13 ימים מסע של מוזיקה, פוליטיקה ומחול

קובה, האי הגדול ביותר בקריביים, כונה "ארץ חמדה" על ידי קולומבוס, עם גילויו ב-1492. חופים מפורצים, ערים קולוניאליות יפהפיות, מוזיקה, סיגרים ואנשים נפלאים הם רק חלק ממאפייניו הייחודיים של האי הקריבי. לאורך המסע באי נבקש להבין כיצד עוצבה קובה בת זמננו: נדון במהפכה, בכלכלה הנחשלת, בהשפעת כניסת התיירות, בתופעת ה"חינטרוס", במבנה המשפחה המשתנה, במוזיקה ובריקוד ככלים יצירתיים להישרדות ולהתנגדות. נכיר את הטקסים והפולחנים בסנטרייה, הדת האפרו-קובנית הפופולרית ביותר. נגיע להיכרות אינטימית עם התרבות תוך ביקורים במועדוני סלסה ובתי מוזיקה. נכיר את האדריכלות הקולוניאליסטית הייחודית ולסיום נחווה פסטיבל מחול נפלא ברחובות הוואנה.
מיכל שטיין, המדריכה את הטיול, היא אנתרופולוגית שחוקרת את החברה ואת התרבות בקובה בדגש על תרבות הריקוד. כחלק מעבודת מחקר חייתה במשך שנה וחצי בהוואנה וטיילה לאורכו ולרוחבו של האי הקסום. בשנים האחרונות מלמדת את הקורס "אנתרופולוגיה של קובה" באוניברסיטת בן גוריון. ואולם קובה עבורה היא יותר מנושא מחקר שכלתני. את קובה יש לא רק ללמוד אלא גם להכיר, לחוות ולהישאב לקסם לרוח התשוקה והיצירתיות וגם לרוח הלחימה והמאבק. את אלה ועוד היא מבקשת להעביר לאורך הטיול.


תכנית הטיול

יום 1 | תל אביב - הוואנה

נטוס דרך מדריד להוואנה. נגיע בשעות הערב המאוחרות. לאחר השלמת סידורי הכניסה לקובה ניסע לבית המלון. תוגש ארוחת ערב קרה. לינה בהוואנה.

יום 2 | הוואנה - סנטיאגו דה קובה

הוואנה היא בירת קובה ומרכז החיים של האי. ברחובותיה ובחיי תושביה אפשר לראות את חותמם של אירועים היסטוריים: העיר נוסדה לפני יותר מ-500 שנה על ידי הכובשים הספרדים, מאז הובאו אליה עבדים מאפריקה, התחוללו בה מהפכות ומלחמות, לתקופה קצרה היא הייתה עיר תענוגות ובתי הימורים החביבה על הבוהמה והמאפייה האמריקאית, ומאז שנות השישים היא מוקד השלטון של המהפכה הקומוניסטית בהנהגתו של פידל קסטרו ויורשו ראול, ומתקיימת תחת חרם כלכלי חריף. בזכות, ואולי למרות, אלו הוואנה מציעה רבות לתייר, אינספור מועדונים וברים שהמוזיקה בוקעת מהם ואנשים חמים ומסבירי פנים. חזותה הארכיטקטונית ספרדית עתיקה ורחובותיה מלאים ברכבים אמריקאיים קלאסיים ישנים. בבוקר נערוך היכרות ראשונה עם העיר על מנת שנוכל לספוג את האווירה הייחודית שהוואנה מציעה. נראה את האוניברסיטה המפורסמת של הוואנה, נבקר ברובע ודאדו (Vedado), ונטייל לאורך הטיילת שלחוף הים (Malecon) המוכרת בפי המקומיים כ"ספה של הוואנה". אחר הצהריים נשוב לשדה התעופה ונטוס מערבה אל סנטיאגו דה קובה (Santiago de Cuba). בערב נבלה בבית המוזיקה (Casa de la Truva). לינה בסנטיאגו.

