טיולים מאורגנים לאיטליה

חזרה לטיולים
לאיטליה

חומה ומגדל, הגרסה האיטלקית

חבל פוליה היפה מציע להתרשם מסגנון בנייה ייחודי – הטרולי. מבנה אבן מסויד לבן שכיפתו החרוטית הוסרה במהירות במקרה הצורך

מאת: תמר שנקר | פורסם ב-14 בספטמבר 2016

עמק איטריה (Itria) במחוז פוליה (Puglia) שבדרום איטליה ידוע בצורת בנייה ייחודית – הטרולי (Trulli). מבנים אלה בנויים מאבן ולגגותיהם צורת חרוט. העיירה אלברובלו (Alberobello), שהוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, היא המוקד של המבנים הללו. יש בה כ-1,500 טרולי הנמצאים בשני אזורים: ריונה מונטי (Rione Monti) ואיה פיקולה (Aia Piccola). הטרולו (כך מכונה המבנה ביחיד) הוא בקתה כפרית הבנויה מאבן מקומית, לרוב מגושי גיר, בלי שימוש במלט. הבנייה התבצעה ישירות על סלע האם. הקירות העבים (270-80 סנטימטר) כוללים לעתים שתי שכבות שביניהן חצץ, קרועים בהם חלונות והם מסוידים בלבן. הגגות החרוטיים עשויים שתי שכבות וכוללים מערכת לניקוז מים. על כמה מהם מצוירים סמלים שונים – נוצריים ואחרים.
ככל הנראה המבנים הללו נבנו כמבנים כפריים זמניים ששימשו למגורים או כמבני משק. נראה שהצורה הייחודית נבחרה משום שהיא אפשרה להתחמק מתשלום מסים לשלטון – אפשר היה לפרק בקלות את הגג ולהוכיח שהמבנה לא נועד למגורים.

העיירה אלברובלו, המוקד של מבני הטרולי, במחוז פוליה שבאיטליה
העיירה אלברובלו, המוקד של מבני הטרולי, במחוז פוליה שבאיטליה


אחד ממבני הטרולי המעניינים הוא כנסיית אנטוניו הקדוש (Sant'Antonio) הנמצאת בריונה מונטי. הכנסייה נבנתה בשנות ה-20 של המאה הקודמת, וצורתה צורת טרולו. מבנה מעניין נוסף הוא הטרולי הסיאמיים (Trullo Siamese), שיש להם גוף אחד ושני גגות. על פי המסורת התגוררו בהם שני אחים שהתאהבו באותה אישה. קאזה פצולה (Casa Pezzolla) הוא מוזיאון קטן השוכן במקבץ של מבני טרולי ומוקדש לחיי היום-יום באזור. מחוץ לאלברובלו, באזורים הכפריים, אפשר לראות לא מעט טרולי, חלקם נטושים.

הטרולי הסיאמיים (Trullo Siamese) - גוף אחד ושני גגות | צילום: Marock
הטרולי הסיאמיים (Trullo Siamese) - גוף אחד ושני גגות | צילום: Marock


היום משמשים המבנים הייחודים הללו, בעיקר באלברובלו, לתיירות. הם משמשים כחנויות מזכרות, כמסעדות וכמקומות לינה. תוכלו למצוא אפשרויות לינה שכאלה באתר Airbnb ובאתרים נוספים. אם תרצו לרכוש אחד כזה תידרשו להרבה מזומנים, מחירם של הטרולי האמיר מאוד עם השנים.

היום משמשים רבים מהמבנים הללו כחנויות מזכרות, מסעדות ומקומות לינה | צילום: Verity Cridland
היום משמשים רבים מהמבנים הללו כחנויות מזכרות, מסעדות ומקומות לינה | צילום: Verity Cridland


--------------------------------------------------------------------------
למאמרים נוספים על איטליה לחץ על הקישורים הבאים:
ימי פומפיי האחרונים.
הכיכר נפתחת כמניפה.

סמינר מטייל לעיר הנצח
סמינר מטייל לעיר הנצח - אומנות, ארכיטקטורה ותרבות לאורך הדורות בבירת האימפריה הרומית, מרכז העולם הקתולי ובירת איטליה המודרנית.
מועד היציאה בהדרכת סטטוס
05/05/2024 ד"ר נעמה וילוז'ני יציאה מובטחת
פרטים נוספים
סמינר מטייל לעיר הנצח
יציאה מובטחת
סמינר מטייל לעיר הנצח