10 ימים, שלוש ארצות, ים אחד - טיול לליטא, לטביה ואסטוניה

המדינות הבלטיות - ליטא, לטביה ואסטוניה - שוכנות לחופו של הים הבלטי. אחרי שהיו חלק מהאימפריה הרוסית הן זכו בעצמאות, סופחו לברית המועצות והכריזו על עצמאותן עם קריסתה של ברית המועצות, התקבלו המדינות הבלטיות כחברות בנאט"ו וכחברות באיחוד האירופי. יש להן עבר יהודי מפואר, ערים עתיקות משולבות באזורים מודרניים. נפתח בווילנה שמרכזה העתיק משלב בניינים עתיקים, מדרחוב מודרני ובניינים בסגנון רוסי, נמשיך בקאונס (קובנה) שעברה היהודי מפואר, שממנו שרד רק הגטו היהודי שבו נרצחו יהודיה, הוא עדיין אבן שואבת לישראלים. נבקר בריגה שבלטביה, היפה בערים הבלטיות, ונקנח בטאלין, העיר בת 800 השנים היא הקטנה בערים הבלטיות וגם המערבית שבהן, שעל חוף מפרץ פינלנד.
את הטיול ידריך בעברית וויליאם ז'יטקאוסקאס, מצוות חברת הטיולים שמבצעת את הטיול ומתמחה בטיולים לארצות הבלטיות, שבעליה יהודים דוברי עברית החיים בליטא. וויליאם, שחי ולמד כ-10 שנים בישראל, הוא מדריך מנוסה ובעל ידע רב, ולהדרכתו יש ערך מוסף רב בשל היותו תושב המקום.


תכנית הטיול

יום 1 | תל אביב - וילנה

נצא בטיסה לא ישירה ונגיע לווילנה בשעות הצהריים. אחרי התארגנות במלון נצא לסיור היכרות עם העיר. נתחיל מהקתדרלה המרשימה, מרכז חשוב ביותר לדת הקתולית, שבה קבורים רבים מגדולי מדינת ליטא. "מגדל הפעמון" הסמוך לקתדרלה מספר על שלבי הבנייה של העיר. דרך סמטה צרה נגיע לכיכר בית הנשיא והאוניברסיטה. נציץ אל בית המושל הכללי הרוסי לשעבר שנבנה בסגנון ניאו-קלאסי. נמשיך לכנסיית סנטה אנה המרהיבה, דוגמה מובהקת של הארכיטקטורה הגותית בווילנה. לאחר מכן נבקר במוזיאון הענבר "הזהב של ליטא". לינה בווילנה.

יום 2 | וילנה

נתחיל את היום בתצפית מגבעת שלושת הצלבים. נתעמק בהיסטוריה הליטאית ובחשיבותה של העיר וילנה. נמשיך בסיור רגלי ברובע האומנים זארצ׳ה - "מעבר לנהר". כאן נוכל ליהנות מגלריות ומבתי מלאכה לאומנות. לאחר מכן נבקר במוזיאון היהודי הממשלתי של ליטא המייצג את ההיסטוריה בת מאות השנים של הקהילה היהודית המקומית. נבקר בבית הכנסת "טהרת הקודש" שנבנה ב-1903, היחיד הפעיל היום בווילנה. נמשיך לביקור בקומפלקס בן מאות שנים של אוניברסיטת וילנה, שהייתה (ועדיין) מרכז ההשכלה הגבוהה. כאן נדבר על התפתחות התרבות הליטאית וגם היהודית. לאחר מכן נשים פעמינו לרובע היהודי של וילנה, הידועה כ"ירושלים דליטא". נתחיל את ביקורנו ב"רחוב הגאון", נמשיך ל"רחוב היהודים", נבקר במקום שבו ניצב בית הכנסת הגדול. נסייר ברחובות הגטו בעקבותיהם של איציק ויטנברג ואבא קובנר עד חצר בניין היודנראט. נעצור ליד בניין התיאטרון היהודי בגטו וילנה ונתרשם מהסיפור המרתק על הפעילות התרבותית של אסירי הגטו. נצא לכיכר העירייה ולרחוב "ברייטה גאס". נבקר באתרים הנוצריים של וילנה כולל כנסיית קאזימיר הקדוש בסגנון הברוק. נראה את מנזר "רוח הקודש" האורתודוקסי ועוד. בהמשך הדרך נגיע ל"שער השחר" השריד היחיד של חומת העיר ואתר עלייה לרגל קתולי. לינה בווילנה.