יום 3 | סנטיאגו דה קובה

סנטיאגו נקראת בפי המקומיים "האדמה הלוהטת" (La Tierra Caliente) ולא לחינם. היא לבה התרבותי וההיסטורי של קובה, בירת הפולקלור, המוזיקה והדת האפרו-קובנית. במשך היומיים הקרובים נסייר בסמטאות העיר העתיקה הקולוניאלית, נבקר במוזיאון וולסקז (velazquez) – ביתו של השליט הספרדי הראשון של קובה, נראה את ה"מונקדה" (Moncada) - קסרקטין בן 150 שנה שהיה מוקד המאבק המזוין הראשון של המהפכה הקומוניסטית וסימן נקודה מכרעת בהיסטוריה הקובנית. נמשיך אל מוזיאון הקרנבל ואל בית הקברות סנטה איפיגניה (Santa Ifigenia) שבו קבורים חוזה מרטי (Jose Marti) וקרלוס סספדס (Carlos Cespedes) אבות האומה הקובנית המודרנית, לצדו של פידל קסטרו. נגיע עד מבצר מורו (Castillo de Moro), היושב על מפרץ ששמר על האי מפני פלישת הפיראטים מן הים. לינה בסנטיאגו.

יום 4 | סנטיאגו – באיאמו

בבוקר נשלים את הטיול בסנטיאגו ולאחר מכן נבקר בקוברה (Basilica de Nuestra Seniora de la Caridad del Cobre), כנסייה קתולית הטומנת בחובה את סוד הקסם של הדת בקובה: שילוב מרתק של אירופה ואפריקה. משאלתו של כל מאמין בדת הסנטרייה (Santeria), הדת האפרו-קובנית הפופולריות ביותר באי, היא להגיע יום אחד לקובה בבגדים לבנים ועם זר פרחים להניח לרגליה של הפטרונית של קובה – מריה הקדושה – היושבת במרומי הכנסייה. לאחר הביקור נמשיך בנסיעה בנופים טרופיים יפים אל באיאמו (Bayamo), העיר השנייה שנוסדה בקובה על ידי דייגו ולאסקז. כאן החלה מלחמת העצמאות ב-1868 וכאן חובר ההמנון הלאומי הקובני. נבקר בכיכר ההמנון ובכיכר סספדס, שם נחלוק כבוד למנהיג הראשון שקרא לשחרור העבדים בקובה. לינה בבאיאמו.

יום 5 | מפקדת המהפכה – קאמאגוויי

את הבוקר נקדיש לאחד הפרקים החשובים בתולדות המהפכה. ניכנס ברגל לעומק אזור הרי המאסטרה (Sierra Maestra), מרחק של 4 קילומטרים לכל כיוון. המקום שהיה מרוחק מכל דרך נבחר בשנת 1956 למקום שבו הקימו פידל קסטרו, צ'ה גווארה וחבריהם מכוחות הגרילה מפקדה (Comandancia de la Plata). מכאן הם ניהלו את האסטרטגיה והמאבקים להפלת שלטונו של העריץ בטיסטה במטרה לשחרר את העם. צ'ה גווארה הקים רדיו פיראטי שהוביל לתמיכה כפרית נרחבת במהפכה ושימש כלי חשוב במאבק. היום אפשר לראות את הבקתות הפזורות במקום: מבקתתו המתוחכמת של פידל אל הבקתה הפשוטה ששימשה מרפאתו של צ'ה גווארה. נשוב ברגל לבאיאמו וניסע דרך כפרים ושדות חקלאיים אל קאמאגוויי (Camaguey), עיירה היסטורית משומרת להפליא, הבנויה כמבוך סמטאות כדי להתגונן מפני התקפות הפיראטים. לינה בקאמאגוויי.

יום 6 | קאמאגוויי - טרינידד

בבוקר נטייל בעיר היפה שהוכרזה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו ב-2008. נבקר בכיכר סאן חואן (San Juan), בקתדרלה, בתיאטרון העירוני המרשים ובכיכר כרמן (Plaza del Carmen) על פסליה הנראים כחיים. אחר הצהריים ניסע דרך סנקטי ספיריטוס (Sancti Spiritus) ולאורך הרי אסקמבריי (Sierra del Escambray) אל עמק טחנות הסוכר (Valle de los Ingenios). נבקר באחוזה גדולה ששוחזרה. לצד בית המשפחה המפואר נראה מסחטת סוכר מן הימים שבהם היה המקום פעיל. נערוך תצפית על העמק הירוק ממרומי המגדל שפעמוניו היו קוראים לעבדים לעבודה (Manco Inzaga Torre), ונמשיך לעיר הקולוניאלית העתיקה טרינידד (Trinidad). לינה בטרינידד.

יום 7 | טרינידד

טרינידד נמצאת במרכזו של עמק מטעי הסוכר ששגשגו לאורך המאות 18-19. בעיר חיו מגלי "העולם החדש", הסוחרים הקולוניאליסטים ובעלי המטעים. לעומתם העבדים חיו בשולי העיר, במטעים. לאחר ביטול העבדות ירדה העיר מנכסיה אולם נותרה מהממת ביופייה. בשנת 1988 הוכרזה כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו. לאורך היום נטייל בעיר הציורית והיפה ביותר בקובה ונבין מדוע היא מושכת מבקרים רבים. נשוטט ברחובות העשויים חלוקי נחל ובין בתיה הצבעוניים. נטייל בין בתי העשירים, נבקר במוזיאון הרומנטיקה, בכיכר טרינידד ובמקדש הסנטרייה המיוחד בעיר. בערב נבלה בבית המוזיקה שנמצא ברחבה פתוחה, שם יזדמן לנו להכיר את מגוון הריקודים והמוזיקה הייחודיים לקובה - מריקודים דתיים המציגים את אלי הסנטרייה ועד לריקודים חילוניים פופולריים כגון רומבה, צ'ה-צ'ה-צ'ה, ממבו, סון, סלסה ורואדה. לינה בטרינידד.

יום 8 | סיינפואגוס – סנטה קלרה – הוואנה

מטרינידד ניסע אל סיינפואגוס (Cienfuegos), עיר נמל עשירה שהוקמה על ידי מתיישבים צרפתים מלואיזיאנה ובורדו במאה ה-18, ורוב בתיה בנויים בסגנון ניאו-קלאסי. נבקר בכיכר המרכזית – כיכר חוזה מארטי, שסביבה בנויים המבנים החשובים והמפוארים כגון התיאטרון והקתדרלה, הגלריות, המסעדות ובתי הקפה. נמשיך אל סנטה קלרה (Santa Clara), העיר שכל הווייתה בנויה סביב ניצחונותיו וזכרונו המפואר של צ'ה גווארה. נראה את האנדרטה לזכר הקרב האחרון והמפואר ביותר בין צ'ה גווארה לרודן בטיסטה (Tren Blindado) ונבקר במאוזוליאום האדיר שנבנה לזכרו. בערב נגיע להוואנה. לינה בהוואנה.

יום 9 | פינאר דל ריו

היום נצא אל מחוז פינאר דל ריו (Pinar del Rio) שבעמק ויניאלס (Viniales) המכונה "הגן של קובה". כאן נמצא את גידולי הטבק, קני הסוכר ושאר תוצרת חקלאית. העמק משובץ תלי "מוגוטים" – סלעים אדירים בני מיליוני שנים, שריד לרמת סלע גיר עתיקה שבעזרת פעילות מים תת-קרקעית וסחף נשחקה והותירה התרוממות סלעי גיר. בחלק ניכר מהם יש מערות בגדלים שונים. לצוקים המתנשאים שכבת אדמה דקה בלבד אך זו קרקע פורייה לצמחייה טרופית עשירה. נבקר ב"מערת האינדיאני" (Cueva del Indio) ובבית חרושת לסיגרים, ונראה את הציור "הפריהיסטוריה" (Mural de la Prehistoria) שצייר Murillo על אחד המוגוטים. לינה בהוואנה.

יום 10 | הוואנה

היום נטייל בעיר העתיקה ובעיר החדשה. נתחיל את הסיור בביקור בעיר העתיקה, קומפלקס קולוניאלי מן העשירים שהיו באמריקה הלטינית. נטייל בכיכר המרכזית המרשימה (Plaza de Armas) ונמשיך דרך כיכר סן פרנסיסקו מאסיסי (Plaza San Francisco) אל הקתדרלה של הוואנה (Catedral de la Habana). נמשיך לעיר החדשה ובה נראה את כיכר המהפכה (Plaza de la revolucion) ואת התבליט המפורסם של פניו של צ'ה גווארה; הקפיטוליו המרשים (העתק של הקפיטוליו בוושינגטון), מושבם של שליטי קובה, שנפתח ממש לאחרונה למבקרים אחרי עשור שהיה סגור לשיפוצים. ניסע ברחובות הוואנה במכוניות אמריקאיות ישנות ונבקר בסמטת קייחון (Callejon de hamel), מעוז התרבות האפרו-קובנית בהוואנה. בערב נבלה באחד ממוקדי המוזיקה והאומנות של העיר. לינה בהוואנה.

יום 11 | פסטיבל המחול Habana Vieja: Ciudad en movimiento

היום יוקדש כולו לריקוד ולמוזיקה קובנית. לאורך היום נשתתף בפסטיבל המחול הבינלאומי Habana Vieja: Ciudad en movimiento, המתרחש ברחובות העיר העתיקה של הוואנה. הפסטיבל מאורגן על ידי להקת המחול Ritazos בהנהלת הכוריאוגרפית בעלת השם הבינלאומי Isabel Bustos, ובשיתוף פעולה עם עשרות להקות קובניות ולהקות בינלאומיות. האירוע הוא קרנבל אמיתי של סגנונות ריקוד מגוונים - מקובניים מסורתיים ומודרניים ועד ריקודים מסורתיים מרחבי העולם הלטיני וריקודים מודרניים מערביים. ההופעות נעות בשיירה, מלוות במוזיקה, בין נקודות מרכזיות בעיר כאשר הרקדנים משתמשים במרחב העירוני. נלווה את האירוע לאורך היום במרחבי העיר. נצפה ונשתתף בהופעות בצמתים ברחובות, בכנסיות ובבתים מפוארים, בחצרות הבתים ובאולמות מפוארים. זוהי הזדמנות ייחודית לחוות את העולם היצירתי העשיר של קובה, המשלב מסורתי ומודרני, מקומי וגלובלי. בערב נאזין למוזיקה קובנית מהפנטת במועדון המפורסם Habana Cafe. לינה בהוואנה.

ימים 12-13 | הוואנה – מדריד – תל אביב

יום נוסף לטיול בעיר המרתקת. הבוקר יוקדש לאמנות קובנית מודרנית. נבקר במוזיאון לאמנויות יפות שבו תראו כיצד אמנות הפכה להיות כלי משמעותי לביטוי עצמי ופוליטי בקרב אמנים ואנשי רוח תחת שלטון המהפכה המגביל. לאחר מכן נצא אל פוסטרלנדיה (Fusterlandia), ממלכתו של האמן המעניין José Rodriguez Fuster, הנמצאת באחד מפרברי הוואנה. שם התיישב "פיקאסו הקובני" לפני 30 שנה ומאז הוא בונה ומקשט את השכונה כיד הדמיון הטובה עליו. בתום הסיור ניסע לשדה התעופה ונטוס דרך מדריד לתל אביב. נגיע ביום 13 בלילה.

תכנית הטיול

יום 1 | תל אביב - הוואנה

נטוס דרך מדריד להוואנה. נגיע בשעות הערב המאוחרות. לאחר השלמת סידורי הכניסה לקובה ניסע לבית המלון. תוגש ארוחת ערב קרה. לינה בהוואנה.

יום 2 | הוואנה - סנטיאגו דה קובה

הוואנה היא בירת קובה ומרכז החיים של האי. ברחובותיה ובחיי תושביה אפשר לראות את חותמם של אירועים היסטוריים: העיר נוסדה לפני יותר מ-500 שנה על ידי הכובשים הספרדים, מאז הובאו אליה עבדים מאפריקה, התחוללו בה מהפכות ומלחמות, לתקופה קצרה היא הייתה עיר תענוגות ובתי הימורים החביבה על הבוהמה והמאפייה האמריקאית, ומאז שנות השישים היא מוקד השלטון של המהפכה הקומוניסטית בהנהגתו של פידל קסטרו ויורשו ראול, ומתקיימת תחת חרם כלכלי חריף. בזכות, ואולי למרות, אלו הוואנה מציעה רבות לתייר, אינספור מועדונים וברים שהמוזיקה בוקעת מהם ואנשים חמים ומסבירי פנים. חזותה הארכיטקטונית ספרדית עתיקה ורחובותיה מלאים ברכבים אמריקאיים קלאסיים ישנים. בבוקר נערוך היכרות ראשונה עם העיר על מנת שנוכל לספוג את האווירה הייחודית שהוואנה מציעה. נראה את האוניברסיטה המפורסמת של הוואנה, נבקר ברובע ודאדו (Vedado), ונטייל לאורך הטיילת שלחוף הים (Malecon) המוכרת בפי המקומיים כ"ספה של הוואנה". אחר הצהריים נשוב לשדה התעופה ונטוס מערבה אל סנטיאגו דה קובה (Santiago de Cuba). בערב נבלה בבית המוזיקה (Casa de la Truva). לינה בסנטיאגו.

יום 3 | סנטיאגו דה קובה

סנטיאגו נקראת בפי המקומיים "האדמה הלוהטת" (La Tierra Caliente) ולא לחינם. היא לבה התרבותי וההיסטורי של קובה, בירת הפולקלור, המוזיקה והדת האפרו-קובנית. במשך היומיים הקרובים נסייר בסמטאות העיר העתיקה הקולוניאלית, נבקר במוזיאון וולסקז (velazquez) – ביתו של השליט הספרדי הראשון של קובה, נראה את ה"מונקדה" (Moncada) - קסרקטין בן 150 שנה שהיה מוקד המאבק המזוין הראשון של המהפכה הקומוניסטית וסימן נקודה מכרעת בהיסטוריה הקובנית. נמשיך אל מוזיאון הקרנבל ואל בית הקברות סנטה איפיגניה (Santa Ifigenia) שבו קבורים חוזה מרטי (Jose Marti) וקרלוס סספדס (Carlos Cespedes) אבות האומה הקובנית המודרנית, לצדו של פידל קסטרו. נגיע עד מבצר מורו (Castillo de Moro), היושב על מפרץ ששמר על האי מפני פלישת הפיראטים מן הים. לינה בסנטיאגו.

יום 4 | סנטיאגו – באיאמו

בבוקר נשלים את הטיול בסנטיאגו ולאחר מכן נבקר בקוברה (Basilica de Nuestra Seniora de la Caridad del Cobre), כנסייה קתולית הטומנת בחובה את סוד הקסם של הדת בקובה: שילוב מרתק של אירופה ואפריקה. משאלתו של כל מאמין בדת הסנטרייה (Santeria), הדת האפרו-קובנית הפופולריות ביותר באי, היא להגיע יום אחד לקובה בבגדים לבנים ועם זר פרחים להניח לרגליה של הפטרונית של קובה – מריה הקדושה – היושבת במרומי הכנסייה. לאחר הביקור נמשיך בנסיעה בנופים טרופיים יפים אל באיאמו (Bayamo), העיר השנייה שנוסדה בקובה על ידי דייגו ולאסקז. כאן החלה מלחמת העצמאות ב-1868 וכאן חובר ההמנון הלאומי הקובני. נבקר בכיכר ההמנון ובכיכר סספדס, שם נחלוק כבוד למנהיג הראשון שקרא לשחרור העבדים בקובה. לינה בבאיאמו.

יום 5 | מפקדת המהפכה – קאמאגוויי

את הבוקר נקדיש לאחד הפרקים החשובים בתולדות המהפכה. ניכנס ברגל לעומק אזור הרי המאסטרה (Sierra Maestra), מרחק של 4 קילומטרים לכל כיוון. המקום שהיה מרוחק מכל דרך נבחר בשנת 1956 למקום שבו הקימו פידל קסטרו, צ'ה גווארה וחבריהם מכוחות הגרילה מפקדה (Comandancia de la Plata). מכאן הם ניהלו את האסטרטגיה והמאבקים להפלת שלטונו של העריץ בטיסטה במטרה לשחרר את העם. צ'ה גווארה הקים רדיו פיראטי שהוביל לתמיכה כפרית נרחבת במהפכה ושימש כלי חשוב במאבק. היום אפשר לראות את הבקתות הפזורות במקום: מבקתתו המתוחכמת של פידל אל הבקתה הפשוטה ששימשה מרפאתו של צ'ה גווארה. נשוב ברגל לבאיאמו וניסע דרך כפרים ושדות חקלאיים אל קאמאגוויי (Camaguey), עיירה היסטורית משומרת להפליא, הבנויה כמבוך סמטאות כדי להתגונן מפני התקפות הפיראטים. לינה בקאמאגוויי.

יום 6 | קאמאגוויי - טרינידד

בבוקר נטייל בעיר היפה שהוכרזה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו ב-2008. נבקר בכיכר סאן חואן (San Juan), בקתדרלה, בתיאטרון העירוני המרשים ובכיכר כרמן (Plaza del Carmen) על פסליה הנראים כחיים. אחר הצהריים ניסע דרך סנקטי ספיריטוס (Sancti Spiritus) ולאורך הרי אסקמבריי (Sierra del Escambray) אל עמק טחנות הסוכר (Valle de los Ingenios). נבקר באחוזה גדולה ששוחזרה. לצד בית המשפחה המפואר נראה מסחטת סוכר מן הימים שבהם היה המקום פעיל. נערוך תצפית על העמק הירוק ממרומי המגדל שפעמוניו היו קוראים לעבדים לעבודה (Manco Inzaga Torre), ונמשיך לעיר הקולוניאלית העתיקה טרינידד (Trinidad). לינה בטרינידד.

יום 7 | טרינידד

טרינידד נמצאת במרכזו של עמק מטעי הסוכר ששגשגו לאורך המאות 18-19. בעיר חיו מגלי "העולם החדש", הסוחרים הקולוניאליסטים ובעלי המטעים. לעומתם העבדים חיו בשולי העיר, במטעים. לאחר ביטול העבדות ירדה העיר מנכסיה אולם נותרה מהממת ביופייה. בשנת 1988 הוכרזה כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו. לאורך היום נטייל בעיר הציורית והיפה ביותר בקובה ונבין מדוע היא מושכת מבקרים רבים. נשוטט ברחובות העשויים חלוקי נחל ובין בתיה הצבעוניים. נטייל בין בתי העשירים, נבקר במוזיאון הרומנטיקה, בכיכר טרינידד ובמקדש הסנטרייה המיוחד בעיר. בערב נבלה בבית המוזיקה שנמצא ברחבה פתוחה, שם יזדמן לנו להכיר את מגוון הריקודים והמוזיקה הייחודיים לקובה - מריקודים דתיים המציגים את אלי הסנטרייה ועד לריקודים חילוניים פופולריים כגון רומבה, צ'ה-צ'ה-צ'ה, ממבו, סון, סלסה ורואדה. לינה בטרינידד.

יום 8 | סיינפואגוס – סנטה קלרה – הוואנה

מטרינידד ניסע אל סיינפואגוס (Cienfuegos), עיר נמל עשירה שהוקמה על ידי מתיישבים צרפתים מלואיזיאנה ובורדו במאה ה-18, ורוב בתיה בנויים בסגנון ניאו-קלאסי. נבקר בכיכר המרכזית – כיכר חוזה מארטי, שסביבה בנויים המבנים החשובים והמפוארים כגון התיאטרון והקתדרלה, הגלריות, המסעדות ובתי הקפה. נמשיך אל סנטה קלרה (Santa Clara), העיר שכל הווייתה בנויה סביב ניצחונותיו וזכרונו המפואר של צ'ה גווארה. נראה את האנדרטה לזכר הקרב האחרון והמפואר ביותר בין צ'ה גווארה לרודן בטיסטה (Tren Blindado) ונבקר במאוזוליאום האדיר שנבנה לזכרו. בערב נגיע להוואנה. לינה בהוואנה.

יום 9 | פינאר דל ריו

היום נצא אל מחוז פינאר דל ריו (Pinar del Rio) שבעמק ויניאלס (Viniales) המכונה "הגן של קובה". כאן נמצא את גידולי הטבק, קני הסוכר ושאר תוצרת חקלאית. העמק משובץ תלי "מוגוטים" – סלעים אדירים בני מיליוני שנים, שריד לרמת סלע גיר עתיקה שבעזרת פעילות מים תת-קרקעית וסחף נשחקה והותירה התרוממות סלעי גיר. בחלק ניכר מהם יש מערות בגדלים שונים. לצוקים המתנשאים שכבת אדמה דקה בלבד אך זו קרקע פורייה לצמחייה טרופית עשירה. נבקר ב"מערת האינדיאני" (Cueva del Indio) ובבית חרושת לסיגרים, ונראה את הציור "הפריהיסטוריה" (Mural de la Prehistoria) שצייר Murillo על אחד המוגוטים. לינה בהוואנה.

יום 10 | הוואנה

היום נטייל בעיר העתיקה ובעיר החדשה. נתחיל את הסיור בביקור בעיר העתיקה, קומפלקס קולוניאלי מן העשירים שהיו באמריקה הלטינית. נטייל בכיכר המרכזית המרשימה (Plaza de Armas) ונמשיך דרך כיכר סן פרנסיסקו מאסיסי (Plaza San Francisco) אל הקתדרלה של הוואנה (Catedral de la Habana). נמשיך לעיר החדשה ובה נראה את כיכר המהפכה (Plaza de la revolucion) ואת התבליט המפורסם של פניו של צ'ה גווארה; הקפיטוליו המרשים (העתק של הקפיטוליו בוושינגטון), מושבם של שליטי קובה, שנפתח ממש לאחרונה למבקרים אחרי עשור שהיה סגור לשיפוצים. ניסע ברחובות הוואנה במכוניות אמריקאיות ישנות ונבקר בסמטת קייחון (Callejon de hamel), מעוז התרבות האפרו-קובנית בהוואנה. בערב נבלה באחד ממוקדי המוזיקה והאומנות של העיר. לינה בהוואנה.

יום 11 | פסטיבל המחול Habana Vieja: Ciudad en movimiento

היום יוקדש כולו לריקוד ולמוזיקה קובנית. לאורך היום נשתתף בפסטיבל המחול הבינלאומי Habana Vieja: Ciudad en movimiento, המתרחש ברחובות העיר העתיקה של הוואנה. הפסטיבל מאורגן על ידי להקת המחול Ritazos בהנהלת הכוריאוגרפית בעלת השם הבינלאומי Isabel Bustos, ובשיתוף פעולה עם עשרות להקות קובניות ולהקות בינלאומיות. האירוע הוא קרנבל אמיתי של סגנונות ריקוד מגוונים - מקובניים מסורתיים ומודרניים ועד ריקודים מסורתיים מרחבי העולם הלטיני וריקודים מודרניים מערביים. ההופעות נעות בשיירה, מלוות במוזיקה, בין נקודות מרכזיות בעיר כאשר הרקדנים משתמשים במרחב העירוני. נלווה את האירוע לאורך היום במרחבי העיר. נצפה ונשתתף בהופעות בצמתים ברחובות, בכנסיות ובבתים מפוארים, בחצרות הבתים ובאולמות מפוארים. זוהי הזדמנות ייחודית לחוות את העולם היצירתי העשיר של קובה, המשלב מסורתי ומודרני, מקומי וגלובלי. בערב נאזין למוזיקה קובנית מהפנטת במועדון המפורסם Habana Cafe. לינה בהוואנה.

ימים 12-13 | הוואנה – מדריד – תל אביב

יום נוסף לטיול בעיר המרתקת. הבוקר יוקדש לאמנות קובנית מודרנית. נבקר במוזיאון לאמנויות יפות שבו תראו כיצד אמנות הפכה להיות כלי משמעותי לביטוי עצמי ופוליטי בקרב אמנים ואנשי רוח תחת שלטון המהפכה המגביל. לאחר מכן נצא אל פוסטרלנדיה (Fusterlandia), ממלכתו של האמן המעניין José Rodriguez Fuster, הנמצאת באחד מפרברי הוואנה. שם התיישב "פיקאסו הקובני" לפני 30 שנה ומאז הוא בונה ומקשט את השכונה כיד הדמיון הטובה עליו. בתום הסיור ניסע לשדה התעופה ונטוס דרך מדריד לתל אביב. נגיע ביום 13 בלילה.

מועדים ומחירים
x

לטיול זה טרם נקבע מועד יציאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם כשייקבע מועד
מידע על הטיול
הערות חשובות
 • על המטיילים להביא בחשבון שרמת השירותים בקובה (מלונות, אוטובוסים וכדומה) נמוכה מן המקובל במדינות אחרות.
מה כלול?
 • טיסות בינלאומיות בחברת איבריה וטיסות פנימיות כמפורט בתוכנית הטיול.
 • מסי נמל והיטלי דלק, כמפורט ב"מחיר הטיול" לעיל.
 • לינה: בתי מלון מדרגה ראשונה או הטוב בנמצא. הלינה בחדרי סטנדרט אלא אם צוין אחרת. בטרינידד תיתכן לינה באירוח משפחות.
 • כלכלה: ארוחות בוקר וערב לאורך כל הטיול (למעט ימי הטיסה הבינלאומית). 5 ארוחות נוספות.
 • תחבורה: אוטובוס ממוזג בהעברות ובסיורים כמפורט בתוכנית.
 • הדרכה: מדריכה מצוות "אדמה מסעות וטיולים" - מיכל שטיין, ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.
 • דמי כניסה: לאתרים המפורטים בתוכנית.
 • מופעים כמפורט בתוכנית.
 • תשר: לנותני השירותים השונים.
מה לא כלול?
 • תוספת ליחיד בחדר: 525 דולר.
 • אשרת כניסה לקובה: בעלות של 50 דולר. יש לצרף לטופס ההרשמה צילום דרכון לטובת הנפקת האשרה.
 • מים מינרליים ושתייה בארוחות.
 • ארוחות שאינן כלולות בסעיף המחיר כולל.
 • מס ביציאה מקובה: בסך 30 דולר.
 • מסים מקומיים: כל מס או היטל מקומי שאינו נגבה מראש בצמוד לכרטיסי הטיסה (לפירוט ההיטלים הכלולים, ראה לעיל בסעיף "המחיר כולל").
 • ביטוח רפואי: על הנוסע לעשות ביטוח בריאות ומטען. הביטוח הוא חובה! החברה אינה אחראית לכל נזק שייגרם למטייל במהלך הטיול.
תנאי רישום וביטול
 • על הטיול חלים התנאים המפורטים ב"דף תנאים כלליים לטיולי אדמה מסעות וטיולים" המצורף להלן.