה בערך). בצומת מבלבל עיצרו וחכו לאלו שמאחוריכם.
לעולם, אבל לעולם, אל תלכו בחושך. תכננו את היום כך שתסיימו את ההליכה כשעה וחצי לפני שקיעה. ובכל זאת, הצטיידו בפנס משובח ובטריות רזרביות שיהיו זמינים תמיד.
 
לעולם, אבל לעולם, אל תסמכו על נהר, גם אם הוא נראה שקט ורגוע. כשאתם חוצים פלג מים זכרו! די במים בגובה ברך כדי להפיל אדם ולסחוף אותו לתוך חיקו של הנהר.
 
הקפידו למרוח כל חלק גוף חשוף בקרם הגנה מהשמש. הצטיידו במשקפי שמש המסננים קרינה אולטרה-סגולה. הימנעו משתיית מי מעיינות. טהרו את המים שאתם שותים.
אם אתם יוצאים לטרק באזור נידח כדאי שתשקלו לקחת אתכם טלפון לווייני.
בטרקים רבים נדרשים אישורים מיוחדים לטרקים, ו/ או אישורים לכניסה לשמורות טבע, ו/ או אישורי כניסה לאזורים סגורים. עליכם להצטייד באישורים המתאימים מראש. אנא התייעצו אתנו לגבי האישורים הנדרשים.