ארוחת ערב במסעדה אותנטית עם ליווי להקת פולקלור. לינה בווילנה.

יום 3 | וילנה – טראקאי - קובנה

בבוקר נצא ל"יער פונאר", גיא ההריגה הגדול ביותר של יהודי ליטא הסמוך לווילנה, להתייחדות עם קורבנות השואה. אחרי הצהריים נמשיך את סיורנו בטראקאי, הבירה העתיקה של נסיכי ליטא השוכנת בלב אזור האגמים היפהפה. נבקר בטירת ימי הביניים המרשימה המשמשת היום כמוזיאון להיסטוריה. נבקר גם ברחוב הקראי המשקף מאות השנים של נוכחותם של הקראים בליטא. נראה את בית הכנסת שלהם ונתעמק בסיפורם. בדרך לקובנה נבקר בבית הכנסת מעץ שבעיירה ז'זמר, נדבר על עיצובם של בתי הכנסת באזור הבלטי. לינה בקובנה.

יום 4 | קובנה - נידה/ קלייפדה

נתחיל את היום בתצפית מהגבעה על שפת נהר נימן, שהיה פעם הגבול בין רוסיה לפרוסיה. מכאן נראה את כל העיר. נבקר באזור הישן של קובנה. ניכנס לכנסיית פטרוס ופאולוס הקדושים, שהיא דוגמה לשילוב סגנונות. נבקר בכיכר העיר העתיקה ונציץ אל בניין העירייה המכונה "הברבור הלבן". נסייר ברחובות הקרויים על שמותיהם של יהודי קובנה: הסופר אברהם מאפו, ואליעזר לודוויג זמנהוף הרופא ואבי שפת האספרנטו. נעבור ליד הבית שבו גדלה המשוררת לאה גולדברג. מכאן נעבור לסלובודקה, הרובע היהודי הישן שבו פעלה הישיבה המפורסמת. מקובנה ניסע בדרך ציורית לאורך הנהר נימן. נעצור ליד תילי הישובים העתיקים של השבטים הבלטיים. אם מזג האוויר יאפשר, נגיע למינגה, המכונה "ונציה של ליטא", וניהנה מהנוף של שפך הנהר. מכאן נפליג לנידה, עיירת נופש שבין הים הבלטי לבין המפרץ הקורשי. נטייל בשמורת טבע ייחודית, המפרידה בין הים הבלטי ללגונה הקורונית. בנידה נבקר בכנסייה הניאו-גותית. נבקר ב"יער המכשפות" המקושט בפסלי עץ הממחישים דמויות מהאגדות ומסיפורי העם הליטאי. לינה במלון פשוט באזור.

יום 5 | קלייפדה – פלנגה – ריגה

נתחיל את היום בקלייפדה, עיר פרוסית טיפוסית הבנויה בסגנון אדריכלות "פאכוורק" הגרמנית עם סדר רחובות קלאסי. נלך לאורך הנמל הישן, נסייר בפארק הפסלים העירוני ונתרשם מפסלי הגרניט המתוחכמים, חלקם הם חידה של ממש לצופה בהם. נצא צפונה לביקור בפלנגה, עיר נופש תוססת, הידועה בליטא בזכות השילוב הנדיר של חוף הים ועצי האורן. נתרשם מהנוף הייחודי של הדיונות הצפוניות. נבקר בארמון של משפחת האצולה טישקביץ׳ המשמש היום כמוזיאון הענבר, ובו נראה תכשיטים מתקופות שונות ואת אבן הענבר הגדולה בליטא. בדרך צפונה נסטה מהמסלול הרגיל כדי לראות את ליטא הכפרית. נבקר במוזיאון האבנים. תחנתנו הבאה היא העיר שאוולי. נתעכב באחוזת משפחת פרנקל, שהייתה מהמשפחות היהודיות העשירות ביותר ברוסיה הצארית. ליד הבית עדיין אפשר לראות את השרידים של בית החרושת לעורות שהעסיק עובדים רבים, כולל יהודי האזור, וגם תרם רבות להתפתחותה של עיר שאוולי. בדרך לריגה נעצור לביקור בגבעת הצלבים, אתר יחיד במינו בעולם הקתולי. האתר, הכולל יותר מ-250 אלף צלבים, הפך לסמל התנגדות הליטאים לשלטון הזר. נמשיך בדרכנו צפונה ותוך זמן קצר נחצה את הגבול עם לטביה. לקראת הערב נגיע לריגה, פאר הערים הבלטיות ובירתה העתיקה של לטביה, הבנויה על חוף הנהר דאוגבה. לינה בריגה.

יום 6 | ריגה - סיגולדה

לאחר ארוחת הבוקר נתחיל את סיורנו בעיר העתיקה של ריגה. נלך לאורך שרידי חומת העיר שנבנתה בימי הביניים, וניכנס לעיר העתיקה דרך "השער השוודי". נראה את "בית החתולים", ואת המבנה של גילדת הסוחרים בסגנון הניאו-גותי המשמש היום כמבנה הפילהרמונית של העיר. ממול נראה את בניין-הצעצוע של הגילדה הקטנה, שהייתה מעין מועדון לבעלי המלאכה המקומיים. נצא לכיכר הליווים, הקרוי על שם אחד השבטים הלטביים. סביבה מבני ציבור יפים, ובהם התיאטרון הרוסי המקומי. נעבור ליד בנייני "שלושת האחים" שנבנו בתקופת ימי הביניים, ונבקר בקתדרלה המרכזית שנבנתה ב-1211. אחר הצהריים נמשיך את סיורנו בריגה היהודית. נבקר ברובע היהודי, נעצור ליד האנדרטה לזכר בית הכנסת הגדול שנשרף על ידי הנאצים, וליד בניין בית הספר היהודי הראשון באימפריה הרוסית כולה, כיום בית הספר היהודי של חב"ד. התחנה הבאה תהיה "שווייץ הלטבית"- העיירה סיגולדה (שפירוש שמה "יער הניצחון"). פה התרחשו קרבות אבירים קשים על השליטה באזור. נבקר בשרידי מבצר האבירים של סיגולדה. נעבור לעברו השני של הנהר ונבקר במוזיאון של טוריידה, מבצר הבישוף לשעבר. בפארק הסמוך למוזיאון ניהנה מפיסול באבן ומהנוף מדהים של עמק נהר גאויה. לינה בריגה.

יום 7 | ריגה

נפתח בביקור בבית הכנסת היחיד הפעיל בריגה. הוא נבנה ב-1905 ובזכות כומר פרוטסטנטי אמיץ נשאר בשלמותו. נמשיך בביקור בשוק המרכזי של ריגה, אחד השווקים הגדולים והמרשימים באירופה, על שלל ריחותיו, צבעיו וטעמיו. לאחר מכן נסייר באחת הפנינים הארכיטקטוניות של אירופה, הלא הוא רחוב אלברטה שבו ריכוז ייחודי של בניינים שעוצבו בסגנון הארט-נובו" כולל יצירותיו של האדריכל מיכאל אייזנשטיין. מכאן נעבור למוזיאון האתנוגרפי הפתוח שעל שפת האגם הגדול. לכאן העבירו בתים שלמים מכפרים ומהעיירות בלטביה ובכך הצילו את המורשת הכפרית המקומית. נצא לשייט בנהר דאוגבה. לינה בריגה.

יום 8 | ריגה - טאלין

נצא צפונה לטאלין, בירת אסטוניה. לאחר נסיעה של כשעתיים נחצה את גבול אסטוניה ונעצור בעיר נופש פארנו. נטייל במדרחוב, נראה את פסל המנהיג הרוחני של המחתרת האסטונית נגד הצאר הרוסי ואת אנדרטת מגילת העצמאות. נצא לחוף הים הבלטי להתרשם מהחופים הלבנים. בשעות הצהריים המאוחרות נגיע לטאלין, שהיא העיר הגדולה ביותר באסטוניה, ונעשה סיור היכרות ראשונית. לינה בטאלין.

יום 9 | טאלין

נתחיל את היום בסיור סביב העיר העתיקה ונתרשם מחומות העיר העתיקה, שנבנו במאה ה-15. אחר כך נבקר בשדה הזמרה - אתר הפסטיבלים של זמרה וריקודי העם האסטוניים. בדרכנו חזרה למרכז העיר נעצור ליד הפסל המרשים "רוסלקא" (בת הים) שהוקם לזכר אוניית קרב רוסית שטבעה בשנת 1893. נבקר בפארק ובארמון קדריאורג, שנבנה על ידי פטר הגדול לאשתו יקטרינה, והיום הוא משמש כמוזיאון האומנות של אסטוניה. נבקר בבית הכנסת החדש של טאלין שנחנך במאי 2007. נמשיך לסיור בעיר העתיקה של טאלין. נתרשם מחומות העיר וממגדליה, סמליה של העיר. נציץ אל בניין הפרלמנט של אסטוניה ולידו כנסיית אלכסנדר נבסקי הרוסית, סמל שלטון רוסיה הצארית על הארץ במשך יותר ממאתיים שנה. נצפה מהעיר העלית בנוף היפהפה של העיר ושל נמל טאלין. נחזור לחלק התחתי של העיר העתיקה דרך מגדל "מרגרטה השמנה". נבקר בכיכר העירייה, בבית המרקחת העתיק (משנת 1422) ונסיים את הסיור בבתי המלאכה של אומנים ובשוק המזכרות במרכז טאלין. נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית בליווי להקת פולקלור. לינה בטאלין.

יום 10 | טאלין - תל אביב

בבוקר ניסע מחוץ לעיר ונבקר במפלי יוגאלה - המפלים הגדולים ביותר באסטוניה. מכאן נשים פעמינו לשמורת טבע לאהמאה. נתרשם מהטבע הצפוני, ונלך במסלול הליכה בין הביצות. נחזור לשדה התעופה של טאלין לטיסה לא ישירה חזרה לתל אביב.

תכנית הטיול

יום 1 | תל אביב - וילנה

נצא בטיסה לא ישירה ונגיע לווילנה בשעות הצהריים. אחרי התארגנות במלון נצא לסיור היכרות עם העיר. נתחיל מהקתדרלה המרשימה, מרכז חשוב ביותר לדת הקתולית, שבה קבורים רבים מגדולי מדינת ליטא. "מגדל הפעמון" הסמוך לקתדרלה מספר על שלבי הבנייה של העיר. דרך סמטה צרה נגיע לכיכר בית הנשיא והאוניברסיטה. נציץ אל בית המושל הכללי הרוסי לשעבר שנבנה בסגנון ניאו-קלאסי. נמשיך לכנסיית סנטה אנה המרהיבה, דוגמה מובהקת של הארכיטקטורה הגותית בווילנה. לאחר מכן נבקר במוזיאון הענבר "הזהב של ליטא". לינה בווילנה.

יום 2 | וילנה

נתחיל את היום בתצפית מגבעת שלושת הצלבים. נתעמק בהיסטוריה הליטאית ובחשיבותה של העיר וילנה. נמשיך בסיור רגלי ברובע האומנים זארצ׳ה - "מעבר לנהר". כאן נוכל ליהנות מגלריות ומבתי מלאכה לאומנות. לאחר מכן נבקר במוזיאון היהודי הממשלתי של ליטא המייצג את ההיסטוריה בת מאות השנים של הקהילה היהודית המקומית. נבקר בבית הכנסת "טהרת הקודש" שנבנה ב-1903, היחיד הפעיל היום בווילנה. נמשיך לביקור בקומפלקס בן מאות שנים של אוניברסיטת וילנה, שהייתה (ועדיין) מרכז ההשכלה הגבוהה. כאן נדבר על התפתחות התרבות הליטאית וגם היהודית. לאחר מכן נשים פעמינו לרובע היהודי של וילנה, הידועה כ"ירושלים דליטא". נתחיל את ביקורנו ב"רחוב הגאון", נמשיך ל"רחוב היהודים", נבקר במקום שבו ניצב בית הכנסת הגדול. נסייר ברחובות הגטו בעקבותיהם של איציק ויטנברג ואבא קובנר עד חצר בניין היודנראט. נעצור ליד בניין התיאטרון היהודי בגטו וילנה ונתרשם מהסיפור המרתק על הפעילות התרבותית של אסירי הגטו. נצא לכיכר העירייה ולרחוב "ברייטה גאס". נבקר באתרים הנוצריים של וילנה כולל כנסיית קאזימיר הקדוש בסגנון הברוק. נראה את מנזר "רוח הקודש" האורתודוקסי ועוד. בהמשך הדרך נגיע ל"שער השחר" השריד היחיד של חומת העיר ואתר עלייה לרגל קתולי. לינה בווילנה.

ארוחת ערב במסעדה אותנטית עם ליווי להקת פולקלור. לינה בווילנה.

יום 3 | וילנה – טראקאי - קובנה

בבוקר נצא ל"יער פונאר", גיא ההריגה הגדול ביותר של יהודי ליטא הסמוך לווילנה, להתייחדות עם קורבנות השואה. אחרי הצהריים נמשיך את סיורנו בטראקאי, הבירה העתיקה של נסיכי ליטא השוכנת בלב אזור האגמים היפהפה. נבקר בטירת ימי הביניים המרשימה המשמשת היום כמוזיאון להיסטוריה. נבקר גם ברחוב הקראי המשקף מאות השנים של נוכחותם של הקראים בליטא. נראה את בית הכנסת שלהם ונתעמק בסיפורם. בדרך לקובנה נבקר בבית הכנסת מעץ שבעיירה ז'זמר, נדבר על עיצובם של בתי הכנסת באזור הבלטי. לינה בקובנה.

יום 4 | קובנה - נידה/ קלייפדה

נתחיל את היום בתצפית מהגבעה על שפת נהר נימן, שהיה פעם הגבול בין רוסיה לפרוסיה. מכאן נראה את כל העיר. נבקר באזור הישן של קובנה. ניכנס לכנסיית פטרוס ופאולוס הקדושים, שהיא דוגמה לשילוב סגנונות. נבקר בכיכר העיר העתיקה ונציץ אל בניין העירייה המכונה "הברבור הלבן". נסייר ברחובות הקרויים על שמותיהם של יהודי קובנה: הסופר אברהם מאפו, ואליעזר לודוויג זמנהוף הרופא ואבי שפת האספרנטו. נעבור ליד הבית שבו גדלה המשוררת לאה גולדברג. מכאן נעבור לסלובודקה, הרובע היהודי הישן שבו פעלה הישיבה המפורסמת. מקובנה ניסע בדרך ציורית לאורך הנהר נימן. נעצור ליד תילי הישובים העתיקים של השבטים הבלטיים. אם מזג האוויר יאפשר, נגיע למינגה, המכונה "ונציה של ליטא", וניהנה מהנוף של שפך הנהר. מכאן נפליג לנידה, עיירת נופש שבין הים הבלטי לבין המפרץ הקורשי. נטייל בשמורת טבע ייחודית, המפרידה בין הים הבלטי ללגונה הקורונית. בנידה נבקר בכנסייה הניאו-גותית. נבקר ב"יער המכשפות" המקושט בפסלי עץ הממחישים דמויות מהאגדות ומסיפורי העם הליטאי. לינה במלון פשוט באזור.

יום 5 | קלייפדה – פלנגה – ריגה

נתחיל את היום בקלייפדה, עיר פרוסית טיפוסית הבנויה בסגנון אדריכלות "פאכוורק" הגרמנית עם סדר רחובות קלאסי. נלך לאורך הנמל הישן, נסייר בפארק הפסלים העירוני ונתרשם מפסלי הגרניט המתוחכמים, חלקם הם חידה של ממש לצופה בהם. נצא צפונה לביקור בפלנגה, עיר נופש תוססת, הידועה בליטא בזכות השילוב הנדיר של חוף הים ועצי האורן. נתרשם מהנוף הייחודי של הדיונות הצפוניות. נבקר בארמון של משפחת האצולה טישקביץ׳ המשמש היום כמוזיאון הענבר, ובו נראה תכשיטים מתקופות שונות ואת אבן הענבר הגדולה בליטא. בדרך צפונה נסטה מהמסלול הרגיל כדי לראות את ליטא הכפרית. נבקר במוזיאון האבנים. תחנתנו הבאה היא העיר שאוולי. נתעכב באחוזת משפחת פרנקל, שהייתה מהמשפחות היהודיות העשירות ביותר ברוסיה הצארית. ליד הבית עדיין אפשר לראות את השרידים של בית החרושת לעורות שהעסיק עובדים רבים, כולל יהודי האזור, וגם תרם רבות להתפתחותה של עיר שאוולי. בדרך לריגה נעצור לביקור בגבעת הצלבים, אתר יחיד במינו בעולם הקתולי. האתר, הכולל יותר מ-250 אלף צלבים, הפך לסמל התנגדות הליטאים לשלטון הזר. נמשיך בדרכנו צפונה ותוך זמן קצר נחצה את הגבול עם לטביה. לקראת הערב נגיע לריגה, פאר הערים הבלטיות ובירתה העתיקה של לטביה, הבנויה על חוף הנהר דאוגבה. לינה בריגה.

יום 6 | ריגה - סיגולדה

לאחר ארוחת הבוקר נתחיל את סיורנו בעיר העתיקה של ריגה. נלך לאורך שרידי חומת העיר שנבנתה בימי הביניים, וניכנס לעיר העתיקה דרך "השער השוודי". נראה את "בית החתולים", ואת המבנה של גילדת הסוחרים בסגנון הניאו-גותי המשמש היום כמבנה הפילהרמונית של העיר. ממול נראה את בניין-הצעצוע של הגילדה הקטנה, שהייתה מעין מועדון לבעלי המלאכה המקומיים. נצא לכיכר הליווים, הקרוי על שם אחד השבטים הלטביים. סביבה מבני ציבור יפים, ובהם התיאטרון הרוסי המקומי. נעבור ליד בנייני "שלושת האחים" שנבנו בתקופת ימי הביניים, ונבקר בקתדרלה המרכזית שנבנתה ב-1211. אחר הצהריים נמשיך את סיורנו בריגה היהודית. נבקר ברובע היהודי, נעצור ליד האנדרטה לזכר בית הכנסת הגדול שנשרף על ידי הנאצים, וליד בניין בית הספר היהודי הראשון באימפריה הרוסית כולה, כיום בית הספר היהודי של חב"ד. התחנה הבאה תהיה "שווייץ הלטבית"- העיירה סיגולדה (שפירוש שמה "יער הניצחון"). פה התרחשו קרבות אבירים קשים על השליטה באזור. נבקר בשרידי מבצר האבירים של סיגולדה. נעבור לעברו השני של הנהר ונבקר במוזיאון של טוריידה, מבצר הבישוף לשעבר. בפארק הסמוך למוזיאון ניהנה מפיסול באבן ומהנוף מדהים של עמק נהר גאויה. לינה בריגה.

יום 7 | ריגה

נפתח בביקור בבית הכנסת היחיד הפעיל בריגה. הוא נבנה ב-1905 ובזכות כומר פרוטסטנטי אמיץ נשאר בשלמותו. נמשיך בביקור בשוק המרכזי של ריגה, אחד השווקים הגדולים והמרשימים באירופה, על שלל ריחותיו, צבעיו וטעמיו. לאחר מכן נסייר באחת הפנינים הארכיטקטוניות של אירופה, הלא הוא רחוב אלברטה שבו ריכוז ייחודי של בניינים שעוצבו בסגנון הארט-נובו" כולל יצירותיו של האדריכל מיכאל אייזנשטיין. מכאן נעבור למוזיאון האתנוגרפי הפתוח שעל שפת האגם הגדול. לכאן העבירו בתים שלמים מכפרים ומהעיירות בלטביה ובכך הצילו את המורשת הכפרית המקומית. נצא לשייט בנהר דאוגבה. לינה בריגה.

יום 8 | ריגה - טאלין

נצא צפונה לטאלין, בירת אסטוניה. לאחר נסיעה של כשעתיים נחצה את גבול אסטוניה ונעצור בעיר נופש פארנו. נטייל במדרחוב, נראה את פסל המנהיג הרוחני של המחתרת האסטונית נגד הצאר הרוסי ואת אנדרטת מגילת העצמאות. נצא לחוף הים הבלטי להתרשם מהחופים הלבנים. בשעות הצהריים המאוחרות נגיע לטאלין, שהיא העיר הגדולה ביותר באסטוניה, ונעשה סיור היכרות ראשונית. לינה בטאלין.

יום 9 | טאלין

נתחיל את היום בסיור סביב העיר העתיקה ונתרשם מחומות העיר העתיקה, שנבנו במאה ה-15. אחר כך נבקר בשדה הזמרה - אתר הפסטיבלים של זמרה וריקודי העם האסטוניים. בדרכנו חזרה למרכז העיר נעצור ליד הפסל המרשים "רוסלקא" (בת הים) שהוקם לזכר אוניית קרב רוסית שטבעה בשנת 1893. נבקר בפארק ובארמון קדריאורג, שנבנה על ידי פטר הגדול לאשתו יקטרינה, והיום הוא משמש כמוזיאון האומנות של אסטוניה. נבקר בבית הכנסת החדש של טאלין שנחנך במאי 2007. נמשיך לסיור בעיר העתיקה של טאלין. נתרשם מחומות העיר וממגדליה, סמליה של העיר. נציץ אל בניין הפרלמנט של אסטוניה ולידו כנסיית אלכסנדר נבסקי הרוסית, סמל שלטון רוסיה הצארית על הארץ במשך יותר ממאתיים שנה. נצפה מהעיר העלית בנוף היפהפה של העיר ושל נמל טאלין. נחזור לחלק התחתי של העיר העתיקה דרך מגדל "מרגרטה השמנה". נבקר בכיכר העירייה, בבית המרקחת העתיק (משנת 1422) ונסיים את הסיור בבתי המלאכה של אומנים ובשוק המזכרות במרכז טאלין. נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית בליווי להקת פולקלור. לינה בטאלין.

יום 10 | טאלין - תל אביב

בבוקר ניסע מחוץ לעיר ונבקר במפלי יוגאלה - המפלים הגדולים ביותר באסטוניה. מכאן נשים פעמינו לשמורת טבע לאהמאה. נתרשם מהטבע הצפוני, ונלך במסלול הליכה בין הביצות. נחזור לשדה התעופה של טאלין לטיסה לא ישירה חזרה לתל אביב.

מועדים ומחירים
x

לטיול זה טרם נקבע מועד יציאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם כשייקבע מועד
מידע על הטיול
הערות חשובות
 • על המטיילים להביא בחשבון שלא כל בתי המלון באירופה מצוידים מזגנים ו/או מאפשרים להפעיל את המזגנים מחוץ לעונת הקיץ.
 • על המטיילים להביא בחשבון שבחלק מהמלונות באירופה אין סבלים. במקרים כאלו המטיילים מתבקשים לשאת את מזוודתם לחדרים בכוחות עצמם.
 • החדרים ליחיד באירופה קטנים, ויש לקחת זאת בחשבון. תמורת תוספת מחיר אפשר לבקש חדר זוגי לשימוש יחיד.
 • האוטובוס והנהג לרשות הקבוצה בכפוף למגבלות חוקי העבודה ושעות העבודה המותרות לנהגים באירופה.
 • רמת הארוחות בארצות הבלטיות דומה לרמת הארוחות ברוסיה, והיא נמוכה מהרמה המוכרת לנו, גם באיכות וגם בכמות, גם במלונות ובמסעדות טובות. אנא קבלו זו בהבנה, וראו זאת כחלק בלתי נפרד מחוויית הטיול וההיכרות עם הארץ בה מטיילים.
 • מרבית חברות התעופה אינן מאפשרות לנוסעים הטסים בכרטוס קבוצתי לבחור מקום ישיבה מראש.
מה כלול?
 • טיסות בינלאומיות לא ישירות בחברת אוסטריאן איירליינס/ לופטהנזה.
 • מסי נמל והיטלי דלק, כמפורט ב"מחיר הטיול" לעיל.
 • לינה: מלונות 4* ו-3*.
 • כלכלה: ארוחות בוקר וערב לאורך כל הטיול מארוחת הערב ביום 1 עד ארוחת הבוקר ביום 10.
 • הופעות ואירועים: הופעת פולקלור.
 • תחבורה: אוטובוס ממוזג בהעברות ובסיורים, ושיט כמפורט בתכנית.
 • הדרכה: מדריך מקומי דובר עברית - וויליאם ז'יטקאוסקאס.
 • כניסה: לאתרים המפורטים בתכנית.
 • תשר: לנותני השירותים השונים.
 • ערכות שמע.
מה לא כלול?
 • תוספת ליחיד בחדר בסך: 345€.
 • מים מינרליים ושתייה בארוחות.
 • ביטוח רפואי: על הנוסע לעשות ביטוח בריאות ומטען. הביטוח הוא חובה! החברה אינה אחראית לכל נזק שייגרם למטייל במהלך הטיול.
 • אשרות כניסה: לא נדרשות אשרות כניסה לליטא, לטביה ואסטוניה.
תנאי רישום וביטול
 • על הטיול חלים התנאים המפורטים ב"דף תנאים כלליים לטיולי אדמה מסעות וטיולים" המצורף להלן